Tort Labirynt

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
Przepis znalazłam na rosyjskim forum, a przetłumaczyła go Joanna.
Joanno, jeszcze raz bardzo Ci dziękuję
bussi.gif


Tort Labirynt
z suszonymi morelami i śliwkami

Od shatenki z Good Cook, z modyfikacjami jalo z Jazzed Cook

Ciasto:
1 jajko
1 szklanka śmietany
1 szklanka cukru
1 łyżka stołowa masła
3 szklanki mąki
1 łyżeczka sody
Utrzeć jajko z cukrem, dodać rozmiękczone masło, śmietanę, mąkę, sodę i zagnieść ciasto.

Nadzienie:
300 g suszonych moreli
300 g suszonych śliwek
Owoce sparzyć ( lekko rozgotować?) do zmiękczenia i przepuścić oddzielnie przez maszynkę do mięsa.

Krem:
700 g zimnej rzadkiej śmietanki 30%
1 szklanka cukru
Ubić śmietankę z cukrem na puszysty krem.

Wykonanie tortu:
Podzielić zagniecione ciasto na trzy części. Każdą z nich rozwałkować cienko ( na grubość 2 – 3 mm), posmarować nadzieniem i zwinąć w rulon.
Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C. Ostudzone rolady pokroić w poprzek w plastry grubości 2- 3 cm. Formę wyłożyć folią spożywczą, wlać porcję kremu i układać na nim plastry rolady. Kawałki ciasta układać ciasno jeden obok drugiego. W przestrzenie między nimi można układać orzechy, kawałki suszonych moreli, śliwek, sparzone rodzynki, owoce, a nawet kawałeczki twarogu. Zalać kremem. Powtarzać całą procedurę dwu- lub trzykrotnie. Zostawić w formie na dzień lub na noc. Zdjąć obręcz formy i folię, dowolnie udekorować (np. glazurą czy polewą czekoladową i orzechami).

Ważne:
Nie zmniejszać ilości śmietany. W przeciwnym razie ciasto się dobrze nią nie nasączy i będzie twarde.
Nie kupować gęstej, tłustej śmietany z w/w powodu.
Przygotować tort co najmniej 12 godzin przez spożyciem.
W oryginale - forma prostokątna (jak się doczytałam, zastępczo, stąd niewyraźny układ słojów ciasta na zdjęciu), u jalo – tortownica o średnicy 28 cm wyścielona folią spożywczą.
Na krem jalo wykorzystała 800 g śmietany 30-procentowej ( w tym 600 g creme freche i 200 g kremówki), a przestrzenie między roladami uzupełniała orzechami pekan.

Po przetestowaniu tego przepisu wpisuję swoje uwagi:

Śliwki i morele gotowałam oddzielnie w małej ilości wody. Z lenistwa nie używałam maszynki do mięsa tylko potraktowałam je blenderem, dodając 2-3 łyżki wody, która została mi z gotowania owoców.
Użyłam śmietany 30% , łaciata. Czas pieczenia rolad to: 40 min.
Po ułożeniu ciasta w tortownicy zostawiłam je na kilka godzin w kuchni i dopiero na noc schowałam je do lodówki.
Tort był bardzo dobry. Rodzinie i znajomym bardzo smakował. Wzbudzał wielkie zainteresowanie swoim wyglądem. Następnym razem zrobię z suszonymi wiśniami i zmniejszę o połowę ilość cukru w śmietanie.
Zdjęcia marnej jakości ale wstawiam to może się ktoś skusi.
icon_smile.gif
Naprawdę warto!
mniam.gif

DSC04411.JPG DSC04409.JPG
 

Załączniki

  • DSC04411.JPG
    DSC04411.JPG
    120.6 KB · Wyświetleń: 6
  • DSC04409.JPG
    DSC04409.JPG
    113.5 KB · Wyświetleń: 6
Ostatnią edycję dokonał moderator:

