Wątróbka drobiowa z cebulą*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Tytuł raczej banalny, no bo wiadomo,że do wątróbki daje się cebulę. Ale proszę spróbować to zrobić, a może zasmakujecie w niej. Przepis z Burdy - Agencja Muza, skąd czerpię dość oryginalne pomysły na różne dania. Wątróbkę tę robiłam jakiś czas temu, ale jak komuś przepis się przyda, to będę bardzo szczęśliwa.
Składniki
40 dkg wątróbki drobiowej
3 cebule
2 pomidory
5 dkg wędzonego boczku
1 ząbek czosnku
sól, pieprz
1 gałązka tymianku
2 kieliszki winiaku

Wątróbkę myjemy, kroimy na kawałki wielkości orzecha włoskiego, usuwając przy okazji resztki żółci i żyłek. Cebule obieramy i kroimy w półplasterki, pomidory po sparzeniu obieramy ze skórki i kroimy w kostkę. Boczek również kroimy w kostkę, a czosnek rozgniatamy. Boczek należy wytopić, smażyć w nim 2 minuty przygotowaną wątróbkę, a następnie wyjąć. Na tym samym tłuszczu szklimy cebulę, dodajemy wątróbkę, czosnek i pomidory i doprawiamy roztartym tymiankiem. Dusimy wszystko 3 minuty, a potem wlewamy winiak i podpalamy. Po wypaleniu się winiaku wątróbkę podajemy z białym pieczywem i sałatą.
Kto lubi sosy, może tak przyrządzoną wątróbkę podprawić ciemnym sosem pieczeniowym (z torebki Knorra). Sos znam, jak na sztuczne sosy jest dość dobry, ale nie próbowałam tego połączenia, więc nie wiem jak smakuje.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Nejka

Member
Kwi 20, 2009
9
0
0
Seniorko, brzmi fantastycznie!!! W tym momencie w ogole przestalam zalowac, iz mam w domu 4,5 kg watrobki. Twoj przepis jest swietny i - mimo ze jadlam watrobke wczoraj - mialabym ochote wyprobowac go juz dzis. Boczek akurat mamy wysmienity, czosnek uwielbiamy, a pomidorki dodam chyba z puszki, o ile mozna. Cos czuje, ze upitrasze to w sobote:)
Mam tylko jedno pytanie dotyczace winiaku. Wiesz, mieszkam w Irlandii, jakiego innego alkoholu powinnam uzyc, abym mogla go 'podpalic' (z tego co pamietam, czynnosc te nazywamy flambirowaniem). Sadze, ze wino ma za slaba moc. Cos mi sie wydaje, ze powinien to byc kilkunastoprocentowy alkohol, nawet dosc slodki, jakos nie widze whiskey w tej roli, wodki tez nie. Moze powinnam kupic jakis likier? Prosze o sugestie. Pozdrawiam serdecznie
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Nie musisz nic specjalnego kupować. Tu pasuje każdy mocny alkohol, bo wino nie będzie się paliło. Ja często daję po prostu brandy, koniak itp. Ilość niewielka, a smak podnosi. Nie wiem jakie byłoby z whisky i nie będę Cię do tego namawiać. A może byłoby dobre? Nie mam pojęcia. W każdym bądż razie nie likier. Jest za słodki. Chociaż do mojego świątecznego pasztetu, zamiast koniaku, ludzie wlewali najróżniejsze alkohole, łącznie z whisky i wychodziły doskonałe.
Zajrzyj jeszcze do "Past i pasztetów" - tam specjalnie dla Ciebie wpisałam przepis na pastę w wątróbek drobiowych. Może przypadnie Wam do gustu. Doskonale smakuje z pieczywem i owocami marynowanymi na słodko-kwaśno.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Nejka

Member
Kwi 20, 2009
9
0
0
Swietnie:) Kupie brandy - pierwszy raz w zyciu zreszta - to czesc - procz do watrobki - wykorzystam tez na Tiramisu, ktorego nie mialam jeszcze okazji robic.

Dziekuje za kolejny przepis - juz tam zagladam. Pozdrawiam serdecznie
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Nejko, do tiramisu najlepiej dać amaretto niż brandy
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Nejka się nie odezwała i nie wiem, czy resztę brandy nie zużyła do tiramisu. Mam nadzieję, że chociaż wątróbkę zrobiła.
 

sapphire

Member
Kwi 1, 2009
648
0
0
Nejka @ 21 Apr 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=848015Mam tylko jedno pytanie dotyczace winiaku. Wiesz, mieszkam w Irlandii, jakiego innego alkoholu powinnam uzyc, abym mogla go 'podpalic' (z tego co pamietam, czynnosc te nazywamy flambirowaniem). Sadze, ze wino ma za slaba moc. Cos mi sie wydaje, ze powinien to byc kilkunastoprocentowy alkohol, nawet dosc slodki, jakos nie widze whiskey w tej roli, wodki tez nie. Moze powinnam kupic jakis likier? Prosze o sugestie. Pozdrawiam serdecznie
A próbowałaś z rumem? Mi pasuje takie połączenie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Nejka

Member
Kwi 20, 2009
9
0
0
Witam po dlugiej przerwie. Koniec koncow nie wyprobowalam jeszcze przepisu na watrobke z winiakiem. Tiramisu zas pierwszy raz zrobilam... w lutym tego roku ;) Pyszne bylo. Tak nam zasmakowalo, iz w ciagu nastepnych 2-3 miesiecy bardzo czesto je robilam. Dodawalam brandy, a raz whiskey i moij Tiutiu stwierdzil, ze z whiskey ma pelniejszy smak.

Co do watrobki, to jednak trzeba bedzie szybko zabarac sie za przepis seniorki, moze w te sobote???

 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
icon_mrgreen.gif

No sie zastanawiam kto to
gruebel_2.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
nigdy nie wiadomo. Skoro się kryje pod takim tajemniczym pseudonimem, to kto wie?
icon_wink.gif