Ryba gotowana po rosyjsku*

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,382
3,668
113
Ryba gotowana po rosyjsku

Źródło: Encyklopedia sztuki kulinarnej, tom 2 "Kuchnia rosyjska"

Porcja dla 4 osób

1 sum, sandacz lub szczupak wagi ok. 1 kg
10 świeżych prawdziwków ( u mnie suszone)
2 marchwie
2 pietruszki
5 pomidorów (u mnie z puszki)
4 ogórki małosolne
200 g oliwek zielonych i czarnych
3 łyżki kaparów
2 łyżki masła
1/2 cytryny pokrojonej w cienkie plasterki
1/2 pęczka siekanej zielonej pietruszki
3 liście laurowe
1 łyżeczka cukru
sol, pieprz

1. Rybę sprawić, starannie umyć i pokroić w dzwonka. Ułożyć w rynience do gotowania ryb, zalać 1,5 l osolonej wody. Dodać umyte i oczyszczone grzyby, zagotować, po czym gotować na wolnym ogniu 25 min. Ja oprócz namoczonych grzybów dałam do wywaru cebulę z goździkiem, pietruszkę ( korzeń i natkę), kawałek selera, pieprz i kilka ziarenek ziela angielskiego. Gotowałam na małym ogniu 10 minut i zostawiłam pod przykryciem, by ryba doszła do odpowiedniej miękkości, a się nie rozpadała.
2. Marchew i pietruszkę obrać, umyć, pokroić w słupki i podsmażyć na 1 łyżce masła przez 5 min. Wyjąć, osączyć, zalać niewielka ilością wody i gotować 10 min. Ja nie wyjmowałam, tylko udusiłam pod przykryciem na łyżce oliwy z masłem.
3. Pomidory sparzyć wrzątkiem, obrać ze skórek, wypestkować, pokroić na małe kawałki i zasmażać 6-7 min na reszcie masła, następnie przefasować przez sito. Pomidory z puszki pozbawiłam większości gniazd nasiennych, posiekałam i dodałam do podduszonych warzyw.
4. Ogórki obrać, wypestkować i pokroić w płatki. Zalać niewielka ilością wrzątku i gotować 15 min. Ja pokroiłam je w julienne, krótko dusiłam na maśle i dodałam do sosu. Grzyby wyjąć z bulionu, w którym gotuje się ryba i pokroić w małe kawałki. Ja swoje suszone po pokrojeniu krótko dla smaku podsmażyłam na odrobinie masła pozostałego spod ogórków.
5. Ugotowane: marchew, pietruszkę i ogórki połączyć z grzybami. Dodać przesmażone pomidory i kapary. Zalać 500 ml bulionu z gotowania ryby. Ja dodałam jeszcze kilka podsmażonych i posiekanych pieczarek. Doprawić sola, pieprzem i cukrem. Tak uzyskany sos wymieszać.
6. Rybę ułożyć na półmisku, polać sosem i podać przybraną plasterkami cytryny,
oliwkami i siekaną zieloną pietruszką.

Ryba wychodzi bardzo smaczna. Robiłam ją dwukrotnie - za pierwszym razem ze szczupaka, za drugim z dorsza. Rybę przed gotowaniem porządnie skropiłam cytryną i odstawiłam na co najmniej pół godziny.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Przepis dość pracochłonny, ale wart wypróbowania z sandacza lub szczupaka. Za dorszem nie przepadam z powodu zapachu. Jak tylko się uporam z już wypróbowanymi przepisami, wpisuję na listę do zrobienia. Dzięki za przepis.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,382
3,668
113
Seniorko, nie jest bardzo pracochłoinny, zwłaszcza, jak się go trochę jak ja uprości.
Dorsza bardzo lubię za jego delikatne, białe, chude mięso, a że zawsze go przed dalszą obróbką marynuję w dużej ilości soku z cytryny, nie kojarzę go z jakimś nieprzyjemnym zapachem. Najsmaczniejszy jest oczywiście świeży, ale i mrożony też nie jest zły. Ostatnio testowałam też z powodzeniem dorszowatą brotolę.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: