Prowansalska zupa jarzynowa

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Ta znana w Prowansji zupa, może też gościć na naszych stołach, za sprawą "Smaków i aromatów". Jest gęsta, sycąca, o doskonałym smaku, który nadaje jej bazyliowe pistou. Wystarczy podać po niej tylko deser, a będzie pełnowartościowy obiad.
Składniki
1,5 szklanki białej lub czerwonej fasoli
25 dkg fasolki szparagowej
4 ząbki czosnku
1 duża cebula
2 młode pory
3 marchewki
kawałek selera
6 małych ziemniaków
nieduża cukinia
4 dojrzałe pomidory
1 l lekkiego bulionu (brałam drobiowy z kostki)
garść świeżej bazylii
4 łyżki utartego ostrego sera (wzięłam pecorino, bo tylko taki był w domu)
łyżka ziół prowansalskich
2 łyżki masła
sól i pieprz
ew. 1 - 2 łyżki oliwy ( ja wzięłam)

Ucieramy zmiażdżone 3 ząbki czosnku z bazylią i utartym serem - to pistou, czyli purèe z bazylii, które nadaje zupie szczególną barwę i wspaniały aromat. W Prowansji wlewa sie jeszcze łyżkę lub dwie oliwy, ale nie jest to konieczne. Ja dodałam łyżkę, żeby pistou miało bardziej jedwabistą konsystencję.
Suszoną fasolę moczymy i gotujemy na dużym ogniu przez 10 minut, a potem odcedzamy. Wsypujemy do rondla, dodajemy zioła prowansalskie i ząbek czosnku. Zalewamy litrem wody i gotujemy na wolnym ogniu do miękkości. Młodej fasoli nie trzeba moczyć (ja miałam młodą).
W dużym rondlu rozgrzewamy masło i wrzucamy posiekaną cebulę, pokrojone w plasterki pory i cukinię. Smażymy przez 7 minut. Dodajemy pokrojony w kostkę seler i plasterki marchewki. Smażymy dalsze 5 minut.
Do dużego garnka wlewamy bulion i wkładamy kolejno: podsmażone warzywa, fasolkę szparagową (pokrojoną na kawałki), ziemniaki podzielone na ćwiartki i gotujemy na wolnym ogniu 10 minut.
Jeśli fasola jest już miękka, to dodajemy ją razem z wywarem do zupy. Teraz wrzucamy do garnka kawałki pomidorów ( koniecznie bez skórki) i wszystko gotujemy jeszcze przez kwadrans.
Zupę przyprawiamy pistou, mieszamy i podajemy z pieczywem.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: