Ucierane ze śliwkami na kruchym spodzie

Lud_

Member
Maj 19, 2008
1,368
0
0
Jeśli ktoś nie może się zdecydować, czy woli ze śliwkami kruche, czy ucierane, problem może uznać za rozwiązany.
icon_wink.gif
Ten placek składa się z idealnie maślanego, kruchego spodu i warstwy ciasta ucieranego, pieczonego z bardzo dobrych proporcji. I oczywiście ze śliwek! Niestety, moje, jeszcze wczesnosierpniowe, opadły na dno, ale szczerze mówiąc nic nie ujmuje to smakowi, ba, możemy przyjąć, że tak miało być.
icon_wink.gif
Węgierki powinny bez problemu utrzymać się na wierzchu.

Przepis na ten bardzo dobry placek znalazłam na pięknym blogu Komarki i za nią pozwolę sobie cytować na Cinie.


'kruchy spód -

225 g mąki,
60 g cukru,
145 g masła

ciasto -

120 g masła,
125 g cukru,
1,5 łyżeczki cukru waniliowego lub ekstraktu waniliowego,
3 jajka,
75 g mąki pszennej,
50 g mąki kukurydzianej,
1 łyżeczka proszku do pieczenia,
1/3 szklanki maślanki,
szczypta soli
śliwki

Składniki na spód zagnieść i wykleić ciastem spód blachy do pieczenia. Upiec w temp. 200 stopni na złocisto. Ostudzić.

Masło utrzeć z cukrem. Następnie dodawać po jednym jajku, stale ucierając. Mąki, sól, proszek do pieczenia i wanilię wymieszać i dodawać stopniowo do ciasta naprzemian z maślanką. Ciasto wylać na ostudzonu kruchy spód i ułożyć połówki śliwek (skórką do dołu). Piec około 40 min. w temperaturze 185 stopni. Śliwki w jeszcze gorącym cieście posypać lekko cukrem kryształem (polecam też odrobinę cynamonu
icon_smile.gif
).'

Moje modyfikacje:
- upiekłam w tortownicy o śr. 26 cm. Ciasto - jak widać na zdjęciach - jest dość niskie, ale dzięki temu podzielne i szybkie w upieczeniu. Można oczywiście upiec w mniejszej foremce, ale wtedy może należałoby piec je nieco dłużej.
- moje ciasto - to ucierane - zrumieniło się dość szybko, przez prawie połowę zalecanego czasu piekłam więc pod folią aluminiową.
- jajka dodałam tylko 2, miałam duże, wiejskie.
- nie posypywałam dodatkowo cukrem ani cynamonem.

Polecam, naprawdę warto spróbować!
 

Załączniki

  • ciastosliwkowe1.JPG
    ciastosliwkowe1.JPG
    38.8 KB · Wyświetleń: 1
  • ciastosliwkowe2.JPG
    ciastosliwkowe2.JPG
    40.4 KB · Wyświetleń: 1