Szczupak w szampanie*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Skoro już mowa o Sylwestrze, chcę zaproponować na ciepło szczupaka w szampanie. Możemy też zamiast w noc sylwestrową podać go na obiad w Nowy Rok. Przepis nie jest wcale tak kosztowny, jakby się wydawało. Pochodzi z miesięcznika "Ty i Ja", a ja go tylko nieco zmodyfikowałam.

Składniki
szczupak o wadze ok. 2 kg
25 dkg malutkich pieczarek
3 kieliszki białego wytrawnego lub półwytrawnego białego wina
1/2 szklanki białego wytrawnego szampana
6 dkg masła (2x po 3 dkg)
5 łyżek śmietany (22%)
2 łyżki mąki
sól
biały pieprz
trochę soku cytrynowego

Rybę patroszymy (jeśli jest w całości), "golimy" z łusek ostrym nożem, szybko myjemy pod bieżącą wodą. I tutaj w wersji oryginalnej jest duszenie szczupaka w całości, ja natomiast dzielę go na dzwonka, bo podzielenie gorącej ryby na półmisku sprawia mi trudność. W każdym razie cały, czy podzielony, szczupak ma leżeć w wanience lub garnku jedną warstwą. Po umyciu suszymy go papierowym ręcznikiem i nacieramy solą oraz skrapiamy odrobiną soku z cytryny. Następnie układamy w wanience do gotowania ryb lub dopasowanej formie ogniotrwałej z pokrywką.
Teraz rybę polewamy 3 kieliszkami wina i 3/4 szklanki wody. Wokół szczupaka układamy oczyszczone pieczarki, a na rybie i pieczarkach podzielone na płatki 3 dkg masła. Naczynie przykrywamy i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 220 st. na 45 minut. W czasie pieczenia szczupaka polewamy 2 - 3 razy sosem własnym.
Pozostałe 3 dkg masła ugniatamy z 2 dkg mąki. Gotowego szczupaka przekładamy na ogrzany półmisek, otaczamy pieczarkami i trzymamy w wygaszonym, ale ciepłym piekarniku. Sos wytworzony w czasie pieczenia przelewamy przez sitko, dodajemy masło ugniecione z mąką i ubijając sprężyną, gotujemy na małym ogniu przez 5 minut. Sos uszlachetniamy 5 łyżkami śmietany i 1/2 szklanki szampana, silnie podgrzewamy, ale więcej nie gotujemy. Doprawiamy białym pieprzem.
Rybę polewamy małą ilością sosu, resztę podajemy oddzielnie w sosjerce. Ugotowane, wydrążone łyżeczką kulki z ziemniaków, oprószone natką pietruszki, są dyskretnym i właściwym dodatkiem do tej szampańskiej, na francuski sposób przyrządzonej ryby.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Oczywiście jest to Szczupak w szampanie - do tytułu wkradła się literówka, ale już zgłosiłam to moderatorce i jest nadzieja na szybką poprawę tego błędu.