Wołowina po turecku*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Prawie wszystkie moje przepisy, zwłaszcza z miesięcznika Ty i Ja, pochodzą z wycieczek do kuchni innych narodów. Pan Henryk Vitry, chciał w ten sposób ubarwić nam życie z "pustopółkowych" sklepów, zamieszczając oryginalne przepisy z różnych stron świata. Dzisiaj na obiad będę miała wołowinę po turecku, którą robiłam już nie raz przez te wszystkie lata. Kto nie lubi czosnku, niech dalej nie czyta. Jest to danie bardzo aromatyczne, o zdecydownie orientalnej nucie. Proporcje dla 4 osób.
Składniki
4 grube steki wołowe
6 ząbków czosnku
1/2 szklanki oleju (biorę ryżowy lub z pestek winogron)
6 małych ziemniaków
5 obranych ze skórki pomidorów
4 - 5 łyżek jogurtu naturalnego
pęczek (mały) posiekanej naci pietruszki
sól, pieprz

Steki pobijamy lekko tłuczkiem i nacieramy posiekanym na miazgę czosnkiem (ja przepuszczm czosnek przez praskę). Następnie układamy je w rondlu (najlepiej płaskim z dopasowną pokrywą) i dusimy w oleju, na malutkim ogniu, przez 40 minut (z każdej strony po 20 minut). Po tym czasie (można trochę wydłużyć to duszenie) do rondla wkładamy ziemniaki pokrojone na cienkie plastry i obrane pomidory podzielone na ćwiartki. Całość umiarkowanie solimy i oprószamy pieprzem, następnie - przykrywając znów szczelnie rondel - dusimy na najmniejszym ogniu przez dalsze 30 minut. Po tym czasie, jesli wół nie był zbyt wysłużony, potrawa jest gotowa. Tuż przed podaniem podprawiamy sos jogurtem oraz dodajemy posiekaną pietruszkę.
Podajemy z turecką sałatką ogórkową i ewentualnie z ryżem wypieczonym na sypko. Ja dla siebie mam świeżą bagietkę.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

wokkasz

Member
Gru 31, 2008
206
0
0
dużo czosnku - faaaajniee
rofl.gif
a jakieś zdjęcie?
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Już setny raz tłumaczę się z braku zdjęć, ale Ty nowy, więc nie wiesz. Otóż nie mam i nie będę miała aparatu. Czasem, okazjonalnie, ktoś robi mi zdjęcia, ale to bardzo rzadko. Staram się tak dokładnie i obrazowo opisywać wykonanie potraw i ich wygląd, żeby zastąpić tę niedogodność.
 

wokkasz

Member
Gru 31, 2008
206
0
0
aha, ok to nie ma sprawy - no rzeczywiście nowy bo systematycznie zaglądam od dwóch tygodni
icon_smile.gif
a przepis jak najbardziej obrazowy, ale zdjęcie bardziej ślinianki rusza
icon_razz.gif
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
To na pewno by mi smakowało ( ale bez ryżu broń Boże), już mi ślinka leci na samą myśl
lecker.gif
. Szkoda tylko, że nie bardzo mogę ziemniaki, ale chyba zrobię sobie wkrótce dyspensę, i mizerię też wypróbuję, będzie cały zestaw turecki
mniam.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Beatko, przepraszam, nie zauważyłam Twojego postu. Bardzo się cieszę, że zwróciłaś uwagę na to oryginalne danie. Jak będziesz mogła zrobić, to będę szczęśliwa. Pozdrowienia
wink.gif
 

jaka

Member
Wrz 15, 2004
1,653
0
0
Normalnie F! A! N! T! A! S! T! Y! C! Z! N! E! Sami spróbujcie!!!
(u mnie bez pietruszki i bez śmietany, se wzięły i wyszły... a czosnek krojony, bo wyciskarka padła)

wo_owina_po_turecku.jpg

wo_owina_po_turecku2.jpg
 

Załączniki

  • wo_owina_po_turecku.jpg
    wo_owina_po_turecku.jpg
    187.8 KB · Wyświetleń: 1
  • wo_owina_po_turecku2.jpg
    wo_owina_po_turecku2.jpg
    166.4 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator: