Fyrkasy*

sapphire

Member
Kwi 1, 2009
648
0
0
Tego dania również nie znalazłam na forum.
Pochodzi z Kaszub, gdzie kiedyś było podawane na bardzo ważne uroczystości.
Do dziś można je spotkać na stołach przy okazji wesel, chrzcin, czy komunii.

Ja najczęściej robię Fyrkasy (nie wim jak to się pisze), kiedy zostanie mi rosołu.



Wykonanie:

- Do przecedzonego rosołu dodać dobre rodzynki.
Ja na 4 szklanki rosołu dodaję szklankę wody i półtorej a nawet dwie szklanki rodzynek.
Zagotować, zestawić z ognia, żeby rodzynki napęczniały.

- Ponownie zagotować rosół z rodzynkami

- Do innego naczynia w tym czasie przełożyć 5-6 dużych żółtek, 200ml śmietany 12% lub 18% i wymieszać.
Dołożyć do tego 3 łyżki mączki ziemniaczanej i wymieszać razem z małą ilością gorącego wywaru.

- Taką mieszanką zabielić rosół z rodzynkami, zagotować.

- Wcisnąć sok z cytryny, dodać cukru i jeli ktoś lubi, to cukru waniliowego.


Powinno mieć lekko lejącą konsystencję - jak sos, a smak słodko-kwaśny.
Podaje się z ryżem i ugotowanym kurczakiem z rosołu.
Uwielbiam to
icon_biggrin.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,664
2,965
113
To są fyrkasy?
icon_eek.gif
Powiedziałabym, że raczej frykasy.
fiesgrins.gif
 

sapphire

Member
Kwi 1, 2009
648
0
0
Wymawia się to w sposób typowo kaszubski - nie potrafie opisać jak, ale końcówka "sy" jest jakby innym wyrazem.
Buko, może masz rację - może takie frykasy nazwano po kaszubsku "Fyrka sy" ? Ale nazwa na pewno jest poprawna. Co najwyżej w różnych regionach Kaszub może mieć różną wymowę - ja spotkałam: ferka si, ferka se, fyrka se, ferka sy itd
icon_biggrin.gif
 

duende

Member
Cze 25, 2008
3,857
0
0
wydaje mi się, że to jest sos, który moja Teściowa robi do kurczaka. Nie używa jednak tej nazwy, tylko całą potrawę nazywa kurczakiem w potrawce. Jest to pyszne, choć gdy zobaczyłam, że wrzuca rodzynki do rosołu to miałam mieszane uczucia
icon_smile.gif
 

Zula

Member
Kwi 30, 2006
623
0
0
To typowe frikasy, na kociewiu też bardzo popularne, a przy tym pyszne. Obowiązkowe na przyjęciach komunijnych, weselnych i na święta.
 

sapphire

Member
Kwi 1, 2009
648
0
0
Dziewczyny, pewnie macie rację. Ja też słysałam, jak ktoś mówił na to danie "kurczak w potrawce", jednak wtedy nie bylo w nim cytryny i takiego charakterystycznego posmaku.

Niestety nie mam możliwości zrobienia zdjęcia, ale planuję kupno aparatu - jeszcze w tym roku - oj... wtedy to ja będę Wam wrzucać duuużo zdjęć.
No i przy okazji wyjaśni się, czy mówimy o tym samym daniu.
A na razie może ktoś wrzuci fotkę przy okazji robienia fyrkasy
icon_biggrin.gif
 

Zula

Member
Kwi 30, 2006
623
0
0
Do sosu można dodać sok z agrestu ( do smaku), a agrestem posypać ryż.
 

sapphire

Member
Kwi 1, 2009
648
0
0
Korci mnie z jednej stroy, żeby spróbować zrobić z agreste, a z drugiejboję się. Chyba odbiorę trochę i przetestuję przy najbliższej okazji
icon_biggrin.gif
 

kakarzynka

Member
Lis 22, 2005
86
0
0
JEJUuuu!!!!!! ilez ja się tego naszukałam!!! !@$$$%^&((*&^%$$##!!!

Ja nie powinnam narzekać, ale wyszukiwarka na naszym ukochanym forum woła o pomstę do nieba, ale nic nie powiem więcej, bo mimo że długo tu jestem to postów mam malutko, więc nie wypada mi jojczeć
baa.gif

Od wielu lat jeździmy na wakacje na Półwysep do bardzo miłych ludzi , z którymi już jesteśmy "na Ty " i oni też do nas przyjeżdżają i w zasadzie jesteśmy zżyci na tyle, na ile odległość i rzadkość spotykania się pozwala. Pani domu zna moje wielkie zamiłowanie do kuchni i do starych przepisów, więc kilka razy już wspomniała że zrobi to danie specjalnie dla nas. I ja naprawdę nie wiem dlaczego , bo jestem bardzo otwarta na wszelkie nowości kulinarne , ale rosół plus cukier waniliowy jest dla mnie nie do ogarnięcia.... Boje się że ja sobie jakoś poradzę ale mój mąż strzeli jakąś gafę i będzie okropnie niezręczna sytuacja bo wiem że to jest bardzo odświętne danie i zrobienie tego dla nas będzie wyróżnieniem....ale cukier waniliowy z rosołem??? Jak to smakuje? Wprawdzie ja pół życia uważałam że czosnek nie pasuje wyłącznie do truskawek i kapuśniaku, ale ostatnio wymyśliłam taką sałatkę ,że to też przestało być prawdą
zwinker2.gif
a brzmi dokładnie tak jak rosół plus wanilia prawda? Powiedzcie że tej wanilii nie czuć tak bardzo.
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Podnosze i pisze Wielkim glosem WYSZUKIWARKA NA FORUM POZOSTAWIA PRZEOGROMNIE DUZO DO ZYCZENIA!!!!
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0

Celine

Member
Mar 12, 2010
97
0
0
U nas,a mieszkałam bardzo bliziutko półwyspu ta potrawa nazywa się Ferkase i robi się ją prawie tak samo tyle,że bez cukru waniliowego
icon_wink.gif
Będę robić na komunię w maju,jak nie zapomnę i znajdę chwilę to zrobię foty
icon_smile.gif
 

małgośka79

Well-known member
Maj 4, 2007
1,983
479
83
Zastanawialam sie co to za danie, a po przeczytaniu przespiu okazalo sie, ze to "potrawka"/"kurczak w potrawce" mojej mamy. Mama dorzuca do tego agrest z kompotu i troszke soku do smaku
icon_smile.gif
 

kakarzynka

Member
Lis 22, 2005
86
0
0
Ja wiem, że moja znajoma robi to z cukrem waniliowym, mało tego wiem, że używa tegoż cukru solidną ilość- bo mówiła:) Stąd moje próby wyszukania przepisu oryginalnego żeby sobie uzmysłowić z czym przyjdzie mi się "zmierzyć", ale widzę, że co gospodyni, to inny wariant:) Za to agrest zaczyna mi się podobać, no dobrze jak spróbuję to opisze swoje wrażenia. Dzięki za pomoc
icon_wink.gif