Golden syrop

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
Wiem ,ze nie wszedzie Golden syropjest łatwo dostępny ,ja troche poszperałam w internecie i zrobiłam podróbe ,bardzo udaną ,to się chwale moze sie komus przyda



Golden syrop

na 1 słoik ok 1/2 litrowy

250 g fruktozy
250 g glukozy
50-70 g goracej wody


Wymieszac wszystko w misce ,nałożyć papkę łyżka do słoika (słoik wyparzony) zakrecić i pasteryzować (słoiki w garnku z wodą)ok 30 minut
Jeśli nałoży sie do 2 małych słoiczków mieszanka w pasteryzacji rozpusci sie wczesniej .
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,381
3,662
113
Ja też używałam sklepowej glukozy, którą wymieszałam z fruktoza i niewielką ilością wody od razu w słoiku.
Mój syrop ma kolor i konsystencję świeżego akacjowego miodu.
Polecam wszystkim ten prosty przepis - to fajna zabawa patrzeć, jak na naszych oczach biała papka przekształca się w gęsty miodowy syrop.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
moze nie identyczne ,bo jest jasniejszy ,ale smak ma dośc podobny ,a konsystencja ,jesli da sie malo wody czyli nie więcej niz 70 g na 500g tych cukrów to raczej tak

tylko ,że nie jest niestety tez tani ,bo fruktoza i glukoza dość droga ,ale ja lubie go robic ....
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,423
113
Droga jest ta produkcja. Szczególnie jak nic z tego nie wyjdzie tak jak mnie.
baa.gif


Kupiłam bez problemu fruktozę, naszukałam się glukozy i w końcu kupiłam w aptece. Wymieszałam w równych ilościach, dodałam ciut gorącej wody. Na początku bałam się, że za mało wody, ale po chwili mieszania zrobiła się piękna gęsta papka. Załadowałam do słoiczka i do gara. No i tak stał on w ledwie mrugającej wodzie przez 2,5 godziny. Nie zrobił się z tego przezroczysty syrop tylko mleczna gęstawa woda.
Wydaje mi się, że wszystko zgodnie z przepisem. Nie mam pojęcia czemu nic z tego nie wyszło.
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
No prosze, nigdy bym nie wpadla na to, by zrobic ten syrop w domu; musze poszukac tu glukozy.

Margot
anbetung.gif
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
hazo @ 1 Dec 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=783061Droga jest ta produkcja. Szczególnie jak nic z tego nie wyjdzie tak jak mnie.
baa.gif


Kupiłam bez problemu fruktozę, naszukałam się glukozy i w końcu kupiłam w aptece. Wymieszałam w równych ilościach, dodałam ciut gorącej wody. Na początku bałam się, że za mało wody, ale po chwili mieszania zrobiła się piękna gęsta papka. Załadowałam do słoiczka i do gara. No i tak stał on w ledwie mrugającej wodzie przez 2,5 godziny. Nie zrobił się z tego przezroczysty syrop tylko mleczna gęstawa woda.
Wydaje mi się, że wszystko zgodnie z przepisem. Nie mam pojęcia czemu nic z tego nie wyszło.
2,5 godziny i się nie zrobił przezroczysty Hazo? Ja kupowałam zawsze taka glukozę w sklepie Delecty .Słowo honoru ,ze mój jest przezroczysty
Jak jutro wrócę z pracy będzie w miarę jasno to zrobię zdjęcie
Joanna tez robiła i wyszło jej przezroczyste
Hazo nie mam pojęcia czemu
icon_neutral.gif
twój jest taki mleczny
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
Zrobie i ja w ferie, bo mam mala paczke glukozy z PL jeszcze (tylko musze sprawdzic date waznosci); wtedy kupilam ja 'ot tak', a tu prosze, bedzie jak znalazl
icon_smile.gif

a potem zobacze czy tutaj tez uda mi sie dokupic na nastepne razy
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,381
3,662
113
Hazo, moim zdaniem winna jest zbyt niska temperatura.
Wsadziłabym go jeszcze raz do garnka (wyłożonego na przykład starą gazetą czy lnianą ściereczką), przykryła i ostrzej podkręciła płomień. Na pewno się uda.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,423
113
Tak to wyglądało:
Z lewej papka tuż po wsadzeniu jej do słoika. A z prawej tak wygląda w tej chwili

DSC02483.JPG DSC02485.JPG

Prawe zdjęcie jest żółciejsze niż w oryginale, bo robione teraz przy świetle elektrycznym.

Gotująca się woda ma chyba zawsze temperaturę 100*C. A u mnie, tak ja napisałam wyżej cały czas woda lekko mrugała czyli była w stanie wrzenia. Na dnie garnka była ścierka kuchenna.
No, ale oczywiście mogę jeszcze raz spróbować, tylko trochę mi szkoda pieniędzy wydanych na energię.
Tak sobie myślę, że może w tym słoiczku było tego za dużo?
gruebel_2.gif
Po jakiejś godzinie, może więcej gotowania, podniosłam lekko słoik i około 1 cm od dna było to przezroczyste, ale potem zmętniało. No, ale jakie jest ostatecznie widać.

Nie wiem co mnie rano podkusiło, żeby zrobić zdjęcie papki.
icon_mrgreen.gif
 

Załączniki

  • DSC02483.JPG
    DSC02483.JPG
    55.9 KB · Wyświetleń: 1
  • DSC02485.JPG
    DSC02485.JPG
    42.2 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,423
113
Już chyba wiem co było przyczyną mętnego syropu. Otworzyłam słoik i okazało się, że to co jest w środku jest bardzo, bardzo gęste. Dolałam kilka razy po odrobince gorącej wody, udało mi się jakoś to rozmieszać, podzieliłam na 2 słoiczki. Taki mi wyszedł - kolor rzeczywisty.

DSC02490.JPG

W przyszłości zdam się jednak na produkcję fabryczną. Chałupnicza jest za droga.
icon_mrgreen.gif
 

Załączniki

  • DSC02490.JPG
    DSC02490.JPG
    52.5 KB · Wyświetleń: 1

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,381
3,662
113
Na cenę nie zwracałam uwagi, bo oba składniki były w domu i nie musiałam ich specjalnie kupować. Syrop zrobił mi się dość szybko i jest ciemniejszy niż Hazo - niemal bursztynowy.
 

buncia

Member
Kwi 16, 2008
113
0
0
Ale super pomysł!

Nie widziałam w sklepach golden syrup, a czasem w przepisach jest. Można przecież zrobić malutką porcyjkę tylko do przepisu.

Czyli glukoza + fruktoza, mała ilość wody, no i trzeba to podgrzać koniecznie?
 

Aniks

Member
Paź 31, 2004
1,828
0
0
a gdzie fruktozę się kupuje? i ile może kosztować?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Aniks

Member
Paź 31, 2004
1,828
0
0
dzięki Hazo
icon_biggrin.gif