Schab SamsEli*

E_S_C

Member
Paź 1, 2008
22
0
0
Prosty w przygotowaniu i wilgotny schabik z "bajerem" w środku.

Potrzebne składniki:
Schab (ja miałam ok 1kg)
Kabanosy ( Ilość zależna od "wzoru" - z mojego kwiatka wyszły koła olimpijskie)
Sól peklowa najlepiej otoczkowa
Ziarenka smaku.
Żelatyna spożywcza (opcjonalnie)

Schab myjemy, nacinamy nożem "na wylot". W otwory upychamy kabanosy, następnie nacieramy solą peklową i ziarenkami smaku. Ja zawijam w rękaw do pieczenia tak aby do środka nie dostała się woda. Jeśli ktoś lubi galaretkę może dosypać 1,5 łyżeczki żelatyny spożywczej przed zawinięciem w folię. Schab obwiązuję dratwą i wkładam na noc do lodówki. Następnego dnia schab wkładam na sitko do gotowania na parze i gotuję go przez 1h na małym ogniu ( Para ma lekko uchodzić z garnka a nie podnosić pokrywkę) Po godzinie mięsko wyciągam, kładę w niedostępnym dla psa miejscu ;) a jak wystygnie wkładam do lodówki. Folię zdejmuję dopiero po zastygnięciu galaretki. Mięso świetnie przechodzi smakiem od kiełbasy więc można również "włożyć" podwędzaną. Polecam, naprawdę pyszne.
Smacznego
 

Załączniki

  • schab_1.JPG
    schab_1.JPG
    73.8 KB · Wyświetleń: 0
  • schab_2.JPG
    schab_2.JPG
    34.9 KB · Wyświetleń: 0
  • schab_3.JPG
    schab_3.JPG
    30.7 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Noemi

Member
Lut 6, 2007
139
0
0
Witam przy okazji na forum! Ciekawy przepis i do tego jeszcze zdjęcia- extra!

Mam pytanie: Czy to mięso posypuje się suchą galaretką w proszku?

Pozdrawiam Noemi
 

moni20

Member
Lis 18, 2007
3,319
1
0
czy ta sol peklowa jest niezbedna
gruebel_2.gif
icon_question.gif
Moglaby byc taka zwykla:question:
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Bagno

Member
Sty 19, 2006
28
0
0
E_S_C @ 23 Nov 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=779755Sól peklowa najlepiej otoczkowana
1. Można użyć zwykłej peklosoli ( szkoda, że autor nie podał ilości ) lub całkowicie zastąpić solą (wówczas nie będzie pięknego różowego koloru) albo pójść na kompromis i użyć po połowie jednego i drugiego.
2. Posypujemy suchą żelatyną, gdyż w czasie obróbki termicznej następuje wydzielanie wody z produktu, więc chodzi o jej związanie.
 

E_S_C

Member
Paź 1, 2008
22
0
0
Można użyć zwykłej peklosoli. Nie podałam ilości bo ja ten schab po prostu nią nacieram, więc ciężko powiedzieć.
icon_smile.gif
 

E_S_C

Member
Paź 1, 2008
22
0
0
Noemi , dzięki za komplementa i powitanie ;) Przy moim mężu, który w tej kwestii jest zwykłą sknerą, każde dobre słowo to więcej niż dyplom szefa kuchni
icon_smile.gif
Żelatynę dodaję w proszku. Jeśli chodzi o peklosól - Moni, w każdym sklepie z mięsem ( no może "każdym" to przesadzone ) w marketach , jest sól peklowa tzw. peklosól. Na allegro sól peklowa otoczkowa ( Różnica między otoczkową a zwykłą peklosolą jest taka, że otoczkowa szybciej i głębiej wnika w mięso) , ale tak naprawdę jak napisał Bagno- ta sól daje tylko ładny czerwony lub różowy kolor. Na walory smakowe nie wpływa, więc spokojnie można użyć zwykłej tradycyjnej soli.
Pozdrawiam
E_S_C
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

elunia.o

Member
Lis 25, 2008
8
0
0
Wyszło pyszne!Rodzina stwierdziła, że to najlepszy ze wszystkich schabów jakie robię. Nie miałam kabanosów, więc zrobiłam z kiełbaskami "Pysznymi"( taka nazwa). Następnym razem będą z kabanosami.Dziękuję za przepis.
 

jaxja

Moderator
Maj 26, 2006
3,521
0
0
gagunia @ 10 Feb 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=821140Mże ktoś mi podpowie jak zrobić to mięsko jeżeli nie mam garnka do gotowania na parze ? Miesko wygląda cudnie.
Na garnku położyć gazę, obwiązać ją sznurkiem wokół garnka, - powstanie "półka", na której można umieścić mięso. "Półka" powinna być dośc luźno naciągnięta, tak, by po umieszczenia mięsa można było garnek nakryć pokrywką.