Zbiteń*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Przepis zaczerpnęłam z książki Hyginy Seheń "Kuchnia rosyjska". Bardzo ładne wyjaśnienie co do pochodzenia i zastosowania tego napoju zamieściłam w Niebie w gębie w Festiwalu Kuchni Rosyjskiej, a tutaj podam tylko sposób jego wykonania.
Składniki
15 dkg cukru
15 dkg miodu (mam tylko gryczany, może być inny)
2 listki laurowe
2 gożdziki
0,5 dkg cynamonu (dałam mielony)
0,5 dkg imbiru (wzięłam świeży utarty)
0,5 dkg kardamonu

Miód rozpuściłam w 5 szklankach wrzącej wody, dodałam cukier i pozostałe przyprawy, pogotowałam 10 - 15 minut i odstawiłam na kilka godzin pod przykryciem ( u mnie stał 4 godziny). Póżniej przecedziłam, kładąc na sitku pojedynczą warstwę zwilżonej i dobrze odciśniętej gazy. Zbiteń podaje się na gorąco.
Bardzo smaczny napój. Jest oczywiście inny, ale smakuje mi bardziej niż herbata (przynajmniej na razie). Zdrowy i prosty w wykonaniu.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
To jest napój rozgrzewający, a Rosjanie lubią słodkości na rozgrzewkę. Można spróbować zmniejszyć ilość miodu i cukru, albo dać sam miód, doprawdy nie wiem, bo zrobiłam go pierwszy raz i gorący smakował mi bardzo. W chłodniejszym bardziej czuć tę słodkość.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

aga9999

Member
Sie 22, 2006
974
0
0
seniorka @ 28 Feb 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=829042To jest napój rozgrzewający, a rosjanie lubią słodkości na rozgrzewkę. Można spróbować zmniejszyć ilość miodu i cukru, albo dać sam miód, doprawdy nie wiem, bo zrobiłam go pierwszy raz i gorący smakował mi bardzo. W chłodniejszym bardziej czuć tę słodkość.
Wiem, osłodze do smaku (niczego nie slodze w domu, poza ciastem i to też zawsze ilości mocno okrojone
icon_wink.gif
). Bardzo lubię korzenne napoje, a miód gryczany będzie idealny!
Dam znać jutro
icon_smile.gif
Dziękuję
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
A ja tam lubię słodko, widać naturalnych słodyczy mi brak
zahnlos.gif

Może też bym sobie zrobiła, ale tak ze szklankę tylko, czyli podzielić muszę wszystko przez 5.
 

aga9999

Member
Sie 22, 2006
974
0
0
Seniorko właśnie robię. Powiem szczerze, że cynamon, kardamon i imbir musiałam dac na oko, bo moja waga na takie ilości nie reaguje. A robię z 1/5 porcji. Szkoda ze nie poszukalam wczesniej jakichs przelicznikow. Gdyby skladniki byly podane w lyzeczkach, byloby wygodniej
icon_wink.gif

 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Przepraszam, nie pomyślałam o tym. Robiłam z całej porcji, a na takie ilości moja waga jeszcze reagowała. Mam nadzieję, że mimo to napój wyjdzie bardzo dobry.
 

aga9999

Member
Sie 22, 2006
974
0
0
seniorka @ 1 Mar 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=829590Przepraszam, nie pomyślałam o tym. Robiłam z całej porcji, a na takie ilości moja waga jeszcze reagowała. Mam nadzieję, że mimo to napój wyjdzie bardzo dobry.
Ależ seniorko nie przepraszaj, wiem że w książce jest podane w dekagramach (jak będę robić następnym razem to zamienię na łyżeczki i dam znać). Napój bardzo dobry, dość pikantny mi wyszedł, filtruje się długo bo przez filtr do kawy
icon_wink.gif


Pozdrawiam serdecznie i miłego wieczoru życzę!
icon_biggrin.gif
 

anuc

Member
Maj 17, 2008
908
0
0
Ha! i zrobiłam :D tylko ja z trochę innego przepisu, bez cukru,za to z sokiem żurawinowym i miętą - do tego zmodyfikowałam go nieco (zmniejszyłam proporcje i dodałam kardamon ;)) - kurcze dobre to
icon_smile.gif
Pierwsza myśl, która mi się nasunęła to "bezalkoholowy krupnik" :D

100_9511.jpg


 

Załączniki

  • 100_9511.jpg
    100_9511.jpg
    47.5 KB · Wyświetleń: 0