papryka nadziewana

Hanka145

Well-known member
Kwi 15, 2005
1,481
69
48
Ryz basmati
bulion, woda
Mieso mielone (najlepiej wieprzowina z lopatki)
sol, pieprz
cebula, czosnek
maslo lub ghee
pomidory
dodatki

drobno pokrojona cebule poddusic na masle do zaszklenia (2-3 min) nie moze sie zarumienic
wsypac odmierzony ryz, mieszajac zaszklic krotko
wlac bulion rozpuszczony w szklance wrzatku, dodac 1-2 posiekane zabki czosnku i maslo (lyzka). Nakryc szczelna pokrywka i gotowac na najmniejszym ogniu 10-12 min.
Proporcja ryzu do plynu ma byc jak 1 do 1,5 .
Ugotowany ryz wystudzic, wymieszac surowa mielona wieprzowine z ryzem w proporcji pol na pol, lub 75% miesa do ryzu.
Umyc papryki, odciac niewielka pietke przy ogonku, ogonek odrzucic, wybrac "zeberka" i pestki. Napelnic papryki ryzem z miesem, nakryc pietkami. Papryki ustawic pionowo w rondlu, ile sie zmiesci, 4 lub 5. Podlac bulionem do polowy wysokosci lub wiecej, wrzucic cebule pokrojona w cwiartki, 1 marchewke w kawalkach i 2-3 pomidory pokrojone w kostke bez odrzucania pestek, komu przeszkadza skorka, moze ja zdjac. Ja nie zdejmuje. Ja dodaje 2 male ostre czuszki w calosci do zaostrzenia smaku, mozna opuscic albo dac tylko 1. Moze byc swieza albo suszona. Dodaje tez kilka galazek natki pietruszki. Calosc dusic pod pokrywka 30-40 min. Po tym czasie wylaczyc ogien i dodac troche (2-3 lyzki) gestej dobrej kwasnej smietany, ktora trzeba zahartowac najpierw, zeby sie nie zwarzyla. Juz nie gotowac. Nie daje maki, nie robie zasmazki. Gotowa papryke podawac z sosem do ziemniakow z wody albo puree albo z bagietka. B. dobra tez w nastepnym dniu.
Przepis na 4-5 zielonych duzych papryk. Moim zdaniem zielona papryka daje lepszy smak, czerwona jest za slodka, wiec zawsze biore duze zielone papryki 1 na osobe.
Pamietac nalezy, ze ryz zwieksza objetosc 3 krotnie po ugotowaniu, wiec na 4-5 duzych papryk wystarczy pol szklanki ryzu basmati, mozna inny, ale ja polecam tylko basmati. Otrzymuje sie 1,5 szklanki ryzu i odpowiednio do tego dodaje sie proporcjonalnie 50 lub 75% mielonej wieprzowiny.
Kto woli bez miesa, to zamiast niego trzeba udusic odpowiednio pieczarki i polaczyc z ryzem w tej samej proporcji. Mozna tez dodac koperek wg, upodobania.