Pasta borowikowa z oliwą

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Trafiłam u znajomych na powrót z grzybobrania. Zbiory były tak obfite, że i ja dostałam słuszną porcję dorodnych borowików wraz z przepisem na pastę wg GW Wyd.Agora. Grzyby były za duże do marynowania, zresztą ciągle mam zapas marynat, więc postanowiłam skorzystać z przepisu na pastę.

Składniki
borowiki
dobra oliwa
sól

Grzyby oczyściłam, umyłam, osuszyłam dokładnie z nadmiaru wody i pokroiłam na niewielkie kawałki. Na głęboką żeliwną patelnię nalałam tyle oliwy, żeby przykrywała dno, rozgrzałam i włożyłam grzyby. Od razu trzeba je było posolić, żeby puściły sok. Dusiłam na małym ogniu bez przykrycia, aż cały płyn odparował. Wtedy przełożyłam grzyby do blendera i zmiksowałam na gładką, jednolitą masę. Gdyby pasta była za sucha, podczas miksowania dolać po trochu oliwy. Pasta ma być "smarowna". Gotową pastę przełożyć do malutkich, wyparzonych i osuszonych słoiczków, zakręcić nakrętki i pasteryzować 30 minut. Mnie wyszło
5 słoiczków. Nie wytrzymałam i jeden już otworzyłam. Doskonale smakuje z tostami i jako przyprawa do zup i sosów.
 

sionia

Member
Maj 3, 2006
2,363
0
0
proponuję ci zapasteryzowac grzyby jeszcze raz.... grzyby , podobnie jak mięso trzeba pasteryzowac w słoikach dwa razy (nawet3) w ostępach dnia...
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Dzięki sioniu za tę podpowiedż. Zrobię to na wszelki wypadek, chociaż, kiedy jeszcze żył mój Ojciec. konserwowaliśmy grzyby na zimę w posolonej zalewie, pasteryzując je tylko raz i doskonale się trzymały. Może to zalewa je tak zachowywała?. Bo ta pasta jest gęsta, bez żadnej zalewy. W każdym razie jeszcze raz dziękuję. Pozdrowienia.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,382
3,662
113
Och, jakie to musi być smaczne....
Szkoda, że u nas w tym roku nie ma grzybów...
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Jest bardzo smaczne Joanno i myślę, że tylko z borowików. W ten sposób można zużyć te większe, które nie nadają się do innych przetworów. Ta pasta pachnie i smakuje nadzwyczajnie.
 

rybkaro

Well-known member
Lis 11, 2006
1,452
315
83
Dzisiaj udało się zebrać pięć borowików i oto one jeszcze nie pasteryzowane .
Wyszły mi dwa słoiczki jeden 180 g. na zdjęciu i taki maleńki 80 g. i łyżeczka została do jajek
lecker.gif
anbetung.gif
anbetung.gif
anbetung.gif


grzyby_2.JPG
 

Załączniki

  • grzyby_2.JPG
    grzyby_2.JPG
    39.8 KB · Wyświetleń: 1

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
To nie musi byc oliwa, prawda?
Oliwa dosc szybko sie pali, a tu trzeba dluzej smazyc. Mozna oliwe juz do blendera?