Szwedzki placek z jabłkami

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Przepis znalazłam dawno temu w miesięczniku "Ty i Ja". Jest to ciasto bardzo atrakcyjne i odmienne od naszych placków jabłecznych.

Składniki
25 dkg mąki krupczatki
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
8 dkg cukru pudru
1 torebka cukru waniliowego
2 surowe żółtka
10 dkg masła ( dobrze oziębionego)
masło do formy
około 3 łyżek bułki tartej lub przesianych przez sitko biszkoptów

1 1/2 kg kwaskowatych jabłek
2 łyżki drobnego cukru kryształu
sok z 1/2 cytryny
5 dkg posiekanych orzechów laskowych


1/4 l słodkiej śmietanki ( ja biorę 30%)
3 jajka (osobno żółtka i białka)
10 dkg cukru pudru
1 łyżka mąki ziemniaczanej
szczypta otartej skórki cytrynowej

Zaczynamy od przyrządzenia kruchego ciasta z dodatkiem proszku do pieczenia. Mąkę krupczatkę i proszek do pieczenia mieszamy i przesiewamy przez sitko na stolnicę, dodajemy 8 dkg cukru pudru, cukier waniliowy, 2 surowe żółtka oraz 10 dkg dobrze ochłodzonego masła podzielonego na małe kawałki. Wszystkie te składniki siekamy dokładnie nożem kuchennym - a gdy się połączą, zagniatamy szybko gładkie ciasto. Uformowane w kształcie kuli, owinięte folią spożywczą ciasto wkładamy na pół godziny do lodówki.
Z kolei przygotowujemy jabłka. Obieramy je cienko, wydrążamy gniazda nasienne i dzielimy na ósemki. Posypujemy drobnym cukrem oraz skrapiamy sokiem cytrynowym.
Ciasto rozwałkowujemy dość cienko i wykładamy nim dno oraz boki natłuszczonej masłem tortownicy (26 cm), następnie równomiernie posypujemy bułką tartą lub biszkoptami. Na tak przygotowane ciasto nakładamy jabłka, które posypujemy posiekanymi orzechami laskowymi.
Teraz kolej na przyrządzenie śmietankowej polewy. Słodką śmietankę rozkłócamy z 3 surowymi żółtkami, 10 dkg cukru pudru, łyżką mąki ziemniaczanej i szczyptą otartej skórki cytrynowej - dodając na ostatku bardzo sztywno ubitą pianę z 3 białek. Polewą tą pokrywamy równomiernie jabłka - i tortownicę wsuwamy do nagrzanego do 180 st. piekarnika na godzinę. Po tym czasie placek jest dobrze upieczony i pięknie przyrumieniony. Gdy przestygnie, dzielimy go na porcje.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,378
3,659
113
Piekłam to ciasto, więc może odpowiem - jabłka zapiekają się w kremie śmietankowym podobnie jak w budyniu.


Moje uwagi:
Zagniatając ciasto, dołożyłam do niego 2 łyżki kwaśnej śmietany i zmniejszyłam ilość cukru do 5 dag. Zamiast cukru wanilinowego z torebki dałam dwie łyżeczki cukru z wanilią własnej produkcji.
Słodkiej śmietanki miałam tylko 200 ml, ale za to dołożyłam dwa białka, które zostały mi z ciasta.
Śmietankę ubiłam lekko z częścią cukru, a pozostały cukier dodałam do ubitej piany z białek.
Jabłek miałam tylko kilogram, więc zdecydowałam się na tortownicę o średnicy 26 cm.
Wydaje mi się, że to był dobry wybór - idealnie mi wystarczyło na nią i ciasta, i polewy.
W smaku bardzo dobre. Chrupiące, kruche ciasto i kremowe, waniliowe wnętrze.
Miałam tylko zwykłe, deserowe jabłka, więc z kwaśnymi będzie pewnie jeszcze lepsze.
Gruszki też by moim zdaniem pasowały. I jakiś kwaskowaty, wyrazisty dżem pod jabłka - np. malinowy, czy różany.
Smietankowa polewa przypomina konsystencją i smakiem masę budyniową.
Do ciasta dodałam dwie łyżki śmietany - inaczej nie dałoby się zagnieść.
Myślę, że można to dopisać do przepisu, bo wyszło mi bardzo smaczne. Cukru nie jest za mało - moim zdaniem spokojnie można go jeszcze trochę ująć, bo i jabłka, i waniliowa polewa są słodkie.
Moje jabłka były nieco za słodkie, ale po całkowitym ostygnięciu smakują lepiej niż ciepławe. To, że się nie rozpadły, uważam za zaletę. Ładnie wyglądają otoczone masą waniliową.
Orzechy trochę psują wygląd, ale bardzo dobrze się komponują smakowo z jabłkami. Włoskie chyba nawet lepiej, niż laskowe. Następnym razem dam włoskie lub pekany. Do kwaśnych jabłek pasowałyby też dodatkowo rodzynki.
Śmietankę dałam 30% z Lidla. W takim niewielkim, niebieskim kartoniku. Głównie ze względu na nią zdecydowałam się piec to ciasto, bo zbliżała się do końca przydatności do spożycia.
Piekłam godzinę, przykrywając dodatkowo po półgodzinie formę folią aluminiową, by się zbytnio nie zbrązowiło.
Ogólnie oceniam, że ciasto jest niezłe, a po niewielkich modyfikacjach będzie doskonałe.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
CYTATi co to sie dzieje z ta smietana i jablkami? juz po upieczeniu oczywiscie?
Myślę, że dzieje się z nimi dokładnie coś takiego
fiesgrins.gif


https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=2...mp;hl=ma%B6lane