Szybki piernik z jabłkami

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
-1i1/2 szklanki startych jabłek (tarłam na grubych oczkach)
-1 szklanka cukru
-10dag. masła(lub margaryny)
-kilka gożdzików zmielonych(można rozgnieść wałkiem do ciasta)
-1 łyżeczka cynamonu
-2 łyżeczki sody
-szczyptę soli
-2 łyżki miodu
-2 szklanki mąki pszennej
-3 jajka
-2 garście bakalii- np.rodzynki, orzechy pokrojone itp.
-ewentualnie jeśli lubimy można dodać trochę imbiru w proszku

Masło stopić, lekko ostudzić i połączyć ze startymi jabłkami.Dodawać kolejno:cukier, mąkę, miód i pozostałe składniki.Krótko zmiksować i przełożyć do foremki wyłożonej papierem do pieczenia.Ciasto powinno wypełniać foremkę nie więcej niż do 2/3 wysokości.Piec 1 godzinę, w temp.180st.C. Sprawdzić patyczkiem- jeśli suchy to ciasto upieczone.

Zainspirowana przepisami na ciasta z dodatkiem: marchwi, cukini, a nawet buraków czerwonych- postanowiłam wykorzystać jabłka i tym sposobem zrobiłam to ciasto. Jest lekko wilgotne,puszyste i łatwe do zrobienia.Można go przełożyć masą ulubioną, powidłami lub oblać polewą itp. Użyłam jabłek-szarej renety bo te najbardziej lubię do ciasta oprócz antonówek.Myślę, że inne też się nadadzą pod warunkiem, że jeśli mają dużo soku- to trzeba lekko odcisnąć.Serdecznie polecam.
lecker.gif
 

Załączniki

  • szybki_piernik.jpg
    szybki_piernik.jpg
    157.4 KB · Wyświetleń: 0

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
joannas @ 17 Dec 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=791816Wczoraj upiekłam, ale będzie rozkrojony dopiero w piątek. Dodałam do niego 1 łyżeczkę kakao, przełożyłam powidłami i oblałam czekoladą. Ładnie wyrósł, teraz czekam do piątku
icon_wink.gif
Bardzo się cieszę joannas, że upiekłaś to ciasto.
wink.gif
Myślę, że dodatek kakao jest o.k a powidła i czekolada to jeszcze dodadzą mu uroku i smaku. Mam taką nadzieję.