Pijany kurczak

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Żródło - Kulinarny atlas świata - GW. Wyd. Agora

Właściwie GW była tylko inspiracją do tego dania, ponieważ zmieniłam je w kilku punktach. Podaję moją wersję.

Składniki
8 górnych części udek kurczaka (ok.1,2 kg)
1- 1 1/2 szklanki jasnego piwa
3 cebule
3 marchewki
1 por (biała część)
2 ząbki czosnku
1 łyżka oleju
2 łyżki masła
2 płaskie łyżki mąki
płaska łyżka cukru
2 liście laurowe
2 gożdżiki
2 łyżki śmietany
szczypta suszonego tymianku
2 łyżki posiekanej natki
sól, pieprz

Udka oczyścić od wewnętrznej strony z tłuszczu, skóry i zbędnych kości. Zostawić tylko kość udową i skórkę na zewnętrznej części udek. Natrzeć mięso solą i pieprzem i obsmażyć na patelni w oleju z masłem na rumiano z obu stron.
Cebulę, marchewki i pora obrać i pokroić w niezbyt grube plasterki. Lekko rozgnieść obrane ząbki czosnku. Kurczaka ułożyć jedną warstwą w płaskim rondlu. Na tłuszczu pozostałym na patelni zeszklić cebule i czosnek. Po kilku minutach dodać marchewki i pory. Warzywa posypać cukrem i mąką, wymieszać i chwilę poddusić. Następnie przełożyć je do kurczaka, dodać liście laurowe, gożdżiki i tymianek. Zalać najpierw szklanką piwa i śmietaną. Poddusić. Gdyby sos okazał się za gęsty dolać pozostałe piwo. Dusić pod przykryciem około godziny. Bezpośrednio przed podaniem posypać natką pietruszki.
Można podawać z sałatą polaną sosem winegret, ale równie dobrze (albo nawet lepiej) smakuje z zasmażanymi buraczkami i ziemniakami posypanymi koperkiem. Co jeszcze podać do tego kurczaka? Oczywiście piwo (dobrze schłodzone), najlepiej tego samego gatunku, w którym dusiliśmy kurczaka.