Ciaperkapusta*

sapphire

Member
Kwi 1, 2009
648
0
0
Przeglądałam forum i nie znalazłam bardzo prostego przepisu na kapustę z ziemniakami.
Osoba, która pokazała mi, jak zrobić to danie pochodzi ze Śląska.
Mówi, że tam na to danie mówią "Ciaper kapusta" - nie wiem jak to się pisze, ale zapisałam zgodnie z fonetką.

Samo danie może do najszybszych nie należy, za to jest smaczne, oszczędne, o delikatnym smaku i można je dowolnie łączyć z pozostałą częścią obiadu.
No właśnie - proponuję Ciaperkapustę jako danie obiadowe, lub kolacyjne.
Kilka razy próbowałam ją jeść na zimno albo odgrzewać w piekarniku, ale to niezadowalający dla mnie smak.
Nadaje się do odgrzewanie - ale tradycyjnie - w garnku.
Dobrze smakuje nawet klka dni.

Spróbuję dokładnie opisać, jak zrobić Ciaperkapustę, którą znam ja.
Jeśli ktoś pochodzi ze Śląska i zna to danie, to proszę o poprawki - jak już pisałam - ja "odziedziczyłam" to danie, a może pod nazwą kryje się w ogóle coś innego?



Składniki:

główka kapusty białej
ziemniaki (w ilości takiej, jak kapusta, może być trochę więcej)
boczek świeży i wędzony (ilość wedle uznania, byle nie za malo)
cebula -ok.pół kilograma - jeśli ktoś bardzo nie lubi, to może być mniej lub wcale (ja daję nawet więcej)
sól
pieprz
ziele angielskie
liście laurowe
1cytryna - jeśli jest mała, to można dać więcej
cukier
śmietana lub coś innego typu kefir, maślanka



Przygotowanie:

- kapustę poszatkować, zalać małą ilością wody wraz z zielem i liściem i gotować do miękkości, później odparować
- cebulę również poszatkować, część odłożyć, a resztę dodać do gotującej kapusty
- ziemniaki obrać i ugotować. Ugotowane zmiażdżyć lub przecisnąć przez praskę
- oba rodzaje boczku pokroić w niedużą kostkę, popieprzyć i usmażyć, dodając na koniec odłożoną cebulę

Następnie ugotowaną kapustę, przeciśnięte ziemniaki i upieczony boczek wrzucamy do jednego garnka i dokładnie mieszamy.
Dolewamy tyle śmietany, ile danie "wpije".
Na koniec solimy, pieprzymy, dodajemy cytryny i cukru do smaku.

To by było na tyle.
Można podawać z usmażonym boczkiem z cebulą, z sadzonym jajkiem, z pieczonym mielonym, schabowym, a nawet mięsem z pieczeni i dowolną zieleniną.

Naprawdę polecam. Napiszcie, jeśli komuś smakowło.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Maryna

Moderator
Sty 5, 2006
7,979
0
0
https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=2...;hl=ciapkapusta Jestem ze Śląska i na naszym terenie nazywa sie to danie ciapkapusta. W każdym domu robi sie pewnie nieco inaczej, ale nie spotkałam sie nigdy z kapusta słodką, zawsze kiszoną. Ponadto ostatni przepis z podanego linka zawiera okrawki wędlin, my tego nie dajemy a ciapkapustę traktujemy jako składnk drugiego dania - do tego tylko mięso, najlepiej pieczeń z sosem.

Bardzo sycące. Świetnie smakuje zimą i późną jesienią. 

 

sapphire

Member
Kwi 1, 2009
648
0
0
Dzięki Maryno, ja za to nigdy nie jadłam z kiszona kapustą - chyba niedługo spróbuję.
icon_biggrin.gif
Ale jestem pewna, że mi pokazywano ze słodkiej kapusty (sama musiałam pokroić główkę
icon_biggrin.gif
)

Na pewno spróbuję zrobić z przepisu z Twojego linku, bo trochę się różni. Jestem ciekawa tej różnicy.
 

kajtek

Member
Gru 8, 2008
498
0
16
U nas to jest zawsze danie indywidualne. Nigdy nie przygotowywało się Ciapkapusty specjalnie tylko każdy kto miał ochotę na to "danie" a na obiad były ziemniaki i gotowana kapusta kiszona, ciapał (mieszał) sobie widelcem na talerzu sam.
 

sapphire

Member
Kwi 1, 2009
648
0
0
No tak Kajtku, w zasadzie masz rację. Ale surowej świeżej kapusty chyba nie da się tak pomieszać.
Zastanawia mnie to, że ktoś ze Śląska podał mi przepis ze świeżej kapusty, a Wszyscy piszą o kiszonej - może ktoś zna jednak wersję ze świeżą kapustą. A przynajmniej mi smakuje
icon_biggrin.gif
 

Moniak

Well-known member
Wrz 19, 2004
15,891
212
63
A to nie jest tzw. parzybroda? Czy coś podobnego? Wprawdzie nigdy nie jadłam, tylko ze słyszenia znam, ale ponoć bardzo smaczne.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Vidarka

Member
Kwi 4, 2007
6,637
0
0
O,wlasnie parzybroda to sie zwalo-pyszne w smaku.
Pare razy gotowalam-kapusta,ziemniaki,cebulka smazona,maslo i smietana gesta slodka+sol i duzo pieprzu.
 

Maryna

Moderator
Sty 5, 2006
7,979
0
0

Moniak

Well-known member
Wrz 19, 2004
15,891
212
63
Jak pisałam - ja tego dania nie znam. Miałam jak widać raczej mgliste pojęcie skojarzone z kapustą, ziemniakami, boczkiem
icon_wink.gif


Grunt, że dobre są
wink.gif
 

sapphire

Member
Kwi 1, 2009
648
0
0
Cieszę się, że chociaż trochę Ci smakowało.

Co do smaku, to rzeczywiście - jeśli da się dużo kapusty i boczku, to może on przypominać bigos
icon_biggrin.gif
Ja lubię zalewać to sosem.
 

olatka

Member
Lut 28, 2009
138
0
0
sapphire @ 14 Oct 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=900422Cieszę się, że chociaż trochę Ci smakowało.

Co do smaku, to rzeczywiście - jeśli da się dużo kapusty i boczku, to może on przypominać bigos
icon_biggrin.gif
Ja lubię zalewać to sosem.
U mnie w domu (okolica Bytomia-Tarnowskich Gór) robi się i ze słodkiej, bialej kapusty i z kiszonej, na zmianę. Nie dodajemy cebuli i boczku, za to jako omasty uzywamy domowego smalcu ze skwareczkami (choć mysle, że boczek równie dobrze się tu nadaje). Podawane bywa albo do pieczeni/gulaszu z sosem albo do gotowanej wieprzowiny typu golonka czy żeberka.
Gotuje się oddzielnie ziemniaki i kapustę (biala lub kiszona, proporcje mniej więcej pół na pół). Po ugotowaniu ziemniaki ugnieść na gładko, dodać kapustę, pieprz, sól, ocet lub cytrynę (do smaku i przy kiszonej raczej nie bywa to konieczne) i smalec ze skwarkami. Wymieszać dokladnie i już
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: