Marokańska zupa z soczewicy*

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
Jedna z moich ulubionych.
Z kilku składników, które zazwyczaj są w domu (soczewica, cebula), więc świetnie sprawdza się jako rozgrzewająca potrawa awaryjna, kiedy w lodówce jest tylko światło.

półtorej szklanki zielonej soczewicy
3 cebule
2 duże ząbki czosnku
półtorej łyżeczki mielonego kuminu
1/3 łyżeczki mielonej kurkumy
pół łyżeczki harissy (opcjonalnie)
sól
świeżo zmielony pieprz
2,5 szklanki wywaru z warzyw lub z kurczaka (albo eko kostka bulionowa) + 2,5 szklanki wody
oliwa

Soczewicę zalać wodą, gotować 10 minut, odcedzić.
Posiekać 2 cebule, czosnek pokroić w plasterki, smażyć kilka minut na oliwie razem z kurkumą i kuminem.
Soczewicę przełożyć do rondla, dorzucić podsmażoną z przyprawami cebulę z czosnkiem, zalać wodą i wywarem (płynu powinno być nieco ponad litr).
Posolić, popieprzyć, doprawić harissą. Gotować około pół godziny, soczewica powinna być bardzo miękka.
Trzecią cebulę pokroić na cieniutkie plasterki, rozdzielić na paseczki, usmażyć na mocno rozgrzanej oliwie na bardzo ciemny kolor.
Soczewicę rozgnieść tłuczkiem do ziemniaków (nie musi to być idealne puree, więc raczej nie należy miksować blenderem), ewentualnie mocniej doprawić.
Rozlać zupę do miseczek, przybrać usmażoną cebulą.
Podawać z podgrzanym pszennym pieczywem, najlepiej oczywiście płaskim arabskim chlebkiem
icon_wink.gif



 

kornasia

Member
Maj 17, 2008
1,039
0
36
pyszna zupa,
anbetung.gif
niestety u siebie nie znalazlam zielonej soczewicy, wiec musialam napierw ugotowac prawie do miekkosci czerwona, no i kminu rzymskiego dalam mniej, bo dopiero sie z nim oswajam
icon_mrgreen.gif




cebula do dekoracji mi sie utopila
cry_1.gif
 

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
Bardzo się cieszę, że się skusiłaś i smakuje
icon_biggrin.gif

Moja cebula nie utonęła, bo zupa zazwyczaj jest bardzo gęsta, pewnie dlatego, ze zielona soczewica jest grubsza niż czerwona.
Dodam zdjęcie, chociaż to wyjątkowo mało wyględne danie.

PICT0468.JPG
 

Załączniki

  • PICT0468.JPG
    PICT0468.JPG
    66.7 KB · Wyświetleń: 3

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Czy jak dałam marchewkę i pieczarki oraz pietruchę a wywar miałam na lubczyku to się da tu zaliczyć
icon_question.gif
(oczywiście dałam mniej cebuli, bo zbytnio nie lubie i prazyłam na sucho - bez tłuszczu)
A i czerwona soczewica, bo szybciej się rozgotowuje...
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Moja tak wyszła...

1socz.jpg
 

Załączniki

  • 1socz.jpg
    1socz.jpg
    28 KB · Wyświetleń: 3

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
icon_lol.gif
Ilona, zupelnie inna zupa! Co nie znaczy, ze niedobra.

Wpisuje na liste poki zimno i chce sie jesc rozgrzewajace zupy w ramach alternatyw kotleta.



 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0