Chrzan do wędlin i mięs*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Przepisy pochodzą z miesięcznika "Kuchnia" i ze "Smaków i aromatów". Zacznę od przygotowania chrzanu domowego, bo może ktoś z Was chce to zrobić od podstaw. Ja zrobiłam taki chrzan tylko dwa razy, był rzeczywiście lepszy od kupnego, ale najczęściej do przetwarzania używam tego ze sklepu, dość ostrego.
Domowy chrzan
3 dość grube korzenie chrzanu
3 łyżki cukru
1/4 łyżeczki soli
5 łyżek octu (ja biorę biały winny, kto lubi kwaśne chrzany może wziąć spirytusowy)
1 gożdzik

Ostrugany chrzan ścieramy na drobnej tarce. Ja robię to w malakserze, w którym mam wkładki z tarkami o różnej wielkości oczek. Utarty chrzan przekładamy na sitko i przepłukujemy szklanką wrzącej wody. Drugą szklankę wody gotujemy z cukrem, gożdzikiem i solą. Mieszamy z octem, a potem z chrzanem. Przekładamy do 2 słoiczków, szczelnie zakręcamy i w tej postaci podajemy na stół, albo używamy do nowych pysznych sosów.

Chrzan z jajkami
5 łyżek chrzanu domowego ( lub kupnego)
2 jajka ugotowane na twardo
3 łyżki gęstej śmietany (ja biorę gęstą 22%)
2 łyżki posiekanego szczypiorku
szczypta pieprzu, soli, i utartej gałki muszkatołowej

Jajka kroimy w drobną kostkę. Chrzan mieszamy ze śmietaną, solą, pieprzem i gałką. Dodajemy jajka, szczypiorek i ostrożnie mieszamy, by sos zachował świeżą biel.

Na słodko
3 łyżki chrzanu (może być kupny)
filiżanka konfitury z aronii, czerwonych porzeczek lub borówek
łyżeczka świeżo utartego imbiru
2 łyżki brandy

Odcedzamy owoce ze słodkiego syropu, mieszamy z brandy, chrzanem i przyprawami. Świetny sos do kaczki, indyka, pieczonej wieprzowiny

Ananasowo-jabłkowy
5 łyżek chrzanu (może być kupny)
3 krążki ananasa z puszki
jabłko
1/4 cytryny
łyżka posiekanych orzechów włoskich
po szczypcie cynamonu i zmielonych gożdzików
łyżka oleju z pestek winogron
sól

Bardzo drobno kroimy plasterki ananasa. Jabłko (ja obieram) ścieramy na tarce o dużych oczkach i natychmiast mieszamy z chrzanem. Dodajemy ananasy, olej, przyprawy korzenne, sok cytrynowy i sól. Wstawiamy na kilka godzin do lodówki, aby dojrzał. Podajemy do pieczonego schabu lub cielęciny, a nade wszystko do pieczonych kurczaków.

Z bitą śmietaną
20 dkg świeżo startego lub gotowego osączonego chrzanu
1/2 szklanki śmietany 30 %
1 - 2 łyżki soku z cytryny
cukier, sól

Mocno schłodzoną śmietanę ubijamy na sztywno z sokiem z cytryny i delikatnie mieszamy z chrzanem. Doprawiamy do smaku solą i cukrem.

Z pomarańczą
6 łyżek chrzanu (ja biorę kupny ze słoika, tylko osączam)
1 pomarańcza (15 dkg)
2 jabłka winne (30 dkg)
1 cytryna (10 dkg)
1 łyżeczka cukru
sól

Z pomarańczy i cytryny wycisnąć sok. Jabłka obrać, oczyścić z gniazd nasiennych, zetrzeć na tarce z małymi otworami i wymieszać z sokiem z cytrusów. Można dodać też skórkę otartą z pomarańczy - ja dodaję zawsze. Chrzan połączyć z jabłkami, wymieszać, doprawić cukrem i solą. Można go zabarwić na żółto kurkumą lub szczyptą szafranu rozpuszczoną w 1 łyżce gorącej wody. Nigdy tego nie robiłam, więc nie umiem powiedzieć, czy taki żółty chrzan o korzennej nucie jest dobry. Ale może ktoś zechce spróbować.

Z morelami
5 łyżek chrzanu (biorę kupny i odcedzam)
3 suszone morele (7dkg)
1/3 szklanki białego wytrawnego lub półwytrawnego wina
1 łyżka posiekanych migdałów (2 dkg)
1 łyżka oleju sałatkowego
cukier, sól

Morele myjemy, moczymy dwie godziny w przegotowanej wodzie, osączamy i drobno kroimy. Do chrzanu dodajemy morele oraz migdały. Wlewamy olej i wino, doprawiamy do smaku solą i cukrem, a następnie mieszamy.

Chrzan z jabłkiem
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: