Zapiekanka z ziemniaków

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Przepis ze starego, sprzed kilku lat, wydania "Smaków i aromatów". Robiłam jako danie postne na prośbę mojej przyjaciółki. Wybór okazał się trafny i powtarzałam go jeszcze kilka razy.

Składniki
1 kg ziemniaków
25 dkg pieczarek
3 - 4 suszone prawdziwki
2 średnie cebule
2 ząbki czosnku
150 ml śmietanki 18 % ( ja biorę 30%)
2 duże jajka
10 dkg cheddara. utartego
1 łyżeczka rozmarynu
2 szczypty gałki muszkatołowej
3 łyżki masła
łyżeczka vegety
sól i pieprz
masło do wysmarowania formy

Prawdziwki myjemy i moczymy w filiżance gorącej wody, a gdy zmiękną gotujemy z łyżeczką vegety. Pieczarki czyścimy i kroimy w plasterki. Czosnek grubo siekamy. Na łyżce masła krótko podsmażamy pieczarki i czosnek. Przyprawiamy do smaku solą, pieprzem i zmieloną gałką muszkatołową. W tym czasie gotujemy jajka na twardo.
Ziemniaki obieramy i kroimy w dość cienkie plasterki. Cebule po obraniu kroimy w talarki.
Spore, płaskie naczynie do zapiekania smarujemy masłem i układamy na dnie 1/3 plasterków ziemniaków, solimy je i oprószamy pieprzem , a następnie przykrywamy pieczarkami i pociętymi w paski prawdziwkami. Teraz układamy drugą (1/3) warstwę ziemniaków, na nich plasterki jajek i cebuli oraz połowę sera, znów przyprawiamy solą i pieprzem oraz rozmarynem. Przykrywamy resztą ziemniaków i rozkładamy na nich grudki masła.
Śmietankę mieszamy z wywarem z prawdziwków i wlewamy po ściankach formy na dno naczynia.
Wstawiamy formę do nagrzanego do 200 st. piekarnika. Po 30 - 40 minutach sprawdzamy widelcem, czy ziemniaki zmiękły. Jeśli tak, posypujemy je drugą połową sera i zapiekamy jeszcze przez 15 minut. Podajemy z surówką z kiszonej kapusty .