Alkoholowy napój herbaciany*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Nawet nie wiedziałam, że mam bardzo ciekawe opracowanie dodatku do GW - spotkania z przyprawami. Już zrobiłam kilka potraw, a ten likier przyciągnął moją uwagę dość krótkim okresem "dojrzewania". I okazało się, że rezultat jest doskonały.
Składniki
1/2 szklanki cukru
1/2 szklanki wody
5 łyżeczek czarnej herbaty liściastej
600 ml wrzątku
1 szklanka koniaku lub brandy ( ja brałam brandy)
1 laska wanilii

Cukier z wodą (pół szklanki) gotujemy przez 2 minuty na mocnym ogniu, a póżniej studzimy. Do innego garnczka wsypujemy herbatę, zalewamy wrzątkiem, przykrywamy i parzymy przez 3 minuty, potem cedzimy przez gęste sitko i mieszamy z syropem oraz koniakiem lub brandy. Płyn przelewamy do karafki, wkładamy rozkrojoną wzdłuż laskę wanilii , karafkę zamykamy korkiem i odstawiamy na tydzień. A po tygodniu, tak jak ja właśnie teraz degustujemy tę aromatyczną, wzmocnioną herbatę. Jest wyborna.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kasik

Member
Gru 14, 2005
535
0
0
Nie znam się na alkoholach a mam whisky czy może być?
I herbata obojętnie jakiego gatunku?Ciekawe czy i z zielonej by było dobre?
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Na alkoholach znamy się obie podobnie. Jak kazali mi w przepisie wlać brandy albo koniak, to tak zrobiłam. Nie wiem jakie wyszłoby z whisky, może bardzo dobre. A herbata ma być czarna, z zieloną nie eksperymentowałabym, bo to zupełnie inne smaki. Tam jest laska wanilii, więc o ile zniosłaby prawdopodobnie połączenie z whisky, to już na pewno zbuntowałaby się przy zielonej herbacie.
 

sapphire

Member
Kwi 1, 2009
648
0
0
Czy połączyć gorący wywar herbaciany z alkoholem? Coś mi podpowiada, że raczej ostudzony, ale wolę się upewnić.
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
O jaki dobry pomysł na tę zimnicę. Niestety dom nie przystosowany, zakupię co potrza i zrobię, napewno zrobię.
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
jaxja @ 7 May 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=853229Myślę, że autorka przepisu nie będzie miała mi za złe, że odpowiem:
alkohol zawsze miesza się z płynem przestudzonym, bo wrze już w temperaturze 78 stopni.
Dziękuję za wyręczenie mnie w odpowiedzi, ale to nie byłby wrzątek ani zbyt gorący płyn, bo już napisałam, żeby syrop wystudzić. Umknęło mi ochłodzenie płynu przy połączeniu z zaparzoną herbatą. Przepraszam za ten lapsus. Tak mi było spieszno podzielić się z Wami przepisem na ten doskonały napój. Pozdrawiam.
 

sapphire

Member
Kwi 1, 2009
648
0
0
slicznie dziękuję za wszystkie wyjaśnienia. A napój zrobię na pewno jutro po pracy
icon_biggrin.gif