Kurczak z szałwią i jałowcem

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Wszystko zaczęło się od tego, ze dostałam w prezencie okazały krzak szałwii. Zazwyczaj bezskutecznie szukałam tej rośliny w supermarketach, bo bazarku koło mnie nie ma. Informacja dla warszawiaków - szałwia jest zawsze w murowanych pawilonach obok Hali Mirowskiej. W innych miejscach powinna być sprzedawana w pęczkach na bazarkach albo, niestety rzadko, w supermarketach. Miałam zamiar zrobić saltimbocca, czyli cielęce sznycelki z szynką parmeńską i szałwią, duszone w białym winie. Ale zamiar zmieniłam i, mając taki zapas szałwii, zaczęłam od kurczaka. Podaję proporcje dla 4 osób.

Tak wygląda jeszcze w rondlu

Kurczak_z_sza_wi__1.jpg

Składniki
4 spore udka kurczaka (ok.1 kg) - można robić i z całej tuszki
2 ząbki czosnku
2 szklanki białego półwytrawnego wina
garść świeżych listków szałwii
10 jagód jałowca
4 łyżki oliwy i trochę masła do smażenia
sól, pieprz
ew. trochę soku z cytryny i szczypta cukru

Kupiłam udka, które nie mogły mi się zmieścić w żadnym rondlu. W rezultacie musiałam każde udko przekroić na pół. Znacznie wygodniej jest kupować tylko górne części udek. Kiedy już się uporałam z udkami, przygotowałam marynatę z wina, listków szałwii, posiekanego czosnku i zmiażdżonych ziaren jałowca. Zalałam nią ułożone w misce porcje kurczaka i odstawiłam na godzinę, obracając mięso kilka razy. Póżniej udka osuszyłam, posoliłam, oprószyłam pieprzem i smażyłam na rumiano w mieszance oliwy i masła. Po włożeniu do rondla zalałam marynatą i dusiłam pod przykryciem przez 45 minut na niewielkim ogniu. Przez ten czas sos powinien się trochę zredukować i zagęścić. Gdyby sos nadal był za rzadki i było go za dużo, należy zwiększyć ogień i bez przykrycia odparować jego nadmiar. Byle nie przesadzić, bo sosu musi wystarczyć do polania ryżu. Sos jeszcze raz spróbować, ewentualnie dodać soli i pieprzu, a jeśli dla kogoś będzie zbyt wytrawny, wlać odrobinę soku cytrynowego i złamać smak szczyptą cukru. Podawać z ryżem wypieczonym na sypko i miską zielonej sałaty przyprawionej sosem vinaigrette.
 

Załączniki

  • Kurczak_z_sza_wi__1.jpg
    Kurczak_z_sza_wi__1.jpg
    270.5 KB · Wyświetleń: 0

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
A tak już na talerzu

Kurczak_z_sza_wi__na_talerzu.jpg

Nie chciały mi wejść dwa zdjęcia w jednym poście. Nie wiem, co robiłam żle, ale po godzinie zmagania poddałam się i drugie zamieściłam oddzielnie. Mam nadzieję, że nie straciło na wartości.
 

Załączniki

  • Kurczak_z_sza_wi__na_talerzu.jpg
    Kurczak_z_sza_wi__na_talerzu.jpg
    253.1 KB · Wyświetleń: 0

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Seniorko, niczego nie zrobiłaś źle, tylko nie zerknęłaś na zielone pole, gdzie dołącza się załączniki. Jest tam podane ograniczenie wielkości zamieszczanych załączników: np u mnie teraz: " Użyta przestrzeń dostępna dla załączników 0 bajtów z 500K" .
To znaczy, że maximum to 500 K, natomiast Twoje 2 zdjęcia ją przekroczyły. Sumując ich podane rozmiary - 250K + 270 K = na to wychodzi - więcej niż dozwolone 500K.

Mogło się tak stać, ponieważ widzę, że są bardzo duże. Ja wysokość moich zdjęć ustawiam na 350, a u Ciebie widzę, że jest 700 - i to po automatycznym zmniejszeniu przez program forum o 15 %.

Zdjęcia można zmniejszyć w tym programie do obróbki, w którym dodajesz podpis na swoich zdjęciach.
Jeśli chcesz, mogę tez Ci przesłać na maila link do prostego, miłego programiku do obróbki zdjęć.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Byłabym Ci wdzięczna Mi. Już nie mam ochoty na ponowne zmagania, a do tego nie wiedziałam o co chodzi. Pozdrowienia
wink.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Wysłałam maila. Gdyby coś - to mów.
icon_smile.gif
Pozdrawiam
wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Mam tylko do powiedzenia tyle, że danie jest bardzo smaczne, inne niż dotychczas prezentowane i warto je wypróbować.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
icon_smile.gif
Że danie jest smaczne, to nie mam wątpliwości, bo takie są wszystkie Twoje dania, Seniorko.
icon_smile.gif

Miałam na myśli - mów, jeśli będziesz potrzebowała pomocy z programem do obróbki zdjęć
icon_smile.gif