Czeski strudel ziemniaczany

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Jest to typowo czeska potrawa, bardzo smaczna, niedroga i łatwa do przygotowania. Przepis zaczerpnęłam z miesięcznika "Ty i Ja" w opracowaniu kulinarnym Marii Lemnis i Henryka Vitry.

Składniki
1/2 kg ugotowanych, zimnych ziemniaków
15 dkg mąki
2 jajka
20 dkg resztek mięsa gotowanego, pieczonego, szynki albo kiełbasy
15 dkg bułki tartej plus 5 dkg masła do jej zrumienienia
5 dkg masła
sól

Ziemniaki przecieramy przez druciane sitko i zagniatamy szybko na dość ścisłe ciasto z mąką, jajkami, masłem oraz sporą szczyptą soli. Gdyby ciasto było zbyt wolne, dodajemy jeszcze łyżkę mąki. Ciasto rozwałkowujemy niezbyt cienko na prostokąt i posypujemy zrumienioną w maśle bułką tartą oraz drobno posiekanym mięsem albo wędliną. Ciasto zwijamy w rulon wzdłuż dłuższego boku i owijamy lużno w zmoczoną, odciśniętą z wody i posmarowaną cienko masłem serwetę. Oba końce zawiązujemy, strudel wkładamy do podłużnej brytfanki, zalewamy osolonym wrzątkiem i gotujemy na małym ogniu przez 30 minut.
Po wyłożeniu na półmisek strudel kroimy ostrym nożem na ukośne plastry i polewamy gorącym masłem lub stopioną słoninką ze skwarkami. Stylowym uzupełnieniem strudla ziemniaczanego jest duszona kapusta słodka lub kwaszona. Chociaż podany z esencjonalnym sosem pomidorowym też smakuje doskonale.