Kurczak z warzywami*

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0
składniki:
3-4 namoczone chińskie grzybki np. Mun
2 piersi z kurczaka
sól, pieprz
2 łyżki sosu sojowego
1/2 łyżeczki przyprawy "5 smaków"
2 łyżki sherry
1 jajko
1 łyżka mąki kukurydzianej
tłuszcz do smażenia
1 strączek chili
1 cebula
1 mały por
1 marchew
50g selera naciowego
2-3 pomidory
2 łyżki oleju z orzeszków ziemnych

sposób przygotowania:
Mięso pokroić w kostkę. Posolić, popieprzyć. Z sosu sojowego, przyprawy "5 smaków", sherry przygotować marynatę i włożyć do niej mięso.
Jajko wymieszać z mąką, a następnie domieszać do mięsa.
Mięso smażyć na tłuszczu tak długo, aż będzie chrupiące. Warzywa, z wyjątkiem pomidorów, pokroić na paseczki i zasmażyć na oleju. Pomidory pokroić w kostkę i razem z mięsem dodać do warzyw. Całość wymieszać i krótko podgrzać. Doprawić solą, pieprzem.

dodatkowe informacje:
Kurczaka smażyłam na głębokim oleju po trochę w trzech turach.
Następnie wyczyściliśmy wok i dodaliśmy odrobinę oleju, na którym zesmażyliśmy warzywa (bez pomidorów i grzyby).
Doprawiłam na koniec Vegetą, gdyż ma glutaminian sodu, który w kuchni chińskiej jest obecny prawie w każdym przepisie.

2856299560_53300ebc7a.jpg

PS. Nie jadłam, ale przygotowywałam z N. Mówił, że bardzo smaczne
mniam.gif
 

Załączniki

  • 2856299560_53300ebc7a.jpg
    2856299560_53300ebc7a.jpg
    91.4 KB · Wyświetleń: 4
Ostatnią edycję dokonał moderator:

sywla

Member
Sty 3, 2008
481
0
0
Brzmi smakowicie i danie wygląda cudnie!
A czy grzyby mun można zastąpić jakimiś innymi / Naszymi grzybami?

Villanelle czy można wiedzieć jakim aparatem robisz zdjęcia? Przemawiają bez słów!
 

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0
Aparat: Fujifilm s6500

Grzyby mun, no nie wiem, czym można zastąpić
gruebel_2.gif
U mnie jest ich pod dostatkiem, bo teść ma azjatyckie korzenie, więc nigdy się nie zastanawiałam nad substytutem.

W tym daniu można je nawet pominąć i też będzie ok. Ważniejsza smakowo jest obecność dobrej sherry lub nawet lepiej - wina ryżowego (tak yło w oryginalnym przepisie, a ja robiłam z sherry). Na walory smakowe wpływa też przyprawa 5 smaków, bo może się ona różnić u różnych producentów.
 

sywla

Member
Sty 3, 2008
481
0
0
Vill dzięki!

Co do dania to chyba pominę grzyby a bardziej skupię się na sherry - jak podpowiadasz, poszukam też wina ryżowego o ile jest do dostania u nas. Ocet ryżowy jest to może wino ryżowe też.
 

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0
Mi udało się znaleźć sherry Amontillado. Podobno jest najbardziej zbliżona do wina ryżowego.