pasztet luksemburski (do dzemu z cebuli. albo na odwrot :)

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
tu jest dżem: http://cincin.cc/index.php?showtopic=2604

a oto pasztet - PRZEPIS W BRZMIENIU MOJEJ MAMY, KTÓRA DOSTALA GO WRAZ Z PRZEPISEM NA CEBULKĘ OD SWOJEJ UCZENNICY, KTÓRA MIESZKALA DLUGO W LUKSEMBURGU. Kiedyś w szkole w kotrej pracuje moja mama były jakies takie dni europejskie (kiedy Polska zaczęła starać się o czlonkowstwo) i poszczególne klasy mialy przygotować smakołyki z róznych krajów. I ten pasztet wszytskich oczarował, a cebulka to dla mnie jedno z moich ulubionych dań

1 kg wieprzowiny (karkówka)
pęczek szczypiorku (ew. dymka)
30-50 dag wątróbek kurzych
5 piersi kurzych
3 jajka
3 pładkie łyzeczki soli
pieprz
tymianek
300 g orzeszkow pistacjowych (ok 3 paczek)
pół słoika zielonego pieprzu
4 kieliszki (200 ml) armaniaku, koniaku, whisky lub brandy
liście bobkowe

Mięso zmielić. Do mięsa wieprzowego dodać szczypiorek, zmielone wątróbki, 3 zmielone piersi (2 zostawić), jajka, sól, pieprz, tymianek, orzeszki pistacjowe, pieprz zielony, alkohol.

Masę dobrze wymieszać, podzielić na połowy. Przygotować dwie formy na pasztet i jedną częścią masy wyłozyć obie formy. Na to położyć 2 pozostałe umyte piersi i obłozyć resztą masy. Obie foremki obłożyć listkami bobkowymi.

Piec w 210-250 C przez 1,5 h (ja piękę w 220) Formy w czasie pieczena muszą być w blaszce wypełnionej wodą. Po wyjęciu z pieca pasztet należy przycisnąć czymś ciężkim i pozostawić do wystygnięcia.
voila!

pozdrawiam, Malgosimi
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
pieprz taki z pionowego słoiczka, taki jak z oliwkami są - a tymi liscmi to sa boki wylozone Przepis jest od znajomej Holenderlki (a moze Luxemburzanki) mojej mamy, wiec nawet nie mam kiogo zapytac, czy wlasnie o to jej chodziło

ale z tego pasztetu to najbardziej lubie konfiture... o matko jaka dobra
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
e, ale ona w plasterki wystarczy, to szybko idzie
icon_smile.gif
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
surowe, ale zaznaczam, ze ja go osobiscie nie robilam - kiedy byl ostatni raz robiony, to ja jeszcze sie kuchnia nie interesowalam, bo to bylo zeszloroczne boze narodzenie

ale efekt byl pyszny
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
nie no wiadomo! ma być surowe! Moja mama go robiła wiele razy! hazo nie szerz defetyzmu. Przecież wiele osob podaje przepisy mam i babc i nikt się nie czepia!

od wygląda potem tak jak ten http://www.mniammniam.pl/p.php?p=2151 - dla mnei to jest bardziej pieczeń, niż pasztet - ale w kajecie mamy figuruje jako pasztet luksemburski.
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
super! bardzo się cieszę!!! :banana:
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
piekny Ci wyszedl!