Kurczak w cebuli*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Przepis pochodzi z "Kuchni indyjskiej". Autora ani wydawnictwa nie pamiętam, bo książkę komuś pożyczyłam. Jak ją odzyskam, to uzupełnię te informacje. Kurczak jest doskonały, z tym, że zmieniłam niektóre proporcje składników i nie zawsze ściśle trzymałam się przepisu, co akurat okazało się błędem. Ale dało się to naprawić. Zdjęcie zrobione było w biegu, jeszcze na patelni i wyszło dość ciemne, ale myślę, że smakowite.

Kurczak_w_cebuli_bez_blika.jpg

Składniki
300 ml oleju ( wzięłam tylko 4 - 5 łyżek - i to był dobry wybór)
4 średnie cebule, drobno posiekane
8 górnych części udek kurczaka, bez skóry ( ja skórę zostawiłam - i to był błąd)
1,5 łyżeczki świeżego imbiru, drobno posiekanego
1,5 łyżeczki przyprawy garam masala
1.5 łyżeczki świeżego czosnku zmiażdżonego w prasce
1 łyżeczka chilli w proszku ( płaska łyżeczka)
1 łyżeczka zmielonych nasion kolendry
3 owoce kardamonu
3 ziarenka pieprzu
3 łyżki pasty pomidorowej (brałam koncentrat)
300 ml wody ( nie dawałam wcale)
2 łyżki soku z cytryny
1 zielona chilli (wzięłam niedużą, bez pestek)
świeże listki kolendry (wzięłam 1,5 łyżki)
cieniutkie paseczki zielonej chili do dekoracji.

Jak widać składników jest dużo, ale są potrzebne do uzyskania tego idealnego smaku. Ostrość potrawy można regulować ilością dodawanego chilli w proszku i pokrojonej zielonej papryczki chili. Ale przejdżmy do wykonania potrawy.
Na dużej patelni rozgrzewamy olej ( ja wzięłam tylko 4 - 5 łyżek), dodajemy posiekaną cebulę i na niewielkim ogniu smażymy do uzyskania złotego koloru. Po tym zmniejszamy ogień, dodajemy imbir, garam masala, czosnek, mieloną kolendrę,chilli w proszku, kardamon oraz pieprz i dokładnie mieszamy.
Do przypraw dodajemy koncentrat pomidorowy i smażymy 5 - 7 minut, ciągle mieszając. Dodajemy udka kurcząt i dokładnie obtaczamy je w przyprawach. Powinno się zdjąć z udek skórkę, czego ja nie zrobiłam i potrawa okazała się za tłusta, ale dało się to naprawić, ponieważ możną ją przyrządzić z dnia na dzień i po prostu z zimnej zdjęłam zakrzepnięty tłuszcz.
Po włożeniu udek i wymieszaniu ich z przyprawami nie wlałam wody, jak jest w przepisie, tylko dusiłam kurczęta pod przykryciem w sosie własnym - i to wystarczyło. Woda okazała się zbędna.
W przepisie jest duszenie przez 20 - 25 minut, ja robiłam to przez 40 minut, do uzyskania miękkości udek. Potem skropiłam udka sokiem z cytryny, dodałam pokrojoną drobno zieloną chilli oraz świeżą kolendrę i chwilę jeszcze dusiłam.
Podawałam na podgrzanym półmisku, na gorąco, z ryżem wypieczonym na sypko.
 

Załączniki

  • Kurczak_w_cebuli_bez_blika.jpg
    Kurczak_w_cebuli_bez_blika.jpg
    57.2 KB · Wyświetleń: 3

jean

Member
Kwi 12, 2006
7,139
0
36
Do zrobienia, bo bardzo smakowicie-rozumicie wyglada!!!
mniam.gif

Seniorko Ty robisz zdjęcia!!! Hura!!!
daumen.gif
 

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
Tego kurczaka tez mialam w tym tygodniu
icon_biggrin.gif

Jak powiedzial Maz- wyszlo pycha
icon_biggrin.gif
Ja, tym razem niestety, ale nie moglam tego sprobowac, wiec opieram sie tylko na opinii Meza,
ale my mamy bardzo podobne smaki, wiec Mu wierze
icon_wink.gif


Mimo szczerych checi zrobienia tego kurczaka z udkami, musialam zmienic plany i zrobilam w piersiami z kurczaka.
-Bylam w dwoch najblizszych moich sklepach i nie bylo udek
baa.gif
-, hmm - gdzie ja mieszkam
icon_rolleyes.gif

rofl.gif

Z tego wszystkiego, zapomnialam o zielonej chili i o swiezej kolendrze, wiec te dwa skladniki opuscilam, a cala reszte zrobilam wedlug przepisu.
Wyszlo bardzo smaczne.

Dziekuje za przepis
bussi.gif

- Skoro Mezowi smakowalo - to przepis wchodzi na stale
icon_wink.gif

Mam nadzieje, ze przy nastepnej okazji, bede mogla sama tego sprobowac
icon_wink.gif


PICT000_4.JPG
 

Załączniki

  • PICT000_4.JPG
    PICT000_4.JPG
    87.3 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Ogromnie się cieszę, że zrobiłaś to zapomniane już danie i dziękuję za śliczne zdjęcie. Mąż ma dobry gust smakowy. Pozdrawiam Was serdecznie
wink.gif