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Pytania:
1.ciasto na rolady podzielić na 3 części, więc rozumiem, że trzy roladki upiec? (choć odpowiedź wydaje się jasna, ale te dwa rodzaje owoców i oddzielne rozdrabnianie zamąciło mi nieco myślenie stąd drugie pytanie)
2.do masy użyte są morele i śliwki i jest napisane, że przepuścić przez maszynkę oddzielnie-rozumiem z tego, że jedna roladka z morelami druga ze śliwką? a trzecia jak się chce? (dałabym wobec tego jeszcze jakiś trzeci owoc, jeśli miałoby być oddzielnie) Jeśli ma być nadzienie wymieszane, to po co oddzielnie przepuszczać przez maszynkę? No i po co 3 roladki, nie można upiec jednej i pokroić w plastry? Może jest w tym jakiś ukryty sens a ja go nie widzę
gruebel_2.gif
denknach.gif

Ogólnie podoba mi się ( ja bym jeszcze figi dołożyła i takie w smaku keksowe pewnie byłoby...
lecker.gif
)
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Przepraszam, że się wtryniam , ale ja łapę sens (tak mi się wydaje). Jak zrobisz jedną roladę, to nie będziesz miała tyle pasków i przede wszystkim źle układac warstwy. Owoce, tak morele jak i śliwki są w każdej z rolad. Można razem zemlec, a można osobno i wtedy np. poukładac pasami. Labirynt będzie bardziej kolorowy.
wink.gif
 

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
Piecze się trzy rolady tutaj jest instrukcja składania ciasta. Jednej raczej nie da się upiec, bo miałaby ok. 1,5 m długości
icon_mrgreen.gif
Ale dobrym pomysłem jest podzielenie ciasta na 4 części. Można posmarować oddzielnie śliwkami i morelami ale można też wymieszać wszystko razem. Ja jedną roladę posmarowałam śliwkami, drugą morelami, a trzecią po połowie (żeby było sprawiedliwie
icon_wink.gif
)
Beatko, nie mogę znaleźć odpowiedniego porównania smakowego
gruebel_2.gif
Śmietana i owoce są dobrze wyczuwalne. Pycha, takie "inne"!
 

olcieek

Member
Lip 21, 2007
3,630
0
0
Maraa @ 6 Nov 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=772026Piecze się trzy rolady tutaj jest instrukcja składania ciasta.
to jest to ? Торт "ЛАБИРИНТ" с черносливом и курагой

podoba mi się bardzo
fiesgrins.gif
i nawet już skumałam dzieki Krystynie jak to układać
icon_razz.gif

tylko pytanie mam dlaczego najpierw idzie krem ze śmiatany a potem roladki. Nie lepiej odwrotnie żeby się rozciapciało ?

Nadzienie do tych 'roladek' to chętnie bym zrobiła jakieś zupełnie inne. Podoba mi się tylko ten intrygujący sposób, w jaki całość sie prezentuje.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Przemawia do mnie wielkość rolady (brałam to pod uwagę) i w zw. z tym pieczenie w 3 czy nawet 4 częściach, dzięki za wyjaśnienie.
Natomiast nadal nie rozumiem wytłumaczenia Krystyny, że nie będę miała tylu pasków i że będzie źle układać warstwy. Dlaczego? Jak robię strucle mają tyle samo "zwojów" zarówno jak upiekę 4 jak i 2 z tej samej ilości ciasta ( ew. te 2 są po prostu dłuższe ).
Sorry, że tak drążę, ale mnie to zaciekawiło, bo oczywiście jak będę robić, to w czasie roboty się przekonam co i jak
icon_wink.gif


P.S a instrukcję zwijania widziałam już wcześniej, zauważyłam, że tam jest na placku przed zwinięciem mieszanina owoców, bo i żółtawe morelowe i ciemniejsze śliwkowe paćki widać
icon_mrgreen.gif
dlatego mnie zastanowił fragment o oddzielnym przepuszczaniu przez maszynkę ( bez sensu )
Kurcze, chyba to też na weekend zrobię
gruebel_2.gif
( ale to już tylko na 60%
icon_wink.gif
)
 

