Szczupak duszony*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Przepis pochodzi z miesięcznika "Kuchnia" sprzed kilku lat. Robiłam tę rybę dwa razy - raz z karpia i raz ze szczupaka. Obie wersje były dobre, choć wolę tę ze szczupakiem.
Składniki
60 dkg filetów ze szczupaka (choć może być też karp, dorsz, sum)
15 dkg świeżo startego chrzanu ( ja brałam ze słoika, kupny)
1/2 szklanki wywaru z warzyw (robiłam z kostki warzywnej)
1 szklanka śmietany 22 %
1/2 szklanki białego wina wytrawnego lub półwytrawnego
1 łyżka białego octu winnego
2 łyżki masła (z czubkiem)
1 1/2 łyżki mąki (raczej płaskie)
1 łyżka posiekanej natki pietruszki
sól

Jeśli ktoś ma świeżo straty chrzan, to bardzo dobrze. Należy go tylko sparzyć wodą i osączyć. Ja kupiłam większy słoiczek chrzanu w zalewie i odcisnęłam płyn przez potrójnie złożoną gazę. Filet obmyłam i dokładnie osuszyłam w papierowym ręczniku. Póżniej posoliłam, skropiłam octem wymieszanym z 1 łyżką wina i odstawiłam na 30 minut. Filet możemy od razu podzielić na porcje lub dusić w całości. Potrzebna będzie głębsza patelnia z przykrywką. Patelnię grubo smarujemy masłem, posypujemy częścią chrzanu, układamy w niej filet i posypujemy resztą chrzanu. Podlewamy wywarem z warzyw wymieszanym z winem ( płyn nie powinien przykrywać ryby), przykrywamy pokrywką i na najmniejszym ogniu dusimy około 10 minut. Następnie część wywaru ostrożnie zlewamy do garnuszka, łączymy ze śmietaną wymieszaną z mąką i polewamy rybę. Skrapiamy pozostałym masłem, przykrywamy i dusimy jeszcze 10 - 15 minut. Uduszonego szczupaka posypujemy natką pietruszki i podajemy z ziemniakami puree.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: