Karp wigilijny*

Ela83

Member
Lis 29, 2007
337
0
0
KARP w PORACH
icon_wink.gif



Przepis dostał kiedyś mój Tato od swojego znajomego z pracy wraz z siatą rośliny niezbędnej do przygotowania karpia.
gości u nas na wigilijnym stole jako danie główne, wszyscy czekają przez cały rok bo warto
icon_biggrin.gif

Jest delikatny w smaku, nie czuć błota, ani zapachu mułu co się często zdarza przy tym gatunku ryb. Polecam. U mnie w domu rodzinnym przyrządza się go w ilości ok 6kg na 4 osobową rodzine i jemy go przez 2 dni, w Boże Narodzenie wygrywa z szynką wiejską, polędwicą i wszystkimi innymi specjałami
icon_wink.gif




karp - wypatroszony i podzielony na kawałki (ok 1,5 kg ryby)
3-4 pory (oddzielnie biała i zielona część - pokrojona na półkrążki)
sól
pieprz cytrynowy (lub pieprz i sok z 1/8 cytryny)
odrobina imbiru
olej



Kawałki ryby ułożyć w misce w jednej warstwie, posolić, posypać półkrążkami pora (zielona część rośliny, do marynowania można użyć też cebuli zamiast pora), następnie ułożyć kolejne kawałki ryby, posolić i znów obłożyć półkrążkami pora. Przykryć i zostawić na 3-5h (można na całą noc) w chłodnym miejscu (lodówka). Rybę oczyścić z pora, ułożyć w brytfannie, dodać olej - ok 1/4-1/2 szkl., tak aby dno naczynia było przykryte i ryba nam nie przywarła. Dodać przyprawy - sól i pieprz oraz sok z cytryny. Dusić pod przykryciem ok 30 -40 min do miękkości.

W osobnym naczyniu usmażyć na oleju białą część pora, posolić.

Podawać rybę z usmażonym porem (porą - nigdy nie wiem jak to odmieniac
icon_biggrin.gif
) i pieczywem.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tamanu

Member
Cze 9, 2008
11
0
0
Karp marynowany w porach wyszedł bardzo dobry. Wszystkim smakował. Nie piekłam go jednak tylko smażyłam. Dzięki za przepis
icon_smile.gif