Chałka wg Reinharta acz z dodatkiem zakwasu

JanBartlomiej

Member
Wrz 24, 2008
10
0
0
Chałkę tę upiekłem wg zmodyfikowanego przepisu zaczerpniętego z "Crust and Crumb" P. Reinharta

W przepisie pozwolę sobie operować kwaterką, jako miarą objętości (równą cup'ie czyli 240 ml)

Użyte przeze mnie składniki:

3 i 1/2 kwaterki mąki bread flour
1/4 kwaterki cukru
1 łyżeczka soli
2 łyżeczki drożdży instant
2 łyżki masła
2 duże jajka i jedno roztrzepane do posmarowania chałki
2 żółtka
1/2 kwaterki mleka
1/4 kwaterki zakwasu żytniego (1:1)

Mleko podgrzej z masłem, niech się w nim roztopi, i w ciepłym rozpuść cukier. Przesianą mąkę wymieszaj dobrze z drożdżami i solą, i w to wlej zakwas i to ciepłe mleko z masłem i cukrem, któreś pierwej naszykował, lecz bacz by zbyt gorącym nie było - najlepsze takie co nie parzy w ogóle, gdy dłoń doń włożyć. Drewnianą łyżką wymieszaj wszystko i zarób ciasto, zwyczajnym sposobem, by od reki odstawało. Uformuj je w kulę i przełóż dla wyrośnięcia do lekko nasmarowanej olejem miski, a gdy objętość swą podwoi, podziel na cztery równe części i formuj z nich wałki. Te zapleć w warkocz i zostaw do wyrośnięcia pod ściereczką, poczem posmaruj roztrzepanym jajkiem i piecz w dobrze nagrzanym piekarniku, a gdy w nim chałka wyrośnie, posmaruj jeszcze jajkiem rozrosty i dopiecz krótko.

Chal_ka_wg_Reinhardta_acz_dodatkiem_zakwasu.jpg
 

Załączniki

  • Chal_ka_wg_Reinhardta_acz_dodatkiem_zakwasu.jpg
    Chal_ka_wg_Reinhardta_acz_dodatkiem_zakwasu.jpg
    125.6 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Ten przepis powinien znalezc sie "pietro wyzej" w "pieczywie na zakwasie z dodatkiem drozdzy"
icon_biggrin.gif
 

JanBartlomiej

Member
Wrz 24, 2008
10
0
0
tatter @ 2 Oct 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=758190Ten przepis powinien znalezc sie "pietro wyzej" w "pieczywie na zakwasie z dodatkiem drozdzy"
icon_biggrin.gif
Zastanawialem sie nad tym przez chwile, przed zamieszczeniem postu, ale poniewaz dodatek zakwasu jest b niewielki [i jest to w zasadzie slodka bulka na drozdzach z dodatkiem zakwasu, a nie na zakwasie z dotakiem drozdzy ;)] ostatecznie zdecydowalem sie na ten wlasnie dzial.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
"Tu sie nie ma co zastanawiac..."
icon_wink.gif


Pieczywo z zakwasem i drozdzami (lub drozdzami i zakwasem - niezaleznie od ilosci i ratio) umieszczamy w "pieczywie na zakwasie z dodatkiem drozdzy" i juz!
Ulatwia to poszukiwania i nie wprowadza w blad...osoby, ktore nie maja zakwasu przegladaja dzial "pieczywo drozdzowe" w poszukiwaniu przepisow na samych drozdzach.
 

JanBartlomiej

Member
Wrz 24, 2008
10
0
0
tatter @ 3 Oct 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=758400"Tu sie nie ma co zastanawiac..."
icon_wink.gif


Pieczywo z zakwasem i drozdzami (lub drozdzami i zakwasem - niezaleznie od ilosci i ratio) umieszczamy w "pieczywie na zakwasie z dodatkiem drozdzy" i juz!
Ulatwia to poszukiwania i nie wprowadza w blad...osoby, ktore nie maja zakwasu przegladaja dzial "pieczywo drozdzowe" w poszukiwaniu przepisow na samych drozdzach.
Obiecuje poprawe
icon_wink.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Good boy!
icon_wink.gif