Rzodkiewka na jarzynę

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Tym razem przepisy pochodzą ze starych książek kucharskich, to znaczy dwa, a trzeci jest mojego autorstwa. Kiedy już rzodkiewki na surowo trochę się znudzą, zaczynam z nich robić jarzyny do obiadów lub kolacji. Ale zacznijmy od podania przepisów z książek w takim brzmieniu, jak zostały napisane. Są to łatwe przepisy i nie trzeba ich przeredagowywać. Pierwszy sposób na jarzynę z rzodkiewki będzie pochodził z Praktycznego Kucharza Warszawskiego z 1898 roku.
Rzodkiewka (I sposób). Z zwyczajnej różowej rzodkiewki można mieć bardzo delikatną i smaczną jarzynkę. Obrawszy z wierzchniej skóreczki, gotować w całości, a następnie dusić w maśle, dodawszy sporo cukru, nie nakrywając pokrywą, aby gorycz wyszła. Podaje się z grzankami albo jako garnitur do polędwicy.
Moje uwagi: zalewam rzodkiewki niewielką ilością osolonej wody, dodaję 1 - 2 łyżki masła (zależnie od ilości rzodkiewek), cukru do smaku i duszę do miękkości. Można dodać posiekanego koperku.

Drugi przepis pochodzi z Uniwersalnej Książki Kucharskiej Marji Ochorowicz-Monatowej z 1926 roku.
Rzodkiewka (II sposób). Młodą, niesłupiastą, okrągłą rzodkiewkę ostrugać z wierzchniej łupy i posolić, zalać szklanką osolonej wody lub rosołu z dodaniem 1 - 2 łyżek masła. Gdy już miękka, a sos się wysadzi, obsypać ją cukrem i obrumienić, a potem oprószyć mąką, zasmażyć i rozprowadzić sos kilku łyżkami rosołu. Rzodkiewka duszona w smaku przypomina kalarepkę, jest jednak o wiele delikatniejszą.
Moje uwagi: jeśli daję rosół, to z kostki, delikatny rosół z kury. Cukru dodaje się do smaku, a mąki na 2 - 3 pęczki rzodkiewek najwyżej łyżkę.

Rzodkiewka (III sposób). Proporcje dla 4 osób.
Składniki
3 - 4 pęczki czerwonych, okrągłych rzodkiewek
sól i cukier do smaku
masło i bułka tarta do polania

Rzodkiewki obieramy cienko nożykiem do warzyw, zalewamy niezbyt dużą ilością osolonej oraz ocukrzonej wody i gotujemy do miękkości. Po odcedzeniu polewamy masłem ze zrumienioną bułeczką. Smakują jak szparagi.

Wszystkie sposoby przyrządzania rzodkiewek są bardzo smaczne, nadają się do zarówno do mięs, jak i do obiadów jarskich, na przykład do jajek sadzonych na śmietanie z młodymi ziemniakami z koperkiem. Warto sprobować. Serdecznie zachęcam.