moni20

Member
Lis 18, 2007
3,319
1
0
Maraa ty kusicielko to ciacho wyglada cudnie w kolejce mam makowce i sama nie wiem co jeszcze a ty takimi smakolykami po oczach
pinggrins.gif
chcialam schudnaci chyba nic z tego nie bedzie
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
BeataSz @ 6 Nov 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=772043Natomiast nadal nie rozumiem wytłumaczenia Krystyny, że nie będę miała tylu pasków i że będzie źle układać warstwy. Dlaczego? Jak robię strucle mają tyle samo "zwojów" zarówno jak upiekę 4 jak i 2 z tej samej ilości ciasta ( ew. te 2 są po prostu dłuższe ).
...te 2 z tej samej ilości ciasta nie muszą byc dłuższe, ale mogą byc za to grubsze. Jak zwiniesz grubsze rolady i ułożysz je w blaszce, to masz wtedy większe dziury pomiędzy plastrami rolady, do zapełnienia np. orzechami czy czymś tam innym. No i przy krojeniu gotowego ciasta, może się porcja rozwalac. Zauważ również, że ciasto rozwałkowane ma grubośc 2-3 mm.
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Krystyna9 @ 6 Nov 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=772051...te 2 z tej samej ilości ciasta nie muszą byc dłuższe, ale mogą byc za to grubsze. Jak zwiniesz grubsze rolady i ułożysz je w blaszce, to masz wtedy większe dziury pomiędzy plastrami rolady, do zapełnienia np. orzechami czy czymś tam innym. No i przy krojeniu gotowego ciasta, może się porcja rozwalac. Zauważ również, że ciasto rozwałkowane ma grubośc 2-3 mm.
Ale równie dobrze nie muszą być grubsze, ale mogą być za to dłuższe
icon_wink.gif
. U mnie są takie jakie ja chcę, kiedy chcę żeby były dłuższe to takie są, jak wybieram grubsze, to po prostu inaczej zwijam. No ale dobrze się domyślałam, że chodziło Ci o to, że jak wyjdą grube, to i w przekroju plastry będą większe, a w zw. z tym będzie ich można mniej ułożyć, potwierdziłaś mi to. THX.

Wybiorę też opcję oddzielnego miksowania owoców i smarowanie każdej rolady innym smakiem/kolorem, tak jak mówisz Krystyna, całość wówczas powinna być ładniejsza.

Olcieek, przed nami długi weekend, rób trzy ciasta
icon_mrgreen.gif


Ja mam plaaanyyy, że aż strach ! Ale mówię sobie, że córka przyjeżdża, trza ją ugościć i potem wałówkę wydać, więc trzeba spoooro napiec smakołyków!
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
Beatko, to jest bardzo łatwe ciasto do zrobienia. Przekonasz się o tym jak już je zrobisz. Radzę Ci tylko upiec 3 lub 4 rolady, nadzienie według własnego uznania i nie żałować śmietany. Te rolady to straszne pijawki
icon_mrgreen.gif


Olcieek, śmietana jest na dole i na górze. Są trzy warstwy ciasta, a każda obficie oblana śmietaną
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

pantera

Member
Lut 24, 2008
210
0
0
No prosze! Jadlam to ciasto w tym roku na weselu jako glowny tort. Bardzo oryginalne i przepyszne
lecker.gif
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Maara, wiem, że łatwe
icon_biggrin.gif
ja po prostu tyle pytań pozadawałam, bo te niektóre "zalecenia" w oryginalnym przepisie wydają mi się bez żadnego sensu (choćby to oddzielne przepuszczanie przez maszynkę a potem wyłożenie obu mazi na raz na ciasto, co mnie najbardziej rozbawiło
icon_lol.gif
). Nie pytając o nic też upiekłabym i jestem przekonana, że nie miałabym z tym problemu, zbyt dużo ciast upiekłam w swoim życiu, żebym myślała inaczej tu już się przechwalam, ale co tam, taka jest prawda
icon_mrgreen.gif
(jedynie jogurtowe mi nie wychodzą, ale mam nadzieję przed śmiercią je ujarzmić
icon_wink.gif
)
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
Beatko, ja wiem, że Ty zdolna jesteś! Nie mam żadnych wątpliwości, że sobie poradzisz.
daumen.gif