Kurczak z warzywami*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Przepis powstał spontanicznie, kiedy nie mogłam wychodzić z domu, a w lodówce, z produktów pasujących do siebie, była tylko paczka górnych części udek, trochę warzyw i wino. Spróbowałam coś wymyślić. No i na szczęście trafił się ktoś z aparatem. Co prawda zdjęcie było robione szybko, jeszcze potrawa była w garnku, ale zawsze to jakaś ilustracja.

Kurczak_z_warzywami_w_bia_ym_winie.3.jpg

Składniki
6 górnych części udek kurczaka
4 marchewki
1 por (tylko biała część)
1 1/4 szklanki białego półwytrawnego wina
natka pietruszki posiekana
masło i olej do smażenia
sól, pieprz, papryka słodka mielona

Udka oczyścić od wewnętrznej strony ze zbędnego tłuszczu, skóry i ewentualnych kości, zostawiając tylko skórką na wierzchu udka i kość udową. Umyć i wysuszyć papierowym ręcznikiem. Potem posolić, popieprzyć i z wierzchu oprószyć papryką. Obsmażyć na rumiano z obu stron na mieszance masła i oleju. Rumiane udka przełożyć do formy żeliwnej lub innej, nadającej się do duszenia.
Marchwie obrać i pokroić w półplasterki, por przekroić wzdłuż na pół, dokładnie umyć i też pokroić w półplasterki. Warzywa obsmażyć na patelni po kurczaku, dodając jeszcze trochę tłuszczu, posolić, przełożyć do formy z kurczakiem, rozłożyć równomierną warstwą i polać wszystko winem. Dusić pod przykryciem na małym ogniu godzinę. Posypać natką pietruszki.
Podawać z ziemniakami z wody polanymi masłem i posypanymi natką pietruszki.
Wyjątkowo smaczna potrawa, jak na tak skąpe składniki, i łatwa w przygotowaniu.
 

Załączniki

  • Kurczak_z_warzywami_w_bia_ym_winie.3.jpg
    Kurczak_z_warzywami_w_bia_ym_winie.3.jpg
    96.5 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Nie robiłam tego dania z piersiami kurczaka i w ogóle z tą częścią drobiu mam niewielkie doświadczenie. Jeśli chciałabyś zrobić piersi, to chyba powinien być znacznie krótszy czas duszenia, żeby nie wyszły suche. Ale to tylko moje gdybanie. Jeśli spróbujesz, daj znać. Powodzenia.
wink.gif
 

iwki

Member
Cze 3, 2008
365
0
0
zrobilam i bardzo nam smakowalo , ja zajadalam sie duszona marchewka i nastepnym razem dam wiecej.
A ze wyszlo tego sporo , to na drugi dzien dalam do tego pomidory siekane z kartonika , miesko obralam z kosci i podalam z makaronem i odrobina sera zoltego i tez domownicy sie zajadali . Dziekuje seniorko za przepis .
anbetung.gif