Szczupak faszerowany z bakaliami*

chomisia

Member
Sty 12, 2009
158
0
0
Przepis jest zainspirowany przepisem z książki Hanny Szymanderskiej ,a bakalie to już kwiestia tego co lubię w faszerowanej rybie.

Potrzebny jest naturalnie szczupak,
- białe wino,
- bakalie (rodzynki i morele)
- chrzan,
- seler naciowy,
- cebula,
- pieprz,
- bułka,
- słodka śmietanka,
- dwa żółtka,
- bulion z ryby(ugotowany na tym co nam zostanie ze szczupaka,cebuli,pieprzu,ziela angielskiego,goździka,sól)

Rybę pozbawić skóry ,ostrożnie tak aby jej nie przeciąć,posolić skórę podprażoną solą i odstawić.Mięso pozbawiam ości i mielę razem z zeszkloną cebulką.Bakalie zalać winem aby zmiękły.Bułkę porwać na kawałki i zalać śmietanką (słodką).
Namoczone bakalie odsączyć i podsmażyć na maśle razem z posiekanym selerem naciowym.Do mięsnej masy dodać :dwa żółtka ,lekko odciśniętą bułkę,łyżkę tartego chrzanu,bakalie i seler.Wymieszać i doprawić do smaku.Jeżeli galaretę robimy z rybich resztek to warto je jeszcze po ugotowaniu "obrać " z mięsa i te kawałki dodać bez mielenia do masy,będzie ładnie wyglądało .Zawinąć wszystko w skórę szczupaka uformować w coś co przypominałoby tego szczupaka przed oskalpowaniem ,zawinąć w bandaż albo gazę i gotować na małym ogniu przez około godz.Roladę zostawić jeszcze jakiś czas w bulionie, żeby ostygła ,wyjąć na deskę i obciążyć .Kroić oziębioną na plastry i zalać sklarowanym bulionem z dodatkiem żelatyny.

rybka.JPG

Przepraszam ,że zdjęcie nie jest najładniejsze,ale to ostatni kawałek ryby,ciężko mi było coś ładnego zaaranżować
icon_redface.gif
 

Załączniki

  • rybka.JPG
    rybka.JPG
    38.8 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

chomisia

Member
Sty 12, 2009
158
0
0
oliweczka @ 10 Apr 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=844652tak przypuszczam, ze ten fragment przepisu jest dla mnie manualnie nie do wykonania
jest na to jakis sposob?
Nie musisz ciąć zbyt blisko skóry, możesz ściągać ją wraz z "mięsem", a potem delikatnie zebrać mięso np. łyżką. To nie jest trudne,ja robiłam to pierwszy raz i cała byłam czerwona z emocji
icon_smile.gif
ale się udało...
 

oliweczka

Member
Maj 27, 2006
1,609
0
0
a co z pletwami? zostawia sie je w calosci? bo jak sie je odcina, zostaja dziury...
podoba mi sie ten przepis- mozna znajomych zaskoczyc, stawiajac cala- niecala rybe na stole...
 

chomisia

Member
Sty 12, 2009
158
0
0
Ja tam płetwy zostawiłam, musisz przy nacinaniu skóry ładnie odciąć nożyczkami te ości, na których są przymocowane płetwy i później już tylko przy krojeniu uważać żeby się szczupak nie rozleciał .