Winegret z pieczonymi cytrynami*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Przepis znalazłam w Wysokich Obcasach GW, autorstwa pani Marty Gessler. Zafrapowały mnie te pieczone cytryny do zwykłego, jakby się mogło wydawać winegretu. Przeczytałam wielorakie zastosowanie tego sosu i postanowiłam go zrobić. Moje małe modyfikacje podam obok oryginalnego przepisu. Zrobiłam z połowy porcji. Proporcje podaję na całą porcję.
Składniki
2 cytryny
1 łyżeczka oliwy z oliwek
1 łyżka miodu (wg mnie za mało, dać do smaku, żeby nie było agresywnie kwaśne))
1/2 łyżeczki soli
3 łyżki oliwy z oliwek
odrobina mielonego pieprzu (dodałam poza składnikami wymienionymi w przepisie)

Nagrzewamy piekarnik do 200 st. Cytryny przecinamy wzdłuż na połówki i układamy przeciętą stroną do dołu w naczyniu do pieczenia. Skrapiamy łyżeczką oliwy i pieczemy 25 - 45 minut w zależności od wielkości owoców. Ja piekłam 30 minut. Cytryny trzeba sprawdzać, skórka musi być miękka i lekko pomarszczona.

Ma_e_zdjecie_cytryn_so_sosu_M.Gessler.jpg

Po upieczeniu odstawiamy do wystygnięcia. Usuwamy pestki (pani Gessler zaleca zrobić to przed pieczeniem, ale z twardego miąższu nie da się tego zrobić bez dużego ubytku soku) i wyciskamy sok i miąższ z cytryn do miseczki. Dodajemy miód, sól, pieprz i sok jaki pozostał w naczyniu.
Mieszając dodajemy powoli oliwę z oliwek.

Ma_e_zdjecie_sosu_M.Gessler.jpg

Sos ma wszechstronne zastosowanie, od podawania z krewetkami (których ja akurat nie jadam) poprzez najróżniejsze sałaty i warzywa. Zdecydowałam się na skomponowanie sałatki warzywnej, o czym dokładniej w Zielono mi.
 

Załączniki

  • Ma_e_zdjecie_cytryn_so_sosu_M.Gessler.jpg
    Ma_e_zdjecie_cytryn_so_sosu_M.Gessler.jpg
    71.1 KB · Wyświetleń: 1
  • Ma_e_zdjecie_sosu_M.Gessler.jpg
    Ma_e_zdjecie_sosu_M.Gessler.jpg
    104.9 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Seniorko, czy upieczenie cytryny zmienia znacząco jej smak? Jak one smakują?
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Powiedziałabym, że są bardziej "przyjazne" dla podniebienia. Znika ostra kwaśność, miąższ jest dobry nawet do jedzenia bez przypraw - oczywiście bez przesady, bo to w końcu cytryny. Doskonale rozprowadza się w sosie, co widać w miseczce. Wbrew pozorom robi się to bardzo szybko, cytryny stygną prawie natychmiast. Ja wydrążałam je jeszcze ciepłe, a już po chwili w miseczce były zimne.
Dobrze jest ustalić według własnego smaku ilość miodu. Wystarczy spróbować w czasie robienia. Polecam też dodatek pieprzu, czego nie ma u pani Gessler. Tak szczerze mówiąc, to jest więcej pisania aniżeli pracy przy tym sosie.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Dziękuję za odpowiedź
icon_smile.gif

Spróbuję, bo zapowiada się ciekawie. Przyznam,że zaintrygowało mnie to pieczenie cytryn.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,382
3,665
113
Super pomysł. Bardzo lubię smak pieczonych cytryn i chętnie wypróbuję z nimi mój ulubiony sos.
icon_smile.gif
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
A jaki to? Lubie robione sosy zamiast kupowanych w butelkach.

Oliver cytrusy griluje. To poza krystalizowaniem sie zawartych w nich cukrow (dlatego nie sa tak agresywnie kwasne) daje 'dymny' posmak.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Bardzo się cieszę, że Wam smakował. Ja tez już go powtarzałam. Wart włożenia w niego trochę pracy. Smak ma niepowtarzalny. Pozdrowienia
wink.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Kilka osób zainteresowało się tym sosem, w rezultacie zrobiła tylko Gucio i bardzo im smakował. Cieszę się z tego i zachęcam do zrobienia tej innej wersji winegretu. Naprawdę warto.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Dziś kupiłam cytryny. Najprawdopodobniej jutro zrobię sos. Ogórka tez kupiłam
icon_smile.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Właśnie zrobiłam, na prawdę bardzo smaczny
mniam.gif


winegret.JPG
 

Załączniki

  • winegret.JPG
    winegret.JPG
    91.1 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Seniorko, z Twoją sałatką, tą do kompletu.
icon_smile.gif
ale byłam już tak zmęczona, że nie miałam siły zgrywać już kolejnych zdjęć z aparatu, obrabiać ich i zamieszczać. Pewnie dziś to zrobię.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
To zależy od wielkości cytryn. Ja miałam jakieś 9 - 10 łyżek stołowych, a może trochę więcej? Nie patrzyłam na to pod tym kątem. Mnie reszta została do następnego dnia, ale może na pewno stać w lodówce 2 - 3 dni.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Ja bym powiedziala, ze moze stac w lodowce i 2-3 tygodnie. Nic surowego w nim nie ma.
Skoro sam olej tyle postoi i sam miod, a cytryny pieczone...