Klops zapiekany z chlebem i serem*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Jadłam tę potrawę u mojej kuzynki i postanowiłam zrobić ją w domu. Myślę, że się udała. Można ją podawać z ziemniakami, chlebem itp, ale mnie najbardziej smakuje sama, bo chleb jest już w środku.

Klops_2.jpg

Składniki
1 kg mięsa mielonego (wołowo - wieprzowego)
bochenek (60 dkg ) chleba razowego
3 duże cebule
2 łyżki masła
2 łyżki oleju
2 jajka
10 grubszych plasterków sera żółtego ( ja brałam goudę)
sól, pieprz
trochę vegety do smaku
masło i bułka tarta do formy

Cebulę obieramy, siekamy drobno i podsmażamy na rozgrzanym oleju z masłem do uzyskania złotego koloru.
Chleb, jeśli ma grubą skórkę okrawamy jak najcieniej, albo ścieramy skórkę na tarce. Miękką skórkę zostawiamy. Kroimy go na plastry i skrapiamy obficie wodą, Kiedy chleb już nasiąknie, dokładnie go odciskamy z wody. Dodajemy do niego przesmażoną cebulę, przyprawiamy do smaku solą, pieprzem i pół łyżeczką vegety i dokładnie wyrabiamy na jednolitą masę.
Do mielonego mięsa dodajemy jajka, sól, pieprz i też trochę vegety i znów dokładnie wyrabiamy.
Formę keksową wykładamy folią aluminiową, zostawiając zapas na zawinięcie klopsa, smarujemy masłem i wysypujemy tartą bułką. Na spodzie kładziemy połowę masy mięsnej, na to 5 plasterków sera, potem przyprawiony chleb i znów 5 plasterków sera i przykrywamy drugą połową masy mięsnej. Folię zawijamy i wstawiamy na godzinę do piekarnika nagrzanego do 200 st. Jakieś 20 minut przed końcem pieczenia folię na wierzchu odkrywamy, żeby klops mógł się zrumienić i miał chrupiącą skórkę.
 

Załączniki

  • Klops_2.jpg
    Klops_2.jpg
    275 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Seniorko, bardzo ciekawy pomysł, podoba mi się.

Zrobię w najbliższym czasie, ale nie obiecuję konkretnego terminu, bo już sporą kolejkę rzeczy do zrobienia mam.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Ładnie kroi się w plastry, byle nie za cienkie. I jeszcze jedna uwaga, możesz go upiec zamiast w folii w papierze do pieczenia, wysmarowanym tłuszczem. Wtedy się ładniej przypiecze, a w folii tylko przechowywać. To uwaga po drugim pieczeniu tego klopsa.
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Sinistra @ 11 Nov 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=774063Wszystko na ciepło nie zostanie zjedzone, więc resztę chciałam zużyć do kanapek.
Ja też tak robię Sini, i kroję tak jak wszystkie mielonki i pasztety w plastry grubości 5 - 8mm. Inaczej mięso mielone kruszy się. Nawet trzykrotnie mielony pasztet nie daje się kroić zbyt cienko, a co dopiero mielonka wołowo - wieprzowa. Zresztą grubość plastrów "ustala" się sama podczas krojenia, bo widzisz jak zachowuje się mięso.
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Z pasztetem to inna sprawa. On jest gotowany i potem pieczony, wiec bardziej suchy jest.

Zimne, czy to pieczen czy pasztet ukroi sie cieniej, ale nigdy jek wedline w sklepie.
Fajny pomysl, ale my sera nie jemy, a podejrzewam, ze on wszystko trzyma w kupie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Życzę smacznego, trzymam kciuki, żeby się udało. Nie wiem czy zwróciłaś uwagę na poprzedni post, w którym mówię, że lepiej się piecze w papierze do pieczenia, a przechowuje w folii. To spostrzeżenia z mojego drugiego pieczenia. Pozdrowienia
wink.gif
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Ależ on pysiowato wygląda
lecker.gif

dziś robię pasztet z selera ale ten jest następny w kolejności
lecker.gif
 

moni20

Member
Lis 18, 2007
3,319
1
0
Seniorko i tak jestem zmuszona robic w folii bo akurat mi sie papier skonczyl. Do masy miesnej dodalam dodatkowo papryke zielona, pomaranczowa, ogorka kiszonego startego na duzych oczkach i starty ser. Zobaczymy jaki bedzie efekt. Klops siedzi juz w foremce gotowy do pieczenia.

W moim przypadku 1 kg miesa to bylo za duzo dalam 70 dag.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Eksperymenty mile widziane, jak wyjdzie dobry to i ja się przerzucę na nowości. Uwielbiam coś "unowocześniać. Powodzenia i smacznego.
lecker.gif
 

moni20

Member
Lis 18, 2007
3,319
1
0
To jest przepyszne ... w czasie pieczenia ser mi sie wtopil w czesc z chlebem. Zjedlismy ponad pol keksowki, maz zachwala, ze wyjatkowo pyszne ... dziekuje za wpanialy przepis
anbetung.gif


Gore klopsa posypalam orzechami wloskimi (gdy rozsunelam folie). Podalam z ziemniakami, sosem na winie grzybowo-orzechowym i gotowana kapusta na slodko. Jutro postaram sie wstawic foto.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
Seniorko, jak dużej foremki użyłaś?