Schab po bałkańsku*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Jest to danie błyskawiczne, nadające się na główne danie obiadowe, lecz również będące doskonałym daniem barowym na prywatki i inne okazje. Przepis pochodzi z miesięcznika "Ty i Ja".
Składniki
1/2 kg chudego schabu środkowego bez kości
5 łyżek oleju
łyżka masła
3 cebule pokrojone na cienkie talarki
1 ząbek czosnku
25 dkg pieczarek pokrojonych na plasterki
1 strąk czerwonej papryki
4 pomidory (ja biorę puszkę pomidorów pelati)
1 spory kiszony ogórek
1 łyżeczka słodkiej sproszkowanej papryki
sól, pieprz
ew. drobno posiekany szczypiorek

Schab kroimy ostrym nożem na plastry grubości 1 cm, a następnie w poprzek włókien na paski, które oprószamy solą i pieprzem.
W rondlu podgrzewamy silnie olej, dodajemy paski mięsa, które mieszając drewnianą łyżką - przesmażamy, by nabrały pięknego rumianego koloru.
Mięso wyjmujemy z rondla, do którego wkładamy łyżkę masła, pokrojone cebule i obrany, lecz w całości, ząbek czosnku. Po 5 minutach smażenia wkładamy z powrotem mięso, pieczarki, oczyszczony i pokrojony w poprzeczne paseczki strąk papryki. Po 10 minutach duszenia na średnim ogniu do rondla wkładamy pomidory (świeże obrane ze skórki i podzielone na ćwiartki, z puszki, jeśli są całe, pokrojone na mniejsze kawałki) oraz obrany ze skórki i pokrojony w drobną kosteczkę kiszony ogórek. Całość przyprawiamy do smaku łyżeczką sproszkowanej papryki i - jeśli to konieczne - solą. Po 10 - 15 minutach danie jest gotowe. Możemy je przed podaniem posypać drobniutko pokrojonym szczypiorkiem.
Do schabu po bałkańsku, jeśli ma stanowić danie obiadowe, podamy ryż wypieczony na sypko. Gdy zaś ma pokrzepić zgromadzonych na prywatce gości, podamy oddzielnie chrupiącą bagietkę.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Monsai

Member
Lut 1, 2008
4,932
0
0
a ja schab zawsze używałam tylko do kotletów i ewentualnie w cebulce robiłam, ograniczona jestem
icon_mrgreen.gif
- podpinam ten przepisik do wypróbowania!
daumen.gif
 

asika

Member
Wrz 20, 2004
13,897
0
0
Seniorko, jak ja zauwaze, ze ty wpisalas przepis to lece zobaczyc co tym razem pysznego!
Ja w piatek mialam gosci na obiad zaproszonych i Twoj odmrozony pasztet i podalam jako przystawke, jak oni go jedli!! a jak chwalili!! dziekuje ci za to! Rozdaje tez Twoje przepisy znajomym, ostatnio do Irlandii polecial kurczak z pomaranczami, ktorego jeszcze nie robilam, ale taki mi sie wydaje pyszny,z e juz przepis rozdalam ;).

Schab ten oczywiscie zrobie
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
asika, jesteś kochana. Obawiam się, że nie zasłużyłam na te wszystkie komplementy i czuję się zarazem szczęśliwa i zażenowana.
icon_redface.gif
Tak się cieszę, że smakują Ci moje dania. Bardzo dziękuję, że je wypróbowujesz. Serdecznie Cię pozdrawiam
wink.gif
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Kurczak pomaranczowy?

Jadlam jeszcze w pierwszej ciazy kurczaka pomaranczowego, ale gospodarze nie powiedzieli mi dosc wyraznie jak sie go robi. Mmmmmm ... musze go znalezc i zrobic! Smakuje swietnie.
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Ker, on wcale nie jest taki pomarańczowy, nazywa się Kurczak Hispalis i jest w nim dużo innych składników, a pomarańcza tylko dodatkiem i to końcowym. Co prawda jest bardzo smaczny. Żałuję, że nie mogłam zrobić zdjęcia, bo jest także bardzo fotogeniczny. Masz linka i możesz sobie poczytać, czy by Ci odpowiadał.
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
nie bardzo.
Nie przepadam za duszonymi i nieszczegolnie pociaga mnie hiszpanki smak. Mieso w pomidorach jest troche oklepane. Juz wole mango i brzoskwinie. Tamten byl pieczony. Ale ja go jeszcze znajde
icon_wink.gif


dziekuje w kazdym razie za podane na tacy linki.


