Karp po królewsku*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Zauważyłam, że przeważnie podaje się u nas karpia smażonego. Przepis na doskonałego karpia po polsku w szarym sosie, cieszy się umiarkowanym zainteresowaniem zarówno u użytkowników forum, jak i u odwiedzających nas gości. A przecież to już czas na świąteczne przepisy i przygotowanie się do nadchodzących świąt.
Dzisiaj chcę zaproponować i rozpropagować karpia po królewsku. Stary to przepis - zaczerpnięty z miesięcznika "Ty i Ja", a pochodzący jeszcze sprzed wojny. Oczywiście przystosowany do obecnych warunków i możliwości. Kto chce wskrzesić w wieczór wigilijny tradycje staropolskiej kuchni, niech skorzysta z tego przepisu.

Składniki
karp o wadze 1,5 kg
włoszczyzna bez kapusty
2 cebule
1 szklanka wytrawnego białego wina
25 dkg malutkich pieczarek
8 dkg masła
3 dkg mąki
2 surowe żółtka
trochę soku z cytryny
szparagi z puszki do garnirunku
drobno posiekana natka pietruszki
sól

Najpierw gotujemy esencjonalny wywar z włoszczyzny z dodatkiem jednej cebuli i szklanki wytrawnego wina. Oczywiście wywar solimy do smaku. Łącznie z winem wywaru powinno być około 1 litra. Karpia dokładnie czyścimy i albo gotujemy w całości, tak jak podano w oryginalnym przepisie, albo dzielimy go na dzwonka, tak jak robię to ja, i jeszcze każde dzwonko przekrawam na pół, usuwając przy okazji ość grzbietową. Łatwiej mi bowiem podać gotowe porcje niż dzielić gorącą rybę na półmisku. Przygotowanego w jeden z podanych sposobów karpia zalewamy przecedzonym zimnym wywarem i gotujemy na małym ogniu pod przykryciem 30 minut.
Pieczarki, po dokładnym umyciu i przycięciu nóżek, dusimy z utartą cebulą w 4 dkg masła na małym ogniu przez 25 minut. Z pozostałego masła (4dkg) i mąki robimy białą zasmażkę, rozprowadzamy wywarem z ugotowanego karpia, dodajemy pieczarki i cebulę, gotujemy przez 5 minut, po czym zaciągamy surowymi żółtkami. Sos solimy do smaku i przysmaczamy odrobiną soku z cytryny.
Gorącego karpia układamy na ogrzanym półmisku, polewamy sosem wraz z pieczarkami i po bokach ryby układamy odgrzane szparagi ze słoika czy tez puszki. Całość posypujemy drobno posiekaną natką pietruszki.
Przepis przedwojenny jest znacznie bardziej skomplikowany, ale i w tej uproszczonej wersji jest to znakomite i wykwintne danie wigilijne.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Tym razem zachęcam do zrobienia, bo karp doskonały, a wigilia za tydzień. Kto lubi karpie, nie zawiedzie się.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: