Kotlety z grochu

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Oryginalny przepis znajduje się tutaj:
http://ucztavege.most.org.pl/
ale nie byłabym sobą, gdybym ich "nie podrasowała" przyprawami, co najlepsze, mnie osobiście nie podeszły, o dziwo chłop mięsożer zjadł dwa i mu smakowały, więc wpiszę, może komuś się przydadzą, moja wersja wyglądała tak:

1 szklanka grochu
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka suszonego lubczyku
1 łyżeczka suszonego cząbru
1 łyżka suszonego majeranku
1 łyżeczka wędzonej słodkiej papryki
1 średnia cebula drobniutko posiekana
2 duże ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę
pieprz do smaku
olej do smażenia

Groch namoczyć poprzedniego wieczora w dużej ilości wody, bezpośrednio przed przygotowaniem dokładnie odsączyć, przy czym zachować 0,5 szklanki wody z moczenia grochu, groch zmiksować stopniowo dolewając wodę, możliwe, że nie będzie potrzebna cała (ja dałam całą). W między czasie podsmażyć cebulę na niewielkiej ilości oleju (chodzi o to żeby niepotrzebnie nie rozrzedzać zmiksowanego grochu). Gdy cebula jest gotowa, dodajemy ją do zmiksowanego grochu, wsypujemy przyprawy i dokładnie mieszamy, moja masa była na tyle gęsta, że dała się formować rękami w kotleciki. Następnie rozgrzewamy patelnię (najlepiej teflonową) z dużą ilością oleju, tak żeby całe dno było nim przykryte, ja formowałam kotlety bezpośrednio przed włożeniem na patelnię, po prostu zrzucałam je z ręki na gorący tłuszcz i smażyłam na rumiano z obu stron, nie miałam żadnych problemów z odwracaniem, nic się nie rozwala.
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
Izolda, ja znam te kotlety robiłam je tak jak w przepisie i zimne służyły jako burgery do bułek plus sałata,ogórki kiszone ,pomidory i pesto
ja je bardzo lubię
icon_mrgreen.gif

Ale chętnie wypróbuje i twoje innowacje

p.s bardzo lubię przepisy Kingi
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
No widzisz Margot, w takim razie ja jestem dziwna
icon_mrgreen.gif
, bardzo mi przeszkadzał ten zapach surowego grochu, kojarzył mi się ze zmiksowaną surową soją. Robiłam już burgery fasolowe Tatter, kotlety ciecierzycowo warzywne Liski i oba mi smakowały, spróbuję jakichś grochowych ale z gotowanego grochu, może będą lepsze.
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
nie jesteś dziwna ,wiesz jak to jest -smaki ,smaczki ,gusta i guściki
Ja namaczam na 24 godziny i po 12 godzinach zmieniam wodę,nie wiem czemu ale tak robię
A z gotowanego robiłam, ale zgubiłam przepis tzn nie pamiętam skąd go miałam
icon_mrgreen.gif
a dobre były i nie było czuć surowizny ,słowo