Zupa z dyni na ostro

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Od wielu lat po raz pierwszy zrobiłam tę zupę, ponieważ dawno temu skutecznie obrzydzono mi wszelkie potrawy z dynią. Trwa festiwal dyni i pokusiłam się o zrobienie najprostszej w zasadzie rzeczy. Żałuję, że nie mam aparatu, a bieganie przez miasto do znajomych po to, żeby sfotografowali tę zupę nie ma sensu.
Proporcje podaję na 6 osób, chociaż przygotowałam ją z połowy tych składników, bo sama jadłabym ją przez tydzień. Pomysł i przepis zaczerpnęłam z Kuchni wyd. Agora.

Składniki
1 kg dyni
2 pory (tylko białe części)
1 ząbek czosnku
1 l rosołu (może być drobiowy z kostki)
1 łyżeczka kminku
1 łyżeczka mielonego imbiru (ja dałam łyżkę świeżego drobno posiekanego)
2 - 3 łyżki oliwy
sól, pieprz
6 łyżek jogurtu naturalnego do przybrania

Dynię obieramy, czyścimy z nasion i kroimy w kostkę. Por kroimy w talarki, czosnek siekamy i razem przesmażamy na oliwie w rondlu, na małym ogniu, bacząc, żeby nie przypalić czosnku. Dodajemy kminek oraz imbir i chwilę smażymy. Wkładamy dynię, zalewamy rosołem, przyprawiamy solą oraz pieprzem i gotujemy do miękkości dyni. Zupę studzimy i miksujemy, następnie podgrzewamy, żeby była gorąca. Podajemy przybraną ozdobnie łyżką jogurtu.

 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
Seniorko, jest juz tutaj cos takiego : https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=21879&hl=dyni

A ta zupa jest faktycznie pyszna
icon_smile.gif
 

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
Kuchnia zrzyna z "Kuchni Śródziemnomorskiej" wyd. Arkady
icon_wink.gif

Jak widzę jakiś twoj przepis, wiem, że mi się spodoba, jeszcze zanim przeczytam. Też również, jak widać
icon_smile.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Ja ostatnio coś mam pecha do plagiatów. Wczoraj zamieściłam przepis na sękacz w tortownicy i też okazało się, że co prawda chyba dwa lata temu ktoś już to zrobił (nie podając żródła), a dzisiaj wpadka z zupą. Ponieważ wyszukiwarka nie znalazła takiej zupy, więc na razie przepis zostawię, bo to jedyny ślad mojego udziału w festiwalu dyniowym. Dziękuje Wam za zwrócenie na to uwagi.
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
seniorka @ 30 Oct 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=769353Ja ostatnio coś mam pecha do plagiatów. Wczoraj zamieściłam przepis na sękacz w tortownicy i też okazało się, że co prawda chyba dwa lata temu ktoś już to zrobił (nie podając żródła), a dzisiaj wpadka z zupą. Ponieważ wyszukiwarka nie znalazła takiej zupy, więc na razie przepis zostawię, bo to jedyny ślad mojego udziału w festiwalu dyniowym. Dziękuje Wam za zwrócenie na to uwagi.
Ani to wpadka ani plagiat moim zdaniem. Tutaj jest tyle przepisów że czasem takie sytuacje się zdarzają i tyle.
A z naszą wyszukiwarką też mam na pieńku
handclasp.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,384
3,670
113
Niechcący zrobiłam podobną. Bez zrzynania od kogokolwiek, naprawdę.
icon_wink.gif

Oprócz porów (w ilości trzech sztuk) dałam sporą cebulę, a zamiast rosołu wodę. Przyprawiłam świeżym imbirem, czosnkiem, świeżą papryczką chili, madras curry i kuminem. Podałam z kleksem jogurtu, posypaną podprażonymi pestkami z dyni.
Pyszna, sycąca i rozgrzewająca.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Dzięki Joanno, że mi o niej przypomniałaś. Kupiłam śliczną dynię, niedużą, bardzo pomarańczową i nie wiem jaka to odmiana. Trochę żal mi ją kroić, ale już z jednej zrobiłam pikle korzenne, to tę napocznę na zupę. Pozdrowienia.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,384
3,670
113
Miałam dziś ochotę na dyniową zupę, ale nie miałam konkretnej koncepcji, jaka ma być. Przygotowałam więc różne ingrediencje, w tym czerwoną soczewicę i domowy przecier pomidorowy, ale żółty miąższ dyni melonowej skojarzył mi się z curry i postanowiłam tym razem zrobić zupę inspirowaną kuchnią indyjską. Bardzo smakowita wyszła, polecam.

 
Ostatnią edycję dokonał moderator:
Wrz 13, 2004
2,992
0
0
ja również dodałam curry, ziele angielskie, listek laurowy, sporo czosnku i też świeży imbir, wszytskie inne proporcje na oko, ale pokaze tu, bo szkoda zakladac nowy wątek
icon_smile.gif


jadłam z grzankami i śmietaną

7004db4a0ae82f181378b5a8e5a662b2.jpg
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Ashira

Member
Gru 11, 2008
1,762
0
0
Siostro jaka piękna... aż mi się zamarzyła... myślę, że niedługo zrobię bo namierzyłam w końcu miejsce gdzie nie muszę kupować całej dyni ( a ciężko tu jakoś o to było... )
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Miałam zakładać temat, ale chyba dopiszę się tu:

zupa_dyniowa.JPG

1/5 kg dyni pokrojonej w kostkę
1 marchewka pokrojona w kostkę
4 ziemniaki
curry
cumin
garam masala
czosnek
cayenne
sól

Dynię ugotować do miękkości wraz z marchewką w 1l wody. W tym samym czasie, w oddzielnym garnku ugotować pokrojone ziemniaki.
Kiedy dynia jest już miękka, utrzeć ją blenderem. Dodać 1/4 łyżeczki cuminu, 1/2 łyżeczki curry, 1/2 łyżeczki garam masali i szczyptę pieprzu cayenne.Doprawić do smaku solą.

Na łyżce masła zrumienić 3 łyżeczki maki. Zasmażką zagęścić zupę. Dodac przeciśnięty ząbek czosnku i ziemniaki.
Podałam posypaną płatkami migdałowymi.
 

Załączniki

  • zupa_dyniowa.JPG
    zupa_dyniowa.JPG
    62.4 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Siostra_Ducket @ 25 Oct 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=904539ja również dodałam curry, ziele angielskie, listek laurowy, sporo czosnku i też świeży imbir, wszytskie inne proporcje na oko, ale pokaze tu, bo szkoda zakladac nowy wątek
icon_smile.gif


jadłam z grzankami i śmietaną
Siostro, nie wiem, kto zjadl Twoja zupe. Nawet pustego talerza nie widze.
A niby w cytacie widze link do zdjecia...
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,384
3,670
113
U mnie jest nietknięta. I baaaardzo apetyczna.
icon_biggrin.gif
mniam.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Wszystko jest w porządku. Wszystkie zupy i talerze na miejscu. To był mój dzisiejszy obiad, tylko zapomniałam wpisać w odpowiednim miejscu.