Ryba w sosie cytrynowym*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Jest to przepis bardzo szybki do wykonania i często go stosuję. Pochodzi z miesięcznika "Kuchnia" wyd. Agora. Przygotowanie go nie zajmuje więcej niż pół godziny. Jeśli w tym samym czasie wstawimy ziemniaki, mamy gotowy obiad.

Składniki
80 dkg filetów rybnych ( ja wzięłam okonia nilowego, nazywanego też afrykańskim) z ryb o białym mięsie
1/2 pęczka natki
1 cytryna
1 łyżka kaparów
4 łyżki schłodzonego masła
3 łyżki mąki
2 łyżki oleju ( ja daję więcej)
sól, pieprz, cukier

Jeśli filety są zamrożone, to wcześniej je odmrażamy i osuszamy papierowym ręcznikiem. Filety dzielimy na 4 porcje, solimy i oprószamy pieprzem. Natkę płuczemy, strząsamy nadmiar wody a póżniej drobno siekamy. Ocieramy skórkę z wyszorowanej cytryny i wyciskamy z niej sok. Na dużej patelni rozgrzewamy olej. Filety obtaczamy w mące i smażymy na dużym ogniu 1 minutę. Zmniejszamy ogień, odwracamy rybę i dosmażamy jeszcze 2 - 4 minuty. Odstawiamy pod przykryciem w ciepłe miejsce, najlepiej do nagrzanego do 50 - 80 st. piekarnika. Do garnuszka wlewamy sok z cytryny i dodajemy małymi porcjami masło, skórkę cytrynową, kapary i natkę. Delikatnie mieszamy. Przyprawiamy solą, pieprzem i odrobiną cukru. Sosem polewamy filety i krótko podgrzewamy. Doskonałe z ziemniakami w mundurkach.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
Seniorko, do soku dodajemy to schłodzone masło? Rozumiem, że ono tak farfoclami pływa i rozpuszcza się dopiero podczas podgrzewania z rybą?
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Bardzo słuszne pytanie, bo zapomniałam napisać, że sok cytrynowy podgrzewamy i wtedy dopiero dodajemy po trochu masło (jak przy sosie holenderskim) oraz pozostałe składniki. Chłodne masło dodawane porcjami czyni sos bardziej aksamitnym i lepiej łączy się z sokiem cytrynowym. Chociaż, tak jak napisałaś, farfocle z nieroztopionego masła równie dobrze mogą się rozpuścić i podczas podgrzewania ryby z sosem. Obie wersje są do przyjęcia, z tym że ja robiłam tę pierwszą.
 

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
Zapowiada sie cudnie
mniam.gif