Yaki Gyoza*

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Zrobiłam ostatnio, bardzo dobre były, podawałam z sosem ostro - kwaśnym, proporcje są na 25 - 30 pierożków.

Składniki:
120g mielonej wieprzowiny
100g białej kapusty
50g cebuli
50g szczypiorku czosnkowego

Przyprawy:
0,5 łyżki sosu sojowego
0,5 łyżeczki cukru
szczypta pieprzu
1 łyżka sake
0,5 łyżki oleju sezamowego
1 łyżka skrobi ziemniaczanej
1 łyżeczka startego czosnku
0,5 łyżeczki startego imbiru
0,5 łyżki sosu ostrygowego (nie miałam, dałam sos Worcestershire)

25 krążków ciasta do yaki gyoza
1 łyżka oleju sezamowego
mąka do podsypywania

Sos (nie robiłam):
1 łyżka czarnego/białego octu
1 łyżeczka sosu sojowego
Rayu - rodzaj oleju chilli
lub olej sezamowy

Wykonanie:

Kapustę, cebulę i szczypiorek drobno posiekać, wieprzowinę połączyć z przyprawami, dodać do niej warzywa i wymieszać, przykryć miskę z farszem folią i odstawić do lodówki na 30 minut, aby smaki się połączyły. Po leżakowaniu nakładać czubatą łyżeczkę farszu na ciasto i sklejać pierożki. Przed sklejeniem pieroga na jednym brzegu robić falbankę i dopiero dociskać przeciwległe boki, jak to wygląda można zobaczyć na filmie z którego wzięłam przepis:
http://www.youtube.com/user/cookingwithdog...l/1/r8MBX-SXnmg
Pierogi układać na omączonym blacie, gdy wszystkie są gotowe rozgrzać patelnię teflonową, delikatnie natłuścić olejem sezamowym, ułożyć połowę pierogów i wlać tylko tyle wrzątku, aby całe dno było pokryte, gotować pod przykryciem przez 5 - 6 minut (aż woda wyparuje), następnie zdjąć pokrywkę, wlać 0,5 łyżki oleju sezamowego i smażyć kolejne 1 - 2 minuty, podawać odwrócone do góry nogami
icon_wink.gif
(przyrumienioną stroną do góry).

Moje uwagi:
Szczypior czosnkowy można zastąpić zwykłym szczypiorkiem, mi się udało kupić ten czosnkowy, ale jakoś mnie nie powalił swoją czosnkowatością
icon_wink.gif
. Ja mam dużą patelnię więc smażyłam całą porcję od razu, układałam pierogi promieniście w okrąg, a po usmażeniu przyłożyłam talerz i odwróciłam do góry nogami, od razu były ładnie ułożone do podania
icon_mrgreen.gif
. Znalazłam w sprzedaży gotowe ciasto do yaki gyoza, ale drogie było, więc zrobiłam własne, gdyby ktoś chciał skorzystać to podaję przepis:
1,5 szklanki mąki
0,5 szklanki wrzątku
1 żółtko

Mąkę przesypać do miski, wymieszać ze wrzątkiem, aż do powstania kruszonki, dodać żółtko i zagnieść zwarte ciasto, zawinąć w folię i odstawić na 30 minut aby odpoczęło. Ja wałkowałam maszyną do makaronu do grubości nr 5, ciasto nie klei się do palców (ale dobrze zlepia
icon_mrgreen.gif
) i właściwie nie wymaga podsypywania mąką, zbędne jest też zwilżanie brzegów, na tą porcję pierogów wystarczy połowa podanej porcji ciasta.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Shinju

Member
Lis 26, 2006
9,691
0
36
Smażyłaś też na oleju sezamowym po gotowaniu??? Bo zawsze i wszędzie słyszałam że oleju sezamowego nie należy smażyć i trochę się zdziwiłam tutaj. A przepis całkiem zachęcający.