Kura na sposób kubański*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Tytułowa kura jest określeniem trochę na wyrost, bo zazwyczaj dysponujemy kurczętami brojlerami. Ale może ktoś będzie miał i kurę, więc uwzględnię to w przepisie. Ja robiłam to danie jakiś czas temu z miesięcznika Ty i Ja i brałam do niego brojlera. Wyszedł bardzo smaczny, a przy okazji wprowadziłam małe modyfikacje i w tej formie podam ten przepis. Jest to pikantne, typowo letnie danie jednogarnkowe. Proporcje dla 4 osób.
Składniki
Dorodny kurczak ew.kura ( ja jak zwykle brałam górne części udek)
2 najdrobniej posiekane ząbki czosnku
2 - 3 papryczki chilli (brałam 2 czerwone bez pestek)
szczypta pieprzu
1/3 łyżeczki soli
5 łyżek oliwy
2- 3 cebule
mały listek laurowy
1,5 - 2 szklanek białego półwytrawnego wina
6 ziemniaków
2 duże czerwone papryki
25 dkg świeżego zielonego groszku, ewentualnie groszku z puszki

Kurczaka lub kurę dzielimy na 4 porcje, które nacieramy pastą z posiekanego czosnku, najdrobniej posiekanych papryczek chilli (ilość wg upodobania), pieprzu i soli. Natarte ćwiartki kury lub kurczaka wkładamy na noc do lodówki.
Nazajutrz podgrzewamy w brytfance (z przykrywą) oliwę i przesmażamy w niej pokrojone na grube talarki cebule. Gdy cebula nabierze złotego koloru, wyjmujemy ją łyżką cedzakową, a na aromatycznej oliwie obsmażamy na rumiano porcje kurczaka lub kury. Znowu wkładamy wyjętą cebulę, dodajemy listek laurowy, szklankę wina, brytfankę przykrywamy i dusimy na najmniejszym ogniu kurczaka około 40 minut, (kurę 1 godzinę). Gdyby płynu było za mało dolewamy odrobinę wrzątku lub wina. Po tym czasie dodajemy pokrojone w dużą kostkę ziemniaki, oczyszczoną z pestek i błon paprykę pokrojoną w paski i zielony świeży groszek. Brytfankę znów przykrywamy i na najmniejszym ogniu dusimy pod przykryciem 20 - 25 minut. Gdyby płyn wyparował dolewamy resztę wina lub odrobinę wrzątku. Jeśli nie mamy świeżego, teraz dokładamy odcedzony groszek z puszki. Potrawa powinna mieć dosyć sosu, więc trzeba kontrolować jego ubytek podczas gotowania i uzupełniać winem lub wodą (lepiej winem).
Kurę po kubańsku podajemy w głębokich talerzach, bez żadnych dodatków, jedynie z pokrojoną na kromki świeżutką bagietką.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Bardzo przepraszam za omyłkowe zamieszczenie tego przepisu w Niebie w gębie. Już go przeniosłam tutaj, a moderatorkę poprosiłam o usunięcie zbędnego tematu.
 

Hanka145

Well-known member
Kwi 15, 2005
1,481
69
48
Przepis b. dobry, mam tylko jedna uwage: jesli nie ma swiezego groszku, to lepiej dodac groszek mrozony, nie z puszki.
Groszek z puszki jest zbyt miekki i bez odpowiedniego koloru. Moim zdaniem nadaje sie bardziej na zupe. Groszek mrozony nalezy wsypac w ostatnim momencie i natychmiast wylaczyc palnik. Juz nie trzeba gotowac, bo przez samo wymieszanie w goracej potrawie blyskawicznie sie ugotuje, bedzie jedrny i o pieknym zielonym kolorze. Jesli jest do wyboru, to lepiej kupic taki maly groszek niz ten wiekszy. Roznica w smaku i konsystencji duza, juz nie mowiac o wygladzie potrawy.
Ja do wszystkiego (jak nie mam swiezego) uzywam tylko groszku mrozonego. Jesli do salatki, to wystarczy go tylko przelac wrzatkiem na cedzaku i jest gotowy.
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Jest dużo racji w tym , co piszesz. Nie wszyscy jednak tak rygorystycznie podchodzą do szklanki groszku. W sumie, ja też wolę świeży, albo ugotowany mrożony. Ale dajmy też szansę tym, co lubią groszek z puszki.
 

Karina Cashel

Member
Cze 6, 2009
932
3
18
Zrobilam dzis na obiad. Przepis rewelacja. Uzylam wyfiletowanych gornych czesci udek, pocielam je w kostke jak na gulasz.
Pyszne, polecam!
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Dopiero teraz zauważyłam, że zrobiłaś to kubańskie danie. Bardzo sie cieszę, że smakowało. Ja też je lubię. Pozdrowienia.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Karina Cashel

Member
Cze 6, 2009
932
3
18
Danie wedruje do ulubionych, jest takie jakie lubimy: proste, szybkie, smaczne i pikantne. Nie za ciezkie i nie za lekkie. Cos jak tresciwsza zupa albo lzejszy gulasz.
Malzonek byl zachwycony, dokladal sobie dwa razy
icon_mrgreen.gif

Dzis zrobilam na obiad makaron z sosem puttanesca tez wg Twojego przepisu. Tez pyszne.
Kolejne danie wchodzi na stale do obiadowego repertuaru.
Dziekuje za przepisy.
Pozdrowionka
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Ogromnie się cieszę, ża smakuje Wam ta kubańska kura, i że weszła na stałe do domowego menu. Ja też ją lubię. Dodatkowym powodem do zadowolenia jest makaron z sosem puttanesca. Też doskonały wybór. Serdecznie pozdrawiam
wink.gif
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Skoro tak zachwalacie, to dziś przygotuję a jutro ugotuję.
Tylko, że u mnie będzie bez ziemniaków
icon_smile.gif
 

Karina Cashel

Member
Cze 6, 2009
932
3
18
Rob Agatka rob, bo warto.
Ja robie to danie w sposob ekspresssowy.
Gotowe jest w pol godziny. Miesko jest w malych kawaleczkach bez kosci dlatego omijam etap nocno-lodowkowy, chociaz pewnie zamarynowane byloby jeszcze lepsze...

Podsmazam cebulke z czosnkiem, odkladam, na tym tluszczyku podsmazam miesko z chili.
Biore mieso z 6 wyfiletowanych gornych czesci udek (u nas nowosc w tesco) tne to nozyczkami na gulaszowe kawaleczki. Do tego dorzucam podsmazona cebulke z czosnkiem i papryke. Zalewam winem - domowym rozowym polslodkim, dodaje mrozony groszek i z piec duzych swiezych listkow laurowych - wspaniale wzbogacaja aromat. Dodaje drobno pokrojone ziemniaczki, przykrywam i dusze z pol godzinki na malym ogniu. Doprawiam sola i ciut pieprzem.
Wychodzi cos jak zupa gulaszowa tylko lzejsze.
Mniamusne i jakie proste!!!