Sernik limonka-matcha

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Już od dawna "chodziło" za mną coś z dodatkiem herbaty matcha. Wreszcie ją dostałam i musiałam natychmiast wypróbowac. W lodówce jak zwykle dyżurny był ser śmietankowy a obok leżały smutne dwie limonki. I tak powstał sernik

mat10.jpg

Składniki:

Spód:

* ciastka digestive - 225g/opakowanie
* ok. 50-70 g masło rozpuszczone

Masa serowa

* 700 g sera śmietankowego
* 4 kopiaste łyżki gęstej śmietany ( u mnie 30%)
* 3 jajka
* 200 g białej czekolady
* 2 łyżki mąki
* 3 łyżeczki herbaty matcha (proszek)
* 2 limonki
* 3 łyżki gorącej wody (do herbaty matcha)

Digestive pokruszyc i wymieszac z rozpuszczonym masłem. Mieszaniną wylepic dno i boki (do połowy wysokości) tortownicy o śr. 20cm.. Wstawic na ok. 30 minut do lodówki.
W tym czasie:

Ser, jajka, śmietanę i mąkę włożyc do miski. Krótko ucierac. Czekoladę rozpuścic w kąpieli wodnej i przestudzic. Dodac do masy serowej i znów krótko ucierac.

Zetrzec skórkę z jednej limonki i wycisnąc sok z obu limonek.

Herbatę matcha zalac wodą i dobrze wymieszac. Powstanie nam taka zielona papka.

Masę serową podzielic na dwie części. Do jednej dodac skórkę i sok z limonek. Wymieszac. Do drugiej dodac herbatę i wymieszac.

Ja chciałam zrobic szachownicę i obie masy serowe przełożyłam do 2 rękawów cukierniczych (można mocną torebkę foliową z odciętym rogiem). Wyciskałam zieloną masę serową w paski, zostawiając pomiędzy paskami odstęp na limonkową masę serową. I tak zrobiłam trzy piętra.

Piekarnik nagrzac do 160 stopni (u mnie 140-termoobieg), ustawiając jednocześnie, na dnie piekarnika naczynie z wodą. Do nagrzanego wstawic sernik i piec ok. 1 godz. i 15 minut. Wierzch powinien byc jasny ( nie dopilnowałam i przyrumienił się) i dlatego po ok. 40 minutach należy przykryc folią aluminiową.
Wystudzic. Zimny sernik wstawic do lodówki na kilka godzin.

mat1.JPG
 

Załączniki

  • mat1.JPG
    mat1.JPG
    75.4 KB · Wyświetleń: 1
  • mat10.jpg
    mat10.jpg
    79.4 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Gosi@

Member
Lut 26, 2009
276
0
0
o,rety-zakochalam sie
herz.gif
herz.gif
przepiekny on jest!!!! i jeszcze w formie tej szachownicy,po pracy zajrze do azjatyckiego sklepu za herbata
icon_smile.gif
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,664
2,965
113
Krystyno, litości!
rofl.gif
Kwadraciki cytrynowe dopiero stygną, a tu kolejne cudo! Żebym chociaż herbaty nie miała...
baa.gif
icon_mrgreen.gif
 

KAROTKA

Member
Maj 27, 2007
1,245
0
0
No ja nawet nie wspomnę, jak długo chodzą za mną jakieś smakołyki z użyciem zielonego pudru herbacianego... natchnęło mnie już bardzo dawno, kiedy niechcący trafiłam na jakąś stronkę o japońskich słodyczach i wypiekach z użyciem tej herbaty...
Ale ja jestem w nieco lepszej (pozornie) sytuacji, bo jeszcze herbaty w postaci pudru to się nie dorobiłam...
icon_wink.gif
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,664
2,965
113

mexikana

Active member
Sty 15, 2008
6,772
26
48
sernik cudo!!!
czlowiek uczy sie przez cale zycie, nigdy nie slyszalam o tej herbacie
gruebel_2.gif
 

KAROTKA

Member
Maj 27, 2007
1,245
0
0
Buka @ 22 Aug 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=885410Jak Ci napiszę, że robiłam mufinki z tym pudrem, też zielone i ciekawe w smaku, to zaraz nabędziesz.
icon_mrgreen.gif
Buka
strafe.gif

a już myślałam, że powoli oswajam się z myślą, że nieprędko zjem coś słodkiego i zielonego ...
rofl.gif


Mnie również nieco cena przeraża, znana mi głównie z internetu... ale chyba po sklepach muszę się rozejrzeć...
gruebel_2.gif


Przyznajcie się, po ile płacicie za swoją
icon_mrgreen.gif



A może ja wcale nie mam ochoty na zielone mufinki...
icon_neutral.gif
icon_question.gif

No, jak to nie mam
icon_exclaim.gif
lecker.gif
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,664
2,965
113
Nie jest taka straszna. W mojej Astrze mam bardzo dobrze zaopatrzony sklepik z herbatami i akcesoriami. Matcha jest na wagę, a że lekka to 5 dkg objętościowo jest sporo. Mozna kupić np. 1 dkg, jeśli tylko taka ilość jest potrzebna.
Zapłaci się wtedy ok. 5 - 6 zł.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,381
3,661
113
To tanio.
Ja płaciłam w Kuchniach Świata niemal 50 złociszów za 50 g (dokładnie 49 zł).
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,664
2,965
113
U mnie w Kuchniach też podobna cena. Oprócz różnicy w cenach spowodowanej samym prestiżem sklepu, może te herbaty tez mają swoje gatunki i jakości. Ta, której użyłam np. do muffinek, była w kolorze i wyrazie zupełnie dobra.
Cena z Allegro przebija wszystkie.
icon_eek.gif
Czy dlatego, że japońska? Krystyno, piłaś, używałaś?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Buka @ 23 Aug 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=885496Cena z Allegro przebija wszystkie.
icon_eek.gif
Czy dlatego, że japońska? Krystyno, piłaś, używałaś?
Właśnie do tego sernika jej używałam. Aromat tej herbaty przebija się nawet przez potrójne opakowanie. Kolor ma dośc intensywny. W serniku czuc smak tej herbaty i osobno smak limonki. Te dwa smaki świetnie się komponują. Przynajmniej dla mnie .