Domowa pasztetowa do słoika*

duende

Member
Cze 25, 2008
3,857
0
0
PASZTETKA.

Innymi słowy - pasztetowa... prawdziwie domowa.

Składniki:
Około 2 kg podgardla,
ok. 1 kg wątroby,
kilka wieprzowych skórek,
2 l mleka lub rosołu,
70 dag mąki pszennej,
70 dag kaszy manny,
10 jajek,
3 cebule,
sól, pieprz.

Wykonanie:
Podgardle i skórki ugotować osobno, odcedzić i zmielić przez maszynkę o bardzo drobnych oczkach.
Wątrobę zaparzyć, ale nie gotować, wystudzić, zemleć przez maszynkę i dodać do mielonego tłuszczu.
Następnie dolać mleko lub rosół, wsypać mąkę i kaszę manną, sól i pieprz do smaku.
Cebulę pokroić i usmażyć na tłuszczu do zrumienienia.
Następnie rozetrzeć ją z odrobiną wody i dodać do masy.
Dokładnie wymieszać.
Nakładać do jelit i gotować przez ok. 1 godz. na bardzo małym ogniu.

Można też przyrządzić pasztetową w słoikach.
Nałożyć masę do wyparzonych słoików, szczelnie zakręcić i pasteryzować w dużym garnku przez ok. 2 godz.
Przy pasteryzowaniu w garnku trzeba dno wyłożyć ścierką żeby słoiki nie popękały.

Przepis pochodzi stąd
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Co zrobic jak sie nie da kupic podgardla?

 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
też bym surowy dała, ale moja koleżanka ostatnio się zachwycała pasztetową wędzoną, więc jak ktoś lubi taki smak ( ja akurat lubię ale nie w pasztetowej) to można spróbować dodać wędzony.
Podgardle rzeczywiście lepsze.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

duende

Member
Cze 25, 2008
3,857
0
0
tak potwierdzam, że można użyć boczku tłustszego jak nie ma podgardla pod ręką. Na pewno też będzie pyszna.
Ja już robiłam parę razy, nigdy nie utrzymała się w słoikach dłużej niż 3 tygodnie. Następnym razem zrobię zdjęcia.
 

jaxja

Moderator
Maj 26, 2006
3,521
0
0
kucharkalitewska @ 28 Jan 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=812906A co z tymi 10-cioma jajkami?
W linku, który jest podany w pierwszym poście, jajka również występują tylko wsród składników. Wg mnie zaplątały się tam pomyłkowo. Nigdy nie słyszałam, by do pasztetowej się je dodawało. Ale gdyby Duende robiła już te potrawę, to błąd by wyłapała. Przepis powinien więc chyba trafić do "niewypróbowanych"?
 

duende

Member
Cze 25, 2008
3,857
0
0
nie, nie, zawsze dotąd robiłam z jajkami, dodawałam surowe do całej masy. One sklejają całość. Za pierwszym razem dodałam całe 10 jaj a za drugim tyle nie miałam, więc dodałam tylko 5 i też było dobrze.
 

letti

Member
Kwi 4, 2006
1,370
0
0
Oj tam!Z jajkami,to tak jak i z cebulą.Długo się nie trzyma.
icon_mrgreen.gif
 

jaxja

Moderator
Maj 26, 2006
3,521
0
0
Duende, przymierzałam się do tego przepisu, jednak nie dają mi spokoju występujące w nim jajka. Zastanawiam się, czy nie powodują one, że pasztetowa nie ma konsystencji pasztetowej, lecz bardziej klopsa. Nie ma o nich mowy w recepturze wykonania oryginalnego przepisu. Mogłabyś wstawić fotkę? Jesli teraz nie masz czasu, to może pstryknij na urolpie, skoro zabierasz ze sobą słoiczki z pasztetową, a aparat pewnie też.