 

asika

Member
Wrz 20, 2004
13,897
0
0
Kurcze nie napisalam, ze juz zrobilam.Tesciowa wyjadala dzieciom z talerzy - ;) serio serio, dzis powtorka. Jedyne co zmienilam to dodalam troche przyprawy staropolskiej, nieduzo

dzieki za przepis. Ide do kuchni
icon_smile.gif


oj nie mam ogorkow kiszonych!! ratunku!! myslalam,ze to kiszone ato korniszone - nie mozna odac prawda?
dusi sie nie dodalam, ale juz smak bedzie inny
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Katja

Member
Cze 27, 2007
311
0
0
seniorko - swietny przepis - mniam
zrobilam i sama nie moglam sie nadziwic, ze takie pysznosci umiem ugotowac.
lecker.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Cieszę się Katju, że Ci smakowało. Danie szybkie, niedrogie i uniwersalne, bo można na obiad podać i na przekąską.
Asika, trzeba było włożyć ten konserwowy ogórek, byle nie za duży. Mam nadzieję, że chociaż trochę inaczej, ale też wyszło nie najgorsze.
Obydwie serdecznie, świątecznie pozdrawiam.
wink.gif
 

Aśka_Kraków

Member
Lis 26, 2007
73
0
0
no i zrobiłam - był bardzo dobry,
zrobiłam dokładnie wg przepisu i podałam jako danie na ciepło z pieczywem na imprezce - bardzo dziękuję za przepis na 100% będę powtarzać
icon_smile.gif
 

evro

Member
Lut 27, 2008
32
0
0
Zrobiłam wczoraj (oczywiście byłabym chora, żeby coś nie zmienić
icon_confused.gif
) wyszło świetnie.Moja modyfikacja to dodanie pora do cebuli oraz z braku pomidorów i papryki ich zamienniki w tubkach.Schab który lubi zamieniać się w podeszwe, w tym daniu jest soczysty i miękki.Pozdrawiam!
 

madziawoj

Member
Lut 27, 2008
245
0
16
Seniorko, zrobiłam już drugi raz to danie, bardzo nam i naszym gościom smakowało. Na pewno jeszcze nie raz wykorzytam Twój przepis. Mam tylko problem z samym schabem. Za każdym razem wychodzi mi trochę twardawy, a przecież wg Twoich uwag powinien byc miękki i soczysty. Tym razem po usmażeniu chwilę dusiłam same paski mięsa w rondelku, ale i tak nie uzyskałam zamierzonego efektu.
Może chodzi o grubość tych pasków? Czy możesz napisać , jakiej grubości są Twoje?
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Witaj madziawoj. Moje paski są dokładnie takie, jak w przepisie, to znaczy najpierw kroję schab na plastry grubości 1 cm, a póżniej na paski też 1 - centymetrowe. W sumie to wychodzi taki smukły damski palec. Jesteś pierwszą osobą, której schab jest twardy. A może to wina mięsa, bo jak przeczytasz wpisy, to wszystko jest w porządku. Moja rada, niech on się dusi wobec tego jak najdłużej. Nie ma siły, żeby w końcu nie zmiękł. Jeśli jeszcze będziesz miała ochotę powtorzyc to danie, to prosze Cię, potrzymaj mięso w sosie jeszce 5 - 10 minut dłużej.
 

madziawoj

Member
Lut 27, 2008
245
0
16
Seniorko!
Dziekuję za cenne rady, na pewno spróbuję zrobić tak jak proponujesz. Prawdopodobnie zbyt twarde mięso wynika z mojego braku doświadczenia. Dotychczas rzadko gotowałam męso inne niż drób, więc nawet informacja żeby podsmażyć schab na rumiano jest dla mnie nieco zagadkowa:). Na pewno będę dalej korzystać z Twoich przepisów i wskazówek bo dokładne opisy są cenniejsze niż niejedno zdjęcie.
Twoje przepisy są idealne dla kogoś kto dopiero poznaje tajniki gotowania:). Bardzo serdecznie Ci za to dziękuję i z niecierpliwością czekam na kolejne pyszności. pozdrawiam!
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Jeszcze chciałam powiedzieć, po Twojej uwadze o obsmażaniu, żebyś nie obsmażała wszystkiego mięsa na jeden raz, tylko porcjami. Kawałki mięsa nie powinny się ze sobą stykać. Wtedy rumienią się ładnie z każdej strony. Wrzucone na patelnię zbyt dużo mięsa puszcza sok i dusi się zamiast obsmażać, przy czym twardnieje. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, to jestem do dyspozycji.
Pozdrawiam.