Pierś z kurczaka z imbirem i morelami

aga-a

Member
Wrz 3, 2005
1,122
0
0
Dawno tak dobrego obiadu nie jadłam jak parę dni temu.
Bardzo lubię kombinacje mięsa z owocami, zwłaszcza z suszonymi
Przepis na pierś z kurczaka z morelami suszonymi znalazłam w internecie i trochę go zmodyfikowałam do własnych potrzeb i możliwości
icon_smile.gif

Oryginał tu

Kurczak z imbirem i morelami
Przepis oryginalny, ze zmienionymi przeze mnie proporcjami i małymi zmianami zaznaczonymi kursywą.
- 100 g piersi z kurczaka
- łyżka soku z cytryny lub pół octu ryżowego
- 2 łyżki dżemu morelowego
- 1/2 łyżeczki suszonego imbiru
- pół ząbka czosnku
- suszone morele - ja wzięłam 2 sztuki i to wystarczyło jak dla mnie
- sos imbirowo-sojowy
- sól, pieprz
- olej rzepakowy (łyżka)
- pół łyżeczki masła
Piersi z kurczaka porozcinać na pół i w poprzek na cieńsze plastry - nie rozbijać, ewentualnie docisnąć ręką. W misce, piersi z kurczaka zamarynować w mieszaninie soku z cytryny, oleju, posiekanego czosnku, łyżki dżemu, łyżki sosu imbirowego i skórki otartej z połowy cytryny (nie dałam), imbiru w proszku, soli i pieprzu. Przykryć miskę folią i wstawić do lodówki na ok. 1h. Jeśli mięso włożymy do zamykanego na listwę worka może przeleżeć w zalewie w lodówce nawet do 12 godzin - będzie bardzo kruche.
Morele pokroić w paseczki. Dodatkowo zalałam wrzątkiem i odstawiłam na godzinę.

Rozgrzać patelnię grillową ( u mnie zwykła teflonowa) nasmarowaną olejem (smarować przy pomocy ręcznika papierowego - ma być tylko lekko muśnięta)
i smażyć piersi z obu stron nie przesuwając piersi ani na pół centymetra, do smakowitego ugrillowania.

W międzyczasie na mniejszej patelni rozpuścić masło, wyłożyć resztę dżemu morelowego i drobno pokrojone morele. Dodać łyżeczkę sosu imbirowego (sos jest ostry i dość słony więc warto uważać). Mieszając łyżką lekko całość podsmażyć. Dodać odrobinę wrzątku (z moczenia moreli) celem rozcieńczenia sosu (dżem będzie się karmelizował pod wpływem temperatury).
Podawać piersi obłożone morelami. Najlepszy dodatek to delikatny, nieznacznie posolony biały ryż.
 

Załączniki

  • morelowy_cyc2.jpg
    morelowy_cyc2.jpg
    213.7 KB · Wyświetleń: 0