Sos andaluzyjski*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Inspiracja - Wykwintna kuchnia na każdy dzień - Burda - Agencja Muza

Składniki
1 mała puszka koncentratu pomidorowego
1/4 l oleju
1 czerwona papryka konserwowa
2 żółtka
pieprz, sól
trochę soku z cytryny do smaku
ew. obrane starte jabłko

Koncentrat pomidorowy i 2 łyżki oleju podgrzewać mieszając przez 2 minuty. Potem zdjąć z ognia i dodać pokrojoną w paski paprykę.( Próbowałam robić ten sos z opiekaną i obraną ze skórki papryką, dodając więcej soku z cytryny, ale uzyskałam zupełnie odmienny, wcale nie lepszy smak. Tak że lepiej używać paprykę konserwową). Żółtka ubijać z solą i pieprzem, dodając stopniowo sok z cytryny i resztę oleju, aż powstanie majonez. Wystudzony koncentrat pomidorowy wymieszać z majonezem.
Po dodaniu jabłka sos będzie jeszcze smaczniejszy. Kto się spieszy, może robiony majonez zastąpić kupnym, chociaż znów smak jest trochę inny i wcale nie lepszy. Sos podaje się do gotowanych i smażonych ryb.


 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

aaricia

Member
Sie 7, 2006
1,017
0
0
Pamiętam smak tego sosu andaluzyjskiego nie z Andaluzji ale z Belgii, gdzie moim hitem zawsze są grube fryty z przydrożnych barów z różnymi sosami. Moja ciocia do dziś mi go przywozi, jest super. Zrobie wg tego przepisu i zdam raport jak wyszło i czy podobnie do gotowego "ideału"
icon_smile.gif

Pozdrawiam
icon_smile.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Moim stałym (prawie) dodatkiem jest do ryb smażonych. Z frytkami bardzo dobry pomysł, tylko podobne do tych belgijskich frytek trzeba by było robić w domu. W sprzedaży u nas są tylko cienkie paluszki frytkowe. Sos na pewno będzie się różnił od gotowego z Belgii, tylko nie wiadomo o ile stopni smakowych. Powodzenia i smacznego.