Kotleciki drobiowe w cytrynowym sosie*

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,382
3,668
113
Kotleciki drobiowe w cytrynowym sosie

Przepis Jaira Baraka podała na Izbushce Ilara:

http://www.izbushka.com/forum/showthread.p...325&page=12

Składniki:
500 g mielonego mięsa drobiowego
1 średnia cebula, drobno posiekana
1/3 szklanki posiekanej pietruszki
1/2 szklanki tartej bułki ( Ilara zaleca mniejszą ilość)
1 jajko
sól, pieprz
olej do smażenia

Sos cytrynowy:
3 łyżki oliwy
25 g masła
1 cebula pokrojona w piórka
4 ząbki czosnku, posiekane w cienkie plasterki
1/2 szklanki świeżego soku z cytryny
1/2 szklanki bulionu z kury ( Ilara sugeruje mniejszą ilość soku, a większą bulionu)
sól, 1/2 łyżeczki cukru (opcjonalnie)

Wymieszać składniki w misce, wyrobić na gładką masę, uformować malutkie kotleciki.
Przygotować sos:
W dużej patelni rozgrzać masło z oliwą. Zeszklić na nim cebulę z czosnkiem. Wlać sok i bulion. Posolić do smaku. Zagotować, zmniejszyć ogień i jeszcze chwilę gotować.
W drugiej patelni rozgrzać olej. Ma go być tyle, by kotlety były w nim do połowy zanurzone. Smażyć kotlety po dwie minuty z każdej strony do zrumienienia.
Usmażone kotlety przenieść do patelni z sosem, nakryć pokrywką i dusić jeszcze pięć minut.

Moje uwagi:
Kotlety robiłam po swojemu - bez bułki, z twarogiem i odrobiną marchewki.
Zgodnie z sugestią Ilary dałam nieco mniej soku z cytryny, a więcej bulionu.
Dekorowałam paseczkami skórki cytrynowej.
Bardzo smaczne, polecam wielbicielom cytrynowego smaku.

kotleciki_drobiowe_w_cytrynowym_sosie1.jpg
 

Załączniki

  • kotleciki_drobiowe_w_cytrynowym_sosie1.jpg
    kotleciki_drobiowe_w_cytrynowym_sosie1.jpg
    37.9 KB · Wyświetleń: 59
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Dziękuję. To jest to, na co czekałam. W kwestii kotletów mielonych mnie trzeba łopatologicznie. Wyglądają przepięknie i na pewno tak smakują. Na dziś już jest zrobiona ryba. Zaczynam ćwiczyć od jutra.
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Zrobiłam je Joanno. Kierowałam się sugestiami Ilary, no i sok cytrynowy dodawałam po trochu, żeby nie przedobrzyć. W rezultacie wyszło bardzo dobre, a najbardziej ucieszyło mnie to, że ta podstawowa masa mięsna trzymała się razem i na patelni kotlety nie pękały, co nieraz mi się zdarza.
Oczywiście przydała się moja praktyka kulinarna, ale taki dokładny przepis ułatwia sprawę. Dziękuję.
anbetung.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,382
3,668
113
Bardzo się cieszę, że się udały i smakowały.
banana.gif

A jak robiłaś masę mięsną - tradycyjnie, czy po mojemu, z twarogiem?
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Robiłam tradycyjnie, a Twoje wypróbuję innym razem, bo fetę mam tylko typu light, taką mazistą, nie dałoby się nic z niej zrobić. Tak myślę. A w ten mróz nie chciało mi się wychodzić z domu tylko po ser, bo resztę składników jak oliwki, suszone pomidory itp. mam w "żelaznych "zapasach domowych. To co zrobiłam, dzięki Tobie, smakowało mi nadzwyczajnie. Sos nie jest agresywnie kwaśny, tylko o miłej dla podniebienia nucie cytrynowej, kotleciki jak na wystawę, wszystko tak, jak na Twoim zdjęciu, bo ja niestety nie mam aparatu. Wykrawane ziemniaczki doskonale uzupełniły całość. Jeszcze raz dziękuję za wspaniały przepis. Na Twoich przepisach jeszcze nigdy się nie zawiodłam. Śledzie też były dobre, ale to nie ten temat. Pozdrowienia.
wink.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,382
3,668
113
W takim razie cieszę się, że odkopałam stary przepis.
Sama o nim zupełnie zapomniałam, a chętnie do niego wrócę.
icon_smile.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,382
3,668
113
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,382
3,668
113
Elu, wbrem pozorom smażenie w głębokim tłuszczu jest najlepszą metodą smażenia czegokolwiek, gdyż podczas niego szybko dochodzi do równomiernego zarumienienia, a tłuszcz nie wsiąka do wnętrza. Podczas smażenia w małej ilości słabo rozgrzanego tłuszczu często się zdarza, że zanim zetnie się powierzchnia mięsa, "wypije" ono część tłuszczu.
Ale oczywiście to sugestia autora przepisu, a wybór metody należy do Ciebie.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

cleopa

Member
Mar 19, 2008
168
0
0
dzieki :D Nie zauwazylam tego "po swojemu " i wzielam to za zwykly tekst :D Gapa !

Czy ta cytryna mozno przebija???? Bo sie boje:)
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,382
3,668
113
Ilość soku trzeba dostosować do własnych upodobań, ale to danie musi mieć wyraźnie cytrynowy posmak, bo taka jest jego idea, więc zalecane jest raczej dla ludzi, którzy go lubią.
icon_smile.gif
 

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
Bardzo smaczny sos. Użyłam soku z półtorej cytryny i był przyjemnie kwaśny, ale nie ekstremalny.
Mięso z łopatki wieprzowej też się sprawdziło. Do masy mięsnej dodałam jak zwykle około 1/3 szklanki wody.
PICT0410.JPG

 

Załączniki

  • PICT0410.JPG
    PICT0410.JPG
    94.1 KB · Wyświetleń: 31

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Lisie, nie masz pustego miejsca przy stole?
Ten przepis i zrodlo, przypomnialy mi, ze jest tu program "gotujacy" prowadzony przez Ukrainke.
Nie pamietam tytulu, a tylko, ze bywal w weekendy. Musze go przyczychac, bo zawsze ma takie swojskie jedzenie, zblizone do polskiego.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,382
3,668
113
Hm, co prawda Ilara to rosyjska Żydówka z Izraela, a nie Ukrainka, ale trzeba przyznać, że ma nosa do smacznych przepisów.
icon_smile.gif
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
kermidt @ 5 Feb 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=818616Lisie, nie masz pustego miejsca przy stole?
Ten przepis i zrodlo, przypomnialy mi, ze jest tu program "gotujacy" prowadzony przez Ukrainke.
Nie pamietam tytulu, a tylko, ze bywal w weekendy. Musze go przyczychac, bo zawsze ma takie swojskie jedzenie, zblizone do polskiego.
Dla ciebie zawsze
fiesgrins.gif

Niezły jest ten sos, bez nabiału, więc spokojnie możesz spróbować. Zaciągnęłam go odrobiną mąki, bo nie lubię sosów o konsystencji wody, ale naprawdę minimalna ilością. Kotlety możesz zrobić wg jakiegoś swojego przepisu, podejrzewam, ze będą lepsze, w końcu jesteś moim gurem mięsnym (tak jak Bajaderka cukierniczym, a Marghe warzywnym i zupnym
icon_wink.gif
)
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: