Karp po polsku*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Przepis ten jest kompilacją kilku przepisów z książki M. Disslowej, Kuchni Polskiej i miesięcznika "Ty i Ja". Karp ten, oprócz karpia smażonego, był "żelaznym" repertuarem wszystkich moich wigilii. Jest co prawda nieco pracochłonny, lecz wysiłek opłaca się w końcowym efekcie.

Składniki
1,5 kg karp
po kawałku marchwi, pietruszki, selera
2 cebule
liść laurowy
kilka ziarenek pieprzu
duży kieliszek wytrawnego wina
kawałeczek skórki cytrynowej
sok z pół cytryny
1/3 łyżeczki zmielonego imbiru
sól
łyżeczka cukru
Sos
szklanka ciemnego piwa
łyżka cukru
łyżka powideł śliwkowych
5 dkg ususzonego i utartego piernika
5 dkg oparzonych, obranych i grubo posiekanych migdałów
5 dkg rodzynek
łyżka masła

Karpia sprawiamy, dzielimy na dzwonka, które przekrawamy na pół, usuwając przy tym ość grzbietową, skąpo solimy, oprószamy łyżeczką cukru i pozostawiamy na godzinę. W tym czasie z jarzyn z dodatkiem liścia laurowego, pieprzu, wina, skórki cytrynowej, soku z cytryny i imbiru gotujemy wywar z niewielką ilością wody. Wywar ma być esencjonalny. Przed włożeniem karpia wywar solimy do smaku. Karpia, według oryginalnego przepisu, gotujemy w wywarze na wolnym ogniu 20 - 25 minut. Po tym czasie wyjmujemy na półmisek i trzymamy w cieple, np. w lekko nagrzanym piekarniku. Wywar (ca 1/2 l)przecieramy przez sitko, wlewamy do rondla, dodajemy piwo, cukier, powidła, piernik, migdały i rodzynki oraz łyżkę masła. Sos gotujemy na małym ogniu 10 minut, po czym gorącym zalewamy ułożoną na półmisku rybę.
Wersja zmodyfikowana. Gotuję karpia w wywarze 10 minut i na wpół ugotowanego wyjmuję i trzymam oddzielnie. Sos robię dokładnie tak jak w wersji oryginalnej, tylko po włożeniu wszystkich składników sosu do rondla wkładam podgotowaną rybę i razem z sosem gotuję ją do miękkości przez następne 10 - 15 minut. Karp przechodzi wtedy smakiem sosu, ma według mnie lepszy smak. W wersji oryginalnej jest to ryba z sosem, a w mojej ryba w sosie. Można wybierać, co komu bardziej odpowiada. W obu przypadkach jest doskonały.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,382
3,669
113
Robiłam kilkakrotnie z podobnego przepisu w czasach, kiedy jeszcze uważałam, że muszę tego nieszczęsnego karpia na wigilii podać.
icon_wink.gif
Nie jestem bowiem wielbicielką tej ryby, ale w takiej postaci smakował mi bardziej, niż w innej.
icon_smile.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Miło mi to czytać Joanno. Ja właśnie w takiej postaci lubię go chyba najbardziej. Szkoda, że wzbudza tak małe zainteresowanie. W "Kuchni prababci" podałam sporo przedwojennych i trochę współczesnych przepisów na ryby, głównie słodkowodne. Rzeczywiście było mnóstwo gatunków, a królujący teraz "świąteczny" karp należał do mniejszości. Zapomnieliśmy jak te ryby wyglądają i jak smakują. Dzięki, że się odezwałaś. Pozdrowienia.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,382
3,669
113
No właśnie, takiego sandacza bym zjadła...
Albo choćby szczupaka....
Ale za sandacza dałabym się pokroić...
icon_wink.gif

 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Lepiej pokrój sandacza, a sobie nie rób krzywdy, bo idą święta i kto będzie przygotowywał te wszystkie dobrótki? Żarty żartami, ale w tym roku i ja, ponieważ jestem sama, mogę zaspokoić swoje gusta kulinarne. Dodatkowo mam taką wygodę, że w sklepiku z rybami zamawiam przez telefon to co chcę i odbieram gotową przesyłkę. Dobrze się zastanowię, czym by się tu uraczyć. Na pewno będzie "rybowo". Sandacz też jest brany pod uwagę, tylko muszę poprosić o mniejszą sztukę. To miło znów Cię "widzieć" w postach. Pozdrawiam
wink.gif
 

oliweczka

Member
Maj 27, 2006
1,609
0
0
pychota!!!!
zrobilam w tym roku na Wigilie - zeby byla ryba gotowana dla mnie matki karmiacej
icon_biggrin.gif

smakowalo wszystkim bardzo bardzo
na Sylwestra robilam powtorke, tylko ze zwyklym piwem, bo zapomnialam kupic ciemne- i nawet bardziej mi smakowalo, goryczka byla mniej wyczuwalna
icon_biggrin.gif

tez robie Seniorko z Twoja modyfikacja
icon_biggrin.gif

wchodzi na stale w menu wigilijne
dziekuje Seniorko za przepis
cvety.gif
cvety.gif
cvety.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Zrobiłaś mi ogromną przyjemność tym postem. Cieszę się, że mój ulubiony karp zyskał sobie zwolenników. Serdecznie Cię pozdrawiam.