Chleb ze slonecznikiem i zytem od Tatter

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Nie mozna kolo tego chleba przejsc obojetnie, trzeba go upiec, dlatego podaje tu linka i przepis z blogu kolezanki Tatter
icon_biggrin.gif
dziekujac jej jednoczesnie za kolejny wspanialy przepis. Pieklam ten chleb dwa dni temu albo nawet trzy i dzisiaj jeszcze byl miekki i swiezy. Zamiast slodu dodalam melasy (nie mialam slodu), ciasto zrobilam dosc luzne i wszystko wpakowalam do wielkiej, niemalze przemyslowej keksowki. Wyszedl mi jeden ogromny bochen o wadze 1780g, wilgotny i bardzo aromatyczny, a ciemna melasa nadala mu pieknego brazowego koloru. Dodam zdjecie, jak znajde aparat
icon_wink.gif

A poki co link i przepis z blogu tatter
icon_wink.gif
.
http://piekarniatatter.blogspot.com/2009/0...ki-zytniej.html

Zaczyn zakwasowy:
200g maki zytniej razowej
160g wody
1 lyzka zakwasu

Zytnia namaczanka:
167g lamanego zyta (rye chops)
167g wody

Ciasto wlasciwe:
633g bialej pszennej maki chlebowej
100-150g uprazonych nasion slonecznika
473g wody
21g soli
15g swiezych drozdzy lub 1 1/2 lyzeczki instant
15g syropu slodowego
334g zytniej namaczanki (wszystko)
360g zaczynu zakwasowego (wszystko minus 1 lyzka)
nasiona slonecznika do posypania

Skladniki zaczynu wymieszalam, przykrylam szczelnie folia i zostawilam na 14-16godzin w 21C.
W tym samym czasie zalalam wrzaca woda lamane zyto i rowniez zostawilam na 14-16 godzin.

Wszystkie skladniki ciasta i zytnia namaczanke polaczylam w misce, nastepnie zagniotlam ciasto (ok.5 minut). Ciasto powinno byc srednio luzne i raczej lepkie. Sprawdzilam hydracje i zagniatalam jeszcze 3 minuty. Temperatura ciasta pod koniec wyrabiania to 26C.

Fermentacja trwala 1 godzine (bez skladania). Po wyrosnieciu ciasto podzielilam na 2 czesci i z kazdej uformowalam bochenek. Wlozylam je do koszy zlaczeniem w dol. Dokladnie przykrylam folia. Zostawilm do ponownego wyrosniecia na 50-60 minut. Piec rozgrzalam do 250C. Chleb wylozylam z kosza na lopate, nacielam jego wierzch i wsunelam do pieca. Pieklam z para przez 15 minut. Obnizylam temperature do 230 i pieklam kolejne 30 minut (bez pary). Gdyby chleb nabieral koloru za szybko, trzeba zmniejszyc bardziej temperature pieca. Dobrze wystudzilam bochenki przed krojeniem.
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Anu-La @ 13 Jan 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=803930Przepis mi się podoba, ale skąd wziąć łamane żyto , a może mozna go czymś zastąpić?

Anu-La
Anu-La, nie wiem niestety, gdzie w Polsce mozna to kupic. Chyba kiedys kupowalam w sklepie internetowym, ale nie pamietam, mam nadzieje, ze dziewczyny cos podpowiedza. Szkoda by bylo nie zrobic takiego pysznego chleba, przez taki drobiazg
icon_biggrin.gif
Powodzenia!