Szarlotka cynamonowa z kruszonką

Layla

Member
Kwi 20, 2005
2,869
1
0
Przepyszna, gorąco polecam! Przepis zamieszczony był w dodatku sobotnim do "Gazety Wyborczej" pt. "Cynamon".

A oto on:

ciasto:
1 i 3/4 szkl. mąki, 1/2 łyżeczki soli, 1/2 łyżeczki cukru, 10 dkg zimnego masła pokojonego w kostkę, 3 łyżki lodowatej wody, 1/2 łyżeczki soku z cytryny.

nadzienie:
1,7 kg kwaskowatych jabłek, 2/3 szkl. cukru, 2 łyżki maki, 2 łyżeczki mielonego cynamonu, 2 łyżki stopionego masła.

kruszonka:
1 szkl. mąki, 1/2 szkl. białego cukru, 1/4 szkl. brązowego cukru, 1,5 łyżeczki cynamonu, 1/2 łyżeczki soli, 6 łyżek zimnego masła pokrojonego w wiórki.

Mąkę z cukrem, masłem i solą zagnieść palcami. Wodę wymieszać z sokiem z cytryny i skropić ciasto, szybko wyrobić. Zawinąć w folię i włożyć do lodówki na pół godziny. Nagrzać piekarnik do 200 stopni. Rozwałkować ciasto i wyłożyć nim formę na tartę, lekko unosząc brzegi.
Przygotować nadzienie. Wszystkie składniki wymieszać w misce.
Zrobić kruszonkę:wymieszać 5 pierwszych składników, dodać masło i miksować na wilgotny piasek (ewentualnie można to zrobić palcami lub w blenderze).
Jabłka umieścić na kruchym spodzie, pozostawiając trochę wolnego miejsca przy brzegach formy. Równomiernie posypać jabłka i wolne brzegi kruszonką.
Piec 40 minut aż kruszonka się przyrumieni, zmniejszyć następnie do 150 stopni i piec jeszcze 40 minut.

Obłędne na ciepło z lodami. Robiłam na imieniny, podałam z lodami, bitą śmietaną i polewą cekoladową - niebo w gębie i rozpusta dla podniebienia. Polecam !
P.S. Na zimno też pyszna. Zdjęcia nie mam bo była jedzona na ciepło i wcząchnięta w 5 minut. Pychota!
mniam.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: