Baklazany na chrupko

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,808
518
113
Baklazany na chrupko
Wedlug "Ilustrowanej encyklopedii kuchni swiata", Watra, 1993, te danie pochodzi ze Szwecji
icon_smile.gif


11111.jpg

Baklazany kroimy w cienkie plastry, solimy i zostawiamy na tacy. Osuszamy papierowym recznikiem, obtaczamy w mace i krotko smazymy na glebokim oleju. Osuszamy na papierowym reczniku. Tak samo mozna usmazyc chrupki z cukinii.
 

Załączniki

  • 11111.jpg
    11111.jpg
    83.1 KB · Wyświetleń: 4

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
To solenie i odstawianie ma na celu pozbycie się wody, a nie goryczki? Chciałabym dziś zrobić te chrupki, bo wyglądają świetnie, a może nie trzeba jednak solić, bakłażany teraz nie są gorzkie
gruebel_2.gif
 

gatita

Member
Sty 19, 2009
1,237
0
0
Jak bakłażany są młode czytaj małe to nie mają goryczki ale już te duże mogą mieć. I soli się po to, żeby sól wyciagnęła te goryczkę. Chociaż ja czasami jak nie mam czasu bom głodna to nie solę.... i też są pyszne.
Ja robię troszkę inną wersję bakłażanów, tzn panieruję tak jak schaboszczaka, a jak są gotowe to na wierzch kawałek fety lub mozarelli i plaster pomidora ilistek bazylii. Oczywiście może być też sam pomidor. Ślinka cieknie...
fiesgrins.gif
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Wiem, że soli się po to żeby goryczkę wyciągnąć. Jednak ani razu nie udało mi się kupić gorzkiego bakłażana, nawet te większe są normalne, nie gorzkie. Podobno teraz nie ma juz tych odmian gorzkich. I nigdy ich nie solę najpierw, bo zazwyczaj kroję w cienkie plastry, smaruję odrobiną oliwy i przypiekam na suchej patelni aż się lekko przypalą, zjadam solo z solą
icon_mrgreen.gif
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Wiem
icon_mrgreen.gif
Pytam, bo nie chciało mi się kroic i solić wcześniej żeby odwodnić. Ale już pokroiłam i posoliłam na wszelki wypadek, może inaczej nie byłyby chrupkie tylko skapciałe
icon_wink.gif
 

Moniak

Well-known member
Wrz 19, 2004
15,891
212
63
Ja latem często robię cukinie na grillu. I wiem z doświadczenia, że jednak lepsze są te, które wcześniej posoliłam i chwilę postały posolone i wytarte, a potem poleżały w maceracie. Te robione bez solenia też są dobre, ale nie tak chrupiące. Więc może lepiej posolić, bo będą chrupały
icon_smile.gif
 

gatita

Member
Sty 19, 2009
1,237
0
0
Moniak @ 6 Feb 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=819206Ja latem często robię cukinie na grillu. I wiem z doświadczenia, że jednak lepsze są te, które wcześniej posoliłam i chwilę postały posolone i wytarte, a potem poleżały w maceracie. Te robione bez solenia też są dobre, ale nie tak chrupiące. Więc może lepiej posolić, bo będą chrupały
icon_smile.gif
No tak, to potwierdza nam teorię o wodzie
icon_mrgreen.gif
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Moniak @ 6 Feb 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=819206Ja latem często robię cukinie na grillu. I wiem z doświadczenia, że jednak lepsze są te, które wcześniej posoliłam i chwilę postały posolone i wytarte, a potem poleżały w maceracie. Te robione bez solenia też są dobre, ale nie tak chrupiące. Więc może lepiej posolić, bo będą chrupały
icon_smile.gif
O, wlaśnie o to mi chodziło
daumen.gif
Czyli dobrze zrobiłam jednak
icon_mrgreen.gif
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Wyszły pyszne, tak chrupiące jak chipsy ziemniaczane. Jakbym je posoliła mniej, lub dokładniej tę sól usunęła, to by były jeszcze lepsze
zahnlos.gif
Smażyłam na patelni obracając je raz, co dziwne, jak na bakłażany wchłonęły bardzo mało tłuszczu. Na pewno do powtórki
daumen.gif
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Na patelni ale wlałam tyle oleju, że pływały, nie dotykały dna. Pokroiłam na plastry ok. 3-4 mm, zasolone stały ok. 3 godziny. W ogóle to je rozłożyłam na ręczniku papierowym i dopiero posoliłam, potem nakryłam następną warstwą ręcznika i kilka razy dociskałam to wszystko rękoma, woda wsiąkła w ręcznik, więc były naprawdę dobrze osuszone.
 

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,808
518
113
O Dziuniu, wspaniale, ze zrobilas i jeszcze wspanialej, ze Ci sie spodobalo
icon_smile.gif
Dlatego i nie wsiakly duzo oleju, ze byly dobrze odwodnione
icon_smile.gif
))) Wstepne solenie rzeczywiscie CYTATsól wyciąga z bakłażana wodę
- w 100 proc. zgadzam sie z Sini
icon_smile.gif
idodam, ze powoduje mniejsze wsiakniecie oleju